راهنمای کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند، آرزوی اکثر کسانیست که برای خرید کفش می روند، اما دست آخر با یک جفت کفش کتانی برمی گردند! حتما شما هم دیده اید که در مراسم ها ابتدا همه ی خانم ها با کفش های پاشنه دارشان، جلوه می کنند، اما هنوز به وسط مراسم نرسیده، کفش ها به کناری می رود و پابرهنه می شوند، اگر می خواهید این اتفاق برای شما نیفتد، مطلب زیر را بخوانید و از راه و روش انتخاب یک کفش پاشنه بلند مناسب با خبر شوید.

.

چگونه یک کفش پاشنه بلند راحت بخریم؟

1 – ابتدا اطمینان حاصل کنید که سایز کفش مناسب را انتخاب کردید. بر روی ورقه ای کاغذ بایستید و اطراف کفشتان را خط بکشید، سپس گرداگرد پای بدون کفش و برهنه خود را خط بکشید. ممکن است دریابید که بخش هایی از پای شما از کفش پهنتر و عریض تر است. معمولا فروشنده به شما می گوید که کفشی که اندکی تنگ است، با پوشیدن بهتر می شود، اما اگر کفشی در مغازه اندازه پای شما نیست، بهتر است آن را نخرید. مطمئن شوید که قوس کفش اندازه پای شما است.

2 – به دنبال کفش هایی باشید که بندهای آن دور ساق پایتان بپیچد تا پشتیبان و تکیه گاهی را برای پای شما فراهم کند.

3 – کفش پاشنه بلند، جزو آن دسته از چیز هایی است که برای خرید آن باید دست و دلباز باشید و آن را از برند های معتبر خریداری کنید. پاشنه ای که کیفیت خوبی داشته باشد از کمردرد یا پیچ خوردگی پا جلوگیری می کند. اگر پاشنه کفش شما بیش از 10 سانتی متر باشد و در قسمت پنجه آن نیز کفی نداشته باشد، به دلیل قوسی که بین پنجه و پاشنه پای شما ایجاد می شود، فشار زیادی بر پای تان وارد می شود. اگر از کفشی با این ویژگی خوش تان آمده، از کفاشی ماهر بخواهید بر قطر کفی پنجه کفش، یک سانت بیفزاید.

4 – از عرق کردن پاهای تاندر کفش پاشنه بلند جلوگیری کنید. در داخل کفش های پاشنه بلند خود پودر تالک بپاشید این کار از تعریق و گرم شدن پای شما جلوگیری می کند.

5 – استفاده از نیم کفی های ارتوپدی راه دیگر است که در داخل کفش قرارمی گیرد و به این ترتیب پوشیدن کفش پاشنه بلند برای شما راحت تر خواهد شد. این کفی های شفاف، خود را با فرم های مختلف پا وفق می دهند، از لیز خوردن شما جلوگیری می کنند و هم چنین شما می توانید بارها از آن استفاده کنید.

6 – هنگام خرید کفش پاشنه بلند چند دقیقه با آن راه بروید. با جناب فروشنده تعارف نکنید و چند دقیقه به کفش پاشنه بلندتان راه بروید تا مطمئن شوید با آن راحت هستید.

7 – جنس راحت را برای کفش پاشنه بلندتان انتخاب کنید. جنس چرم و جیر از ورنی راحت تر هستند، پس دنبال ورنی پاشنه بلند نباشید.

.

توصیه‌هایی در مورد خرید کفش‌های پاشنه بلند

 • رفتن سراغ برندهای معتبر

برای خرید کفش‌های پاشنه بلند حتما از برندهایی که خود را از قبل اثبات کرده‌اند خرید کنید، زیرا غیر استاندارد بودن کفش‌های پاشنه بلند بیشتر از غیراستاندارد بودن سایر مدل‌ها آسیب‌زاست.

 • پاشنه ‌بلندی برای موقعیت‌های مختلف

اگر می‌خواهید فقط یک کفش پاشنه بلند انتخاب کنید و از آن برای موقعیت‌های مختلف استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از کفش‌هایی با طول پاشنه متوسط و رنگ تیره (ترجیحا) مشکی استفاده کنید. چنین کفشی مناسب موقعیت‌های مختلفی بوده و با لباس‌های زیادی هم ست می‌شود.

 • توجه به محل اتصال پاشنه به کف کفش

هنگام خرید خوب به این قسمت دقت کنید و از محکم بودن این اتصال اطمینان حاصل کنید. اگر این اتصال محکم و مناسب نباشد به چند ضربه و اندکی فشار ممکن است پاشنه از کفش جدا شود و دیگر آن کفش مناسب استفاده‌تان نباشد.

 • توجه به شیب بین پاشنه و پنجه

بین پاشنه این کفش‌ها و پنجه فاصله‌ای وجود دارد که با زیره و کفی شیب دار پر شده است. هرقدر این شیب بیشتر شود، حفظ تعادل با آن کفش‌ها سختر شده، و تحمل وزن روی پاشنه‌ها سخت و سخت‌تر می‌شود. پس سراغ زیره‌ای با شیب ملایم بروید تا هم تعادل را بهتر حفظ کنید هم فشار زیادی روی کمر و زانوانتان وارد نشود.

 • توجه به لطافت جنس کفش

هنگام خرید کفش‌های پاشنه بلند حتما جنس آن را با دست امتحان کنید. کفش‌هایی که رویه خشک وسفتی دارند هنگام راه رفتن از خود انعطافی نشان نداده و پاهایتان را می‌زنند یا باعث ایجاد خطوطی عمیق روی سینه پاهای‌تان می‌شوند. کفش‌های پاشنه بلند گاهی در قسمت بدنه سفت و سخت می‌باشند که در این صورت به جای منطبق شدن با پا، پا را به شکل خود در می‌آورند. گاهی هم در قسمت کفی سفت و سخت هستند که در این صورت مشکلاتی را برای کف پا خصوصا در ناحیه پاشنه به وجود می‌آورند. مشکلاتی مانند میخچه در پاشنه پا

 • توجه به سایز کفش

هنگام خرید حتما مطمئن شوید که سایز کفش‌های پاشنه بلند برایتان مناسب است. کوچک بودن سایز در این کفش‌ها را هرگز نمی‌توان تحمل کرد، زیرا به خودی خود در کفش‌های پاشنه بلند فشار بر قسمت پنجه زیاد است و امکان تحمل فشار مضاعف ناشی از کوچک بودن کفش برای انگشتان وجود ندارد. بزرگ بودن سایز کفش‌های پاشنه بلند هم می‌تواند سبب لق زدن کفش،‌ بهم خوردن تعادل و پیچ خوردن یا حتی شکستگی استخوان‌های مچ پای‌تان شود.

 • توجه به کفی کفش

کفی کفش در حس راحتی پاها نقش مهمی دارد. گاهی در برخی از کفش‌های پاشنه بلند جنس کفی‌ها از پلاستیک سفت یا چوب است که راه رفتن روی با این کفش‌ها بسیار سخت است. کفی‌های چرمی نرمی و لطافت مناسبی را زیر پاها برقرار می‌کنند. همچنین کفی در کفش‌های پاشنه بلند باید ضخامت بیشتری نسبت به سایر کفش‌ها داشته باشد تا بتواند قوس زیاد موجود در کف کفش‌های پاشنه بلند را پوشش دهد.

 • توجه به بند نگه دارنده

در برخی از صندل‌ها یا کفش‌های پاشنه بلند یک بند طراحی شده که روی مچ پای فرد بسته می‌شود تا فرد بتواند راحت‌تر از کفش استفاده کند، اگر کفش انتخابی شما از این بندها داشت کفش را امتحان کنید و مطمئن شوید که این بند روی برآمدگی مچ پای‌تان قرار نگیرد.

 • توجه به اندازه پنجه‌ها

در کفش‌های معمولی اندازه مناسب پنجه کفش دقیقا متناسب با اندازه پنجه پاهای شماست اما در کفش‌های پاشنه بلند، به علت اختلاف سطح پاشنه و پنجه و فشاری که روی پنجه‌ها می‌آید، پنجه‌ها پهن‌تر شده و فضای بیشتری را می‌طلبند.

.

انواع کفش‌های پاشنه بلند

 • کفش‌های پاشنه بلند و پاشنه پهن

اخیرا نوعی کفش پاشنه بلند طراحی شده که هم حفظ تعادل را در هنگام استفاده از کفش‌های پاشنه بلند راحت‌تر نموده، هم پاها در آن‌ها راحت‌تر بوده و کمتر آسیب دیده و هم کاربردی نیمه‌رسمی پیدا کرده و می‌توان از آن‌ها در کارهای روزمره یا موقعیت‌های نیمه‌رسمی نیز استفاده نمود. همچنین در سطوح ناهموار هم کاراریی خوبی دارد. این کفش‌ها به کفش‌های پاشنه مربعی یا پاشنه مستطیلی معروفند. در کنارشان می‌توانید از لباس‌هایی با آیتم‌های غیر رسمی مانند یک پیراهن ظریف یا یک ژاکت هم با آن بپوشید. زوج مناسب کفش‌های پاشنه پهن در شلوارها شلوار جین است.

 • کفش‌های پاشنه بلند با بند دور مچ یا دور ساق

بین کفش‌های پاشنه بلندی که دور مچ و ساق‌شان بند دارند یا ندارند، مدل‌های بند‌دار برای پوشیدن مناسب‌ترند زیرا به خوبی می‌توانند از پا پشتیبانی کنند و راه رفتن را با کفش‌های پاشنه بلند تسهیل نمایند.

 • کفش‌های پاشنه بلند فصلی

کفش‌های موجود در دسته‌بندی‌های فصلی قابل تبدیل شدن به کفش‌های پاشنه بلند هستند. مثلا در تابستان شما می‌تواند به راحتی از کفش‌های پاشنه بلند تابستانی (صندل‌های پاشنه بلند) استفاده نموده یا در زمستان کفش‌های پاشنه بلند زمستانی (بوت و نیم‌بوت پاشنه بلند) را بپوشید و از مزایای خاص هرکدام بهره ببرید. مثلا در بوت‌های پاشنه بلند چون کفش‌ها دور پاهایتان را پوشانده‌اند پاهای‌تان در کفش جلو نیامده و حفظ تعادل در آن‌ها آسان است، یا در صندل‌های پاشنه بلند به علت باز بودن پنجه و جلوی کفش، فشار مضاعف نوک کفش را تجربه نمی‌کنید زیرا در کفش‌های پاشنه بلند به علت اختلاف سطح پاشنه و پنجه، پنجه پا به سمت جلو هل داده می‌شود که اگر جلویش باز باشد با هیچ سطح سختی برخورد نکره و دردی به وجود نمی‌آید. این کفش‌ها را هم می‌توانید با لباس‌های فصلی خود مانند یک پالتوی بلند برای زمستان یا یک شلوار و پیراهن جین ظریف برای تابستان استفاده کنید.

 • کفش‌هایی با پاشنه بلند و نازک

این کفش‌ها برای استفاده در مراسم‌ و مجالس خاص و لاکچری طراحی شده و باید به همراه لباس‌های مجلسی پرزرق و برق پوشیده شود. به همین خاطر مناسب استفاده در کوچه و خیابان نیست.

 • کفش‌های پاشنه بلند و پنجه نوک تیز

این کفش‌ها مناسب افرادی است که به دنبال یک استایل زنانه و ظریف و خاص هستند. این کفش‌ها بدن را کشیده‌تر نشان می‌دهند و البته بیشتر مناسب لباس‌های مجلسی کوتاه یا توری هستند. از این کفش‌ها نباید به طور متوالی استفاده کنید چرا که شکل و ساختار انگشت‌هایتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • کفش‌های پاشنه بلند و مخروطی

در این کفش‌ها محل اتصال پاشنه و کفش پهن و محل اتصال پاشنه و زمین باریک‌تر می‌باشد. این مدل از پاشنه‌ها بیشتر در کفش‌های جیر و نبوک دیده شده و معمولا در فصول سرد استفاده می‌شوند.

.

توصیه‌هایی در هنگام استفاده از کفش‌های پاشنه بلند

 • پیش استفاده

قبل از استفاده از کفش‌های پاشنه بلند در مراسم و مجالس، چندبار آن را امتحان کنید تا هنگام استفاده در مراسم پاهای شما را نزند.

 • استفاده از کفش‌های پاشنه بلند با احتیاط

برخی از کفش‌هایی با پاشنه بلند و نازک استفاده می‌کنند. این کفش‌ها همانقدر که شیک و جذابند می‌توانند در اثر بی احتیاطی خطرناک هم باشند. کافیست با بی توجهی برای شب عروسی که در یک باغ مملو از چمن دعوتید از این کفش‌ها استفاده کنید تا پاشنه نازکتان هر چند قدم یکبار در چمن و گل فرو برود، یا با بی احتیاطی از روی پلی رد شوید که بین نرده‌های آهنی آن فواصلی وجود دارد. همین فواصل کافیست تا پاشنه‌ها درون آن رفته و …. پس حتما توجه داشته باشید که برای کجا و چه موقعیتی از این کفش‌ها استفاده می‌کنید.

 • سفت کردن بندها و سگک‌ها

درصورتی که کناره‌ها یا روی کفش پاشنه بلندتان یا پشت آن بند دارد حتما آن بندها را روی پاهای‌تان فیکس کنید. اینکار سبب راحت‌تر راه رفتنتان می‌شود نه شل بودن این بندها. به طور کلی در کفش‌های پاشنه بلند هر چقدر پاهای‌تان آزادتر باشد، راه رفتن با کفش‌ها دشوارتر می‌شود.

 • استفاده از پودر تاک

اگر پاهایتان در کفش‌های پاشنه بلند عرق می‌کند می‌تواندی قبل از استفاده از این کفش‌ها مقداری پودر تاک (پودر بچه) داخل کفش بریزید تا تمام رطوبت‌ها را به خود جذب کند.

 • مانع شدن از کج شدن پاشنه‌ها

در هنگام راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند سعی کنید تا پاشنه‌ها در وضعیت عمودی قرار بگیرند و از کج شدن و زاویه دار شدن آن‌ها هنگام راه رفتن جلوگیری نمایید تا تعادل شما را بر هم نزده و شما را به زمین نکوبد.

 • کوتاه قدم برداشتن

هنگام استفاده از کفش‌های پاشنه بلند سعی کنید سرعت راه رفتن‌تان را کاهش داده و اندازه قدم‌هایتان را کوچکتر بردارید تا بتوانید راحت‌تر تعادل‌تان را حفظ کنید.

 • راهنمای پوشیدن کفش پاشنه بلند و راه رفتن

به طور کلی برای طبیعی جلوه دادن سرعت راه رفتن خود، ابتدا باید پاشنه ی پا را روی زمین قرار دهید و سپس به آرامی به سمت انگشتان پا رفته و قدم بردارید. وقتی قوس پای شما وزن شما را گرفت، آن را به سمت جلو متمایل کنید و سپس به راه رفتن ادامه دهید.

 • لاغر دیده شدن

همه ی خانم ها زیبا و جذاب هستند و هیچ انسانی بی عیب و نقص نمی باشد، پس سعی کنید خود را دوست داشته باشید . هنگام استفاده از کفش پاشنه بلند سعی کنید درست بایستید. شانه ها را از هم باز کرده و چانه را موازی زمین قرار دهید. به این ترتیب عضلات شکم شما سفت شده ، معده صاف می شود و لاغر و زیباتر به نظر می رسید.

 • راهنمای پوشیدن کفش پاشنه بلند و راه رفتن روی خط صاف

برای راه رفتن مانند مدل ها، یک خط مستقیم در مقابل خود تصور کنید و دقیقاً در امتداد آن قدم بزنید. پاهایتان را مقابل هم قرار دهید  و نوک آنها را به سمت جلو دراز کنید تا باسن شما کمی چرخانده شود. برای درست راه رفتن کمی تمرین لازم است، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

 • تمرین در خانه

اگر یک رویداد یا جشنی بزرگ مانند جشن عروسی در راه دارید، بهتر است چندین حرکت را از قبل انجام داده و کمی تمرین کنید. سعی کنید کفش های پاشنه بلند خود را پوشیده و پیاده روی کنید. این کار نوعی تمرین به حساب آمده و به درست راه رفتن شما کمک می کند. سعی کنید کفش مورد نظر را بپوشید و بگذارید مدتی در پای شما بماند تا از راحت بودن آن ها مطمئن شوید. اگر کفش شما خشک است، روش های مختلفی برای نرمتر کردن آن ها وجود دارد. پوشیدن جوراب و پوشیدن کفش به مدت ده دقیقه می تواند به نرم شدن کفش کمک کند. سعی کنید راه رفتن روی پله ها را نیز تمرین کنید. سعی کنید چندین بار از تعدادی پلا بالا و پایین بروید. اگر کفش مورد نظر شما کمی به پایتان گشاد است سعی کنید از کفی های راحت استفاده کنید. کفی ها در انواع مختلفی وجود دارند و شما می توانید با جنس های مختلف آن ها را انتخاب کنید.

 • راهنمای پوشیدن کفش پاشنه بلند و درست ایستادن

این نکته را بدانید که صرفا راه رفتن شما با کفش پاشنه بلند مهم نبوده و ایستادن با این کفش ها نیز بسیار مهم و قابل توجه است. برای درست ایستادن ابتدا پاشنه یک پا را تا وسط پای دیگر در یک زاویه قرار دهید، سپس وزن خود را بر روی پای دوم انداخته و هنگامی که خسته شدید ، وزن خود را بر روی پای دیگر بیندازید.

 • استراحت دادن به پاها

اگر می خواهید کفش پاشنه بلند مورد نظر را در طول روز بپوشید و در نهایت با درد پا و کمر همراه نشوید، سعی کنید هر از چند گاهی به خودتان استراحت دهید. سعی کنید هر چند دقیقه یک بار بنشینید و استراحت کنید. بهتر است کفش های خود را در نیاورید، زیرا پاها در کفش پاشنه بلند ورم می کند  و ممکن است دوباره نتوانید کفش خود را بپوشید.

 • استفاده محدود از کفش پاشنه بلند

سعی کنید از پاشنه های بسیار بلند استفاده نکنید. به طور کلی سعی کنید بیشتر از کفش های تخت استفاده کنید و هر از چند گاهی از سراغ کفش های پاشنه بلند بروید. پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند. اگر در تمام زندگی خود کفش های اسپرت و کتانی پوشیده اید، برای پوشیدن کفش های پاشنه بلند عجله نکنید. سعی کنید با پاشنه های کوتاه تر تمرین را شروع کنید. شما می توانید از کفش های بند دار مچی نیز استفاده کنید. این مدل کفش ها راحت ترند و پاهای شما در آنها کمتر میلغزد و حفظ تعادل نیز آسان تر است.

 • پوشیدن کفش پاشنه بلند و سایز آن

اگر کفش پاشنه بلند شما تنگ و کوچک است، هیچ چیز شما را نجات نخواهد داد. بنابراین هرگز کفش های پاشنه بلند را حتی اگر کمی تنگ بودند، نباید بخرید. اگر مجبورید بین کفش بزرگ و کمی تنگ یکی را انتخاب کنید، مورد اول را انتخاب کنید. به طور کلی کفشی که کمی به پایتان بزرگ است را می توانید با کفی اندازه کنید اما کفشی که برایتان کوچک است را نمی توانید سایز کنید. تجربه نشان داده که در صورت انتخاب کفش کوچک و تنگ، قطعا از خرید آن پشیمان خواهید شد.

.
منابع:

.https://www.beytoote.com
.https://aradshoes.com
.https://pikakco.com
.https://www.daraje.com

- مطالب مرتبط -

«کفش و پاپوش»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!