راهنمای زیورآلات الماس

روش های شناسایی الماس اصل از بدل

روش های شناسایی الماس اصل از بدل یکی از رایج ترین سوالاتی است که از جواهر سازان می پرسند حالا می خواهیم با هم یک سری روش ها و آزمایشات ساده که در خانه هم می توانید انجام دهید را بررسی کنیم.دقت داشته باشید که برخی از الماس‌ها، تولید شده در آزمایشگاه یا مصنوعی هستند، اما مانند یک الماس واقعی هستند. آن‌ها قیمتی کمتر از الماس استخراج شده دارند، اما عمدتاً از لحاظ شیمیایی شبیه الماس‌های طبیعی هستند. اظهار نظر در خصوص تفاوت بین یک الماس طبیعی و یک الماس سنتتیک خارج از این مقاله است و بهتر است توسط یک متخصص مشخص شود.

هیچ راهی وجود ندارد که صد در صد اطمینان حاصل کرد که یک الماس واقعی باشد، مگر آن که یک گواهی نامه معتبر برای آن صادر شده باشد.

.

1- از لوپ ( ذره بین جواهر سازها ) برای تشخیص الماس اصل استفاده کنید.

لوپ که یک ذره بین با قدرت 10X است ، می تواند به شما در مورد شناسایی اصل بودن الماس کمک شایانی بکند تا شما ناخالصی موجود در الماس را پیدا کنید !

الماس های بدل کاملا بی نظیر به نظر می رسند ، اما در صورتی که الماس های اصل که ار معدن ها استخراج میشوند حتی با بهترین برش ها دارای ناخالصی هستن که به راحتی می توانید چک کنید.

2- شناسایی الماس اصل آزمون مه یا همان بخار دهان

همانطور که میدانید الماس واقعی گرما را حفظ نمی کند.در نتیجه شما بین 4 الی 6 ثانیه جلوی دهانتان بگیرید و ها کنید که بخار دهان سنگ را بگیرد ، اگر بخار جمع نشود یا روی سنگ بکندی جمع شود حتما تقلبی است . سنگ الماس در جذب نکردن گرما همانند آینه یا صفحه نمایش تلفن همراه شما است. به عنوان مثال شما روی یک الماس بدل به صورت منظم ها کنید شاهد جمع شدن بخار روی سنگ می شوید.

3- شناسایی الماس اصل با انعکاس نور

انعکاس نور در یک الماس اصل در زاویه های مختلف خاکستری رنگ هستش.اگر شما انعکاس رنگی مشاهده کردین مطمئن باشید الماس بدل هستش.

4- تشخیص الماس اصل با حرارت

سنگ‌های واقعی گرما را به سرعت پراکنده می‌کند و آن‌ها با گرماسنج، گرم نمی‌شوند. این کار حدود 30 ثانیه طول می‌کشد و به سنگ آسیبی نمی‌رساند. همچنین می توانید با یک فندک الماس را به مدت 30 ثانیه گرم کنید و آن را مستقیماً در آب سرد قرار دهید. اگر شیشه باشد از درون خرد می‌شود، اما اگر الماس باشد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

5- خراش دادن روی سنگ

این یکی از ساده ترین راه های تشخیص الماس اصل از الماس بدلی است. از آنجایی که الماس یکی از سخت ترین سنگ های جهان به راحتی و با استفاده از یک سطح خشن دچار سایش نمی شود.اگر سنگ قیمتی شما بعد از انجام این کار بدون یک خط و خطوطی باقی ماند شما یک الماس بی عیب و نقص دارید.

توصیه میشود الماس را با چیزی خراش ندهید. اگر واقعی باشد، نمی‌توانید آن را خراش دهید، اما ممکن است روی آن رد باقی بگذارید یا آن را بشکنید، زیرا الماس‌ها محکم هستند اما در عین حال شکننده نیز می‌باشند. از طرف دیگر در صورتی که سنگ شما الماس واقعی هم نباشد با خراش دادن آن، جواهری را که شبیه یک الماس است را از بین می‌برید.

6- خراش دادن با سنگ

با سنگ اصل الماس به راحتی می توانید روی یک سمباده خط بندازین، در صورتی این کار را انجام دادید و خطی روی سمباده ایجاد نشد مطمئن باشید این سنگ بدل است . همچنین می توانید روی شیشه انجام دهید سنگ اصل به راحتی شیشه را خراش می دهد.

7- شناسایی الماس اصل با انداختن داخل آب

در صورتی که سنگ را داخل آب فرستادید و داخل آب نرفت حتما بدل است.شما می‌توانید یک الماس واقعی را در آب ببینید. اگر نتوانستید سنگ را ببینید، احتمالاً کوارتز یا شیشه است.

8- تابش نور UV به سنگ

تابش نور UV به الماس یکی از راه های تشخیص الماس اصل از بدل است که البته خیلی ها این روش را قبول ندارند.

بعضی‌ از الماس‌ها خاصیت‌ فلورسنسی‌ دارند که‌ حدود ۵۰ درصد الماس‌های‌ موجود در بازار این‌ خاصیت‌ را دارند و از این‌ تعداد۵۰ درصد، حدود۱۰درصد آن‌ها دارای‌ خاصیت‌ فلورسنسی‌ بسیار قوی‌ بوده. ‌ به‌ طوری‌ که‌ حتی‌ تحت‌ نور خورشید که‌ مقداریUV ‌ دارد نیز خاصیت‌ فلورسنسی‌ نشان‌ می‌دهند.

معمولاً اکثر الماس‌ها که‌ دارای‌ فلورسنسی‌اند این‌ خاصیت‌ را به‌ رنگ‌ آبی‌ نشان‌ می‌دهند و تعداد کمی‌ از آنها به‌ رنگ‌های‌ سفید، زرد ونارنجی‌ نشان‌‌می‌دهند.

اثر فلورسنسی‌ بر روی‌ الماس‌های‌ مختلف‌ متفاوت‌ است.‌ مثلاً یک‌ سنگI ‌ زرد که‌ فلورسنسی‌ شدید آبی‌ دارد می‌تواند بی‌رنگ‌ شود. چون‌ این‌ فلورسنسی‌ تأثیر خنثی‌کننده‌ در رنگ‌ دارد. به‌عبارت‌ دیگر چنانچه‌ یک‌ الماس‌ زرد روشن‌ دارای‌ فلورسنسی‌ قوی‌ آبی‌ باشد این‌ فلورسنسی‌ موجب‌ بهتر دیده‌ شدن‌ رنگ‌ آبی‌ می‌شود.

سنگ‌هایی‌ که‌ دارای‌ فلورسنسی‌ بسیار قوی‌ هستند در زیر نور خورشید مات‌ دیده‌ می‌شوند. بنابراین‌ باید عملColor Grading ‌ را در محیط‌ با منبع‌ نوری‌ بدونUV ‌ انجام‌ دهیم‌ چون‌ اگر UV داشته‌ باشد و الماس‌ هم‌ فلورسنسی‌ داشته‌ باشد اشعهUV، ‌ رنگ‌ سنگ‌ را متفاوت‌ به‌ ما نشان‌ می‌دهد. میکروسکوپ‌هایGemalogy ‌ که‌ دارای‌ نور فلورسنت‌ در Over Hed هستند نیز برای‌ عملColor Grading ‌ به‌ صورت‌ شخصی‌ مناسب‌ است.

.

پاک کردن الماس

الماس بعنوان سخت‌ترین ماده موجود در طبیعت شناخته شده است، با این وجود برای حفظ درخشش و تلالوآن و جلوگیری از وارد شدن خسارت و آسیب به آن، مراقبت‌هایی لازم است.

نگینهای الماس بویژه در لبه‌های نازکشان حالت‌تردی و شکنندگی دارند. هرگز الماس را در هنگام کارهای سخت مثل کارهای باغبانی و یا کارهای خانه‌داری، استفاده نکنید، بهتر است آنرا در یک جای محفوظ قرار دهید و همیشه مراقب انگشتر الماس در انگشتتان باشید.

در هنگام کارهای روزمره خانه‌داری جواهرات را هرگز در تماس با سفید‌کننده‌های حاوی کلر قرار ندهید مراقب باشید رنگ مو برروی آن نریزد یا آنرا از دستتان درآورید و یا از دستکش استفاده نمایید.

در صورتیکه نگین الماس شل شده داخل نگین دان تکان می‌خورد و یا آسیب جدی به آن وارد گردیده، جواهر را تا زمانیکه توسط جواهر‌ساز تعمیر نشده، بکار نبرید. در کل بهتر است سالی یکبار ستهای جواهرات توسط جواهر‌ساز کنترل شوند.

هرگز الماس را با شدت به داخل دراور یا صندوق جواهرات پرت نکنید، زیرا امکان شکستن آن وجود دارد وهمچنین می‌تواند جواهرات دیگر را خط بیاندازد.

در هنگام شستن ظروف، هیچگاه انگشتر الماس را برروی لبه سینک ظرفشویی قرار ندهید چون ممکنست لیز خورده و داخل سوراخ فاضلاب گردد.

همچنین در هنگام خروج از خانه نیز الماس را در جایی مطمئن و محفوظ قرار دهید و آنرا در هر جایی نگذارید چون ممکنست پس از بازگشت محل درآوردن الماس را فراموش کرده و آنرا گم کنید.

از موارد دیگری که بایستی حتما مورد توجه قرار گیرد، آسیبی است که الماس در برخورد با الماسهای دیگر می‌بیند. در صورتیکه چندین انگشتر مرصع به الماس را در انگشتتان می‌کنید،‌بهتر است بین آنها یک حلقه‌ بدون نگین بیاندازید تا الماسها بهم ساییده نشده و خراشیده نشوند، همچنین می‌توانید انگشترها را در انگشتهای مختلف دستتان بکنید.

استفاده روزمره از الماس آنرا در معرض لوسیونها، صابونها، چربیهای طبیعی پوست و عرق بدن و اسپری‌های مو قرار می‌دهد الماس مانند سایر جواهرات این مواد را همراه با گرد و خاک موجود در هوا به خود می‌گیرد و این مواد بصورت لایه و جرمی برروی سطح الماس باقی مانده و از درخشش آن جلوگیری می‌کنند زیرا سطح الماس بایدپاک باشد تا حداکثر نور بتواند داخل آن شده و بصورت درخشش بازتابانده شود.

.

برای پاک کردن جرمهای موجود برروی الماس چند روش ساده وجود دارد :

– شستشو با مواد پاک کننده

در یک ظرف کوچک آب گرم و صابون یا مایع پاک‌کننده ملایم آماده کنید. با یک برس نرم غیرفلزی ( بهتر است از مسواک ابرو استفاده شود )، الماسها را با کف ایجاد شده پاک کنید. سپس جواهر را برروی یک صافی قرار داده و زیر آب گرم شیر، آبکشی نمائید. با یک پارچه‌نرم بدون پرز آنرا خشک کنید.

-خیساندن در آب سرد

در یک فنجان تا نیمه آب سرد ریخته و نیمه دیگر آنرا با پاک کننده‌های خانگی حاوی آمونیوم ( مطمئن شوید که پاک‌کننده حاوی کلرین نمی‌باشد) پر نمایید. همچنین می‌توانید از ۴ قسمت آب سرد و یک قسمت مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید. به مدت ۳۰ دقیقه جواهر مرصع به الماس را در آن خیس کرده و پس از آن با یک برس نرم، آنرا پاک نمائید.دقت کنید که این برس حتما نرم باشد زیرا در غیر اینصورت، فلزی که نگینهای الماس برروی آن قرار گرفته‌اند، خراشیده می‌شود. در صورتیکه جرمها روی نگین بویژه در پشت آن چسبیده باشند می‌توانید به آرامی با یک خلال دندان، آنها را پاک نمائید. پس از پاک کردن جرمها، جواهررا آبکشی کرده و با دستمال نرم خشک نمایید.

.

مسافرت با الماس

بسته‌بندی الماس و دیگر جواهرات برای همراه بردن آنها در سفر بایستی با دقت و مراقبت‌ خاصی صورت گیرد. انواع مختلفی از چمدانهای مخصوص جواهرات وجود دارند که در قیمتهای مختلف قابل دسترسی می‌باشند. آنها،‌اندازه‌ها، اشکال وطرحهای مختلفی دارند. در بیشتر آنها بالشتکهای مخملی وجود دارد که می‌توان گوشواره‌ها و سنجاق سینه‌ها را به آنها متصل کرد و برای گردنبندها و دستبندها، بخشهای خاصی در این چمدانها تعبیه شده است. اگر جواهرات را در داخل جعبه‌های معمولی قرار می‌دهید حتما آنها را جداگانه داخل دستمال کاغذی بپیچید تا در اثر تماس با یکدیگر، خراشیده نشوند.

.
منابع:
.http://goharara.com.domains.blog.ir
.https://liliumgallery.com

- مطالب مرتبط -

«جواهرات و زیورآلات»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!