راهنمای کاپشن مردانه

در فصل زمستان و ماه های سرد سال اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای خیلی سردی دارد داشتن یک کاپشن مردانه زمستانی امری مهم و ضروری است. کاپشن زمستانی پوششی است که می تواند در برابر سرما، باد، برف و باران از شما محافظت کند.

این پوشش دارای  عایق ضخیم می باشد به طوری که بدن شما در هنگام حرکت هم گرم می شود. همچنین در برابر باد و بارش مقاوم خواهد بود. یک کاپشن زمستانی مناسب باید دارای پوسته بیرونی ضد آب، تنفسی و عایق باشد به گونه ای که بدن شما  را خشک نگه دارد.کاپشن های زمستانی علاوه بر گرم و خشک نگه داشتن شما در طول روز قابلیت استفاده در مناسبت های رسمی را هم دارا می باشند. (برخلاف همتایان سبک وزن خود که برای ورزش های سردسیر استفاده می شود)، کاپشن های زمستانی همه جا کاربرد دارند و دارای ویژگی های بیشتری هستند که این امر به راحتی  آنها می افزاید.

.

مقایسه مدل های مختلف کاپشن‌های زمستانی

انواع مختلفی از کاپشن های زمستانی در بازار وجود دارد، از کاپشن عایق شیک گرفته تا کت های پف دار فنی که برای ماجراجویی در فضای باز در نظر گرفته شده اند. انواع مختلفی را در زیر می بینیم و نکات اساسی برای انتخاب آسان را برای شما بیان می کنیم.

کاپشن‌های فنی

پوشاک فنی در واقع نوعی لباس مناسب هستند که امکان حرکت بیشتر برای ورزشکار را فراهم می سازند و ویژگی هایی برای پشتیبانی از این حرکت یا فعالیت ورزشی مشابه در اختیار ورزشکار قرار می دهند. این موارد شامل جیب های داخلی، قسمت مخصوص بطری آب، هودی های سازگار با کلاه ایمنی، زیپ های سازگار با کمربند کوهنوردی و موارد با دوام بیشتری هستند که در مناطقی که لباس بیشتری می پوشیم هم بتوانیم از آن بهره ببریم.کاپشن های فنی از طراحی های هدفمندی برای کمک به انجام فعالیت های خاص در محیط های زمستانی که برای آنها منظور شده استفاده می شوند.

سوالی که ممکن است برای شما عزیزان پیش آید این است که آیا می توانیم کاپشن فنی را در فضاهای دیگر هم استفاده نماییم؟ بله می توانید. اکثر تولید کنندگان ، این لباس ها را با رنگهای زیبایی عرضه می کنند، با این حال توجه داشته باشید که این مدل ها معمولاً دارای قیمت بالایی هستند، در صورتی که فقط در خیابان های شهر پوشیده شود، هیچ تفاوتی در عملکرد با کاپشن های زمستانی نخواهد داشت. با این حال، برخی از کاربران در شرایط آب و هوایی بد هم برای زندگی روزمره در زمستان نیاز به عملکرد یک کاپشن زمستانی فنی دارند.

کاپشن‌های گاه به گاه

مدل های گاه به گاه تمرکز کمتری روی وزن و اندازه بسته بندی دارند و بیشتر در مورد گرما ، محافظت از آب و هوا ، راحتی و سبک بودن مورد توجه قرار می گیرند. از آنجا که دارای عایق داخلی هستند به طور معمول وزن سنگین تری دارند، برای فعالیت های کم بازده مانند رفتن به اسکیت یخ محلی در فضای باز یا مسافرت و یا برای کار در شهر استفاده می شوند. کاپشن های گاه به گاه نیز ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند، که می توان به جیب تلفن های هوشمند داخلی با هدفون، هودهای روکش شده با خز (یا فکس) ، هودهای جداشونده متناسب با طول و جادارتر آنها اشاره کرد.

کلاه خزدار، کمر گره دار و دکمه های زیبا ،باعث شده اند تا با آن ظاهر زیباتری داشته باشید.

توصیه ما به شما این است که هرگز از یک کاپشن گاه به گاه در یک محیط فنی استفاده نکنید. در حالی که می توانید با این مدل در تپه اسکی ، مسافرت های طولانی زمستانی که نیاز به تجهیزات خاص دارند بهره ببرید.  یک مدل گاه به گاه فوق العاده گرم، مانند Goose Expedition Parka در کانادا ، شما را حسابی گرم  می کند (این بهترین انتخاب برای سرما شدید است) ، تنها ایرادی که به آن وارد است طراحی حجیم آن می باشد، زیرا باعث می شودجابجایی بازوهای دشوار شود.

.

ویژگی یک کاپشن‌ زمستانی با کیفیت

پوسته بیرونی
پوسته بیرونی یک مانع نازک ضد آب برای کاپشن شماست. این پوسته با استفاده از ماده ضد آب و هوا مانند Gore-Tex ، eVent یا H2NO می تواند از شما در برابر باد، باران،و برف محافظت کند. با انتخاب این مدل می توانید در سفرهای نزدیک به محل زندگی  خود از امکانات و راحتی بیشتری، بهره ببرید. اگر در جستجوی پوسته غیر عایق جدید هستید، کاپشن های هاردشل را بررسی کنید. مدل هایی که ما مورد بررسی و آزمایش قرار داده ایم، دارای یک ماده غشایی دو یا سه لایه، یا یک پوشش DWR (دافع آب با دوام) به عنوان سدی عمل می کنند که مانع ورود آب و هوا به داخل کاپشن می شود. اگر در اقلیمی زندگی می کنید که در زمستان به جای بارش برف بیشتربارش باران دارید، به دنبال یک مدل با مانع پیشرفته  ضد آب باشید، مانند Gore-Tex ما به شما مدلهای Arc’teryx Camosun و Fission SV پیشنهاد می کنیم.

انواع عایق های به کار رفته در کاپشن‌های زمستانی

در کاپشن های زمستانی سه نوع عایق، شامل پرهای پایین ، الیاف مصنوعی و پشم گوسفند مصنوعی به کار رفته است. چون اثر همه یکسان است نوع عایق به کار رفته مهم نیست. عایق گرمای بدن شما را به دام می اندازد و گرما را حفظ می کند. هرچه عایق ضخامت بیشتری داشته باشد، شما گرم تر خواهید ماند. مزیت استفاده از عایق مصنوعی این است که هنگام خیس شدن جمع نمی شود. اگرچه خواص عایق با رطوبت نیز به خطر می افتد، اما سریعتر خشک می شود. اشکال عایق بندی های مصنوعی این است که هرچه  فشرده شده، شروع به از بین رفتن توانایی خود در گرم نگه داشتن شما خواهد کرد.

پارچه شمع
شمع یا پشم گوسفند پارچه ای است که به منظور تکثیر پنهان و پشم گوسفند است. این پارچه بافته شده با لایه ای ضخیم از جنس الیاف است که کاملاً شبیه پشم یک گوسفند عمل می کند .عیب اصلی عایق شمع این است که آنقدر ضخیم نیست، بنابراین گرم نمی کند.

هود (کلاه)
یک هود باعث افزایش گرما و مقاومت در برابر آب و هوا می شود. هود قابل جابجایی یک اتنخاب خوب است ، زیرا این گزینه دیگری برای کاهش وزن در زمان مناسب بودن هوا به شما می دهد.

زیپ
سیستم های بسته شدن روی دکمه ها و زیپ های جلو نیز چیزی است که می توان از نزدیک به آن نگاه کرد، زیرا در مقاومت در برابر آب و هوا و گرما تأثیر می گذارد. زیپ ها سزاوار یک نگاه دقیق هستند زیرا پارچه ها ممکن است ضد آب باشند، اما زیپ ها غالباً چنین نیستند. زیپ های دو طرفه یکی دیگر از موارد عالی برای یک کاپشن بلندتر از طول کمر است. به طوری که به شما این اجازه را می دهد تا هنگام نشستن راحت تر بنشیند بدون اینکه احساس کنید در یک کیسه قرار گرفته اید.

جیب
سرانجام برخی از ویژگی ها، مانند انواع جیب ها، کاپوت های خزدار یا کانال های هدفون وجود دارد که برای برخی از ما مهم است و برای سایرین بی ربط است. با این وجود انواع بسیاری از کاپشن های زمستانی وجود دارند، مطمئناً یکی از آنها را پیدا می کنید که دارای تمام عناصر مورد نیاز برای شما در ماه های سرد سال است.

.

نحوه شستن انواع کاپشن

هیچ کدام از ما دوست نداریم در روزهای سرد زمستانی بدون لباس گرم از منزل خارج شویم. و یا لباس‌هایمان مندرس و رنگ و رو رفته باشد! کاپشن از آن دست لباس‌های زمستانی است که در کنار پالتو، بارانی و … طرفداران خاص خودش را دارد. کاپشن‌ها در انواع پر، پشم شیشه، بادی و … وجود دارند. نگهداری و مراقبت از این لباس‌ها به خصوص با توجه به قیمت بالای آن‌ها در بازار اهمیت بالایی دارد. روش‌ها و نحوه شستن کاپشن دارای نکاتی است که باید به آن توجه شود تا بتوان از آن به مدت طولانی تر و بدون تغییر کیفیت، بافت و رنگ استفاده کرد.

 

۱ .  مطالعه برچسب یا اتیکت روی کاپشن

برچسب موجود روی لباس‌های مختلف اطلاعات زیادی را در مورد نگهداری و نحوه شستن آن‌ها می‌دهد که براساس جنس و بافت آن لباس مشخص شده است. روی کاپشن‌ها با جنس‌های مختلف نیز برچسبی وجود دارد که حاوی این اطلاعات است و نحوه شستن کاپشن را با متن یا عکس توضیح می‌دهد. قبل از اقدام برای شستن، برچسب را کامل مطالعه کنید تا از نحوه شستن کاپشن به صورت صحیح مطلع شوید.

 

۲ . تمیز کردن لکه کاپشن

قبل از اینکه اقدام به شستن کاپشن کنید بهتر است لکه‌های ناشی از گل، مواد غذایی، نوشیدنی و غیره را از روی آن پاک کنید. این کار را می‌توانید با یک دستمال خیس و کشیدن آن روی لکه‌ کاپشن انجام دهید.

 

۳ . مواد شوینده برای شستن کاپشن

مواد شوینده و برنامه لباس شویی که برای لباس‌های دیگر استفاده می‌شود ممکن است برای کاپشن‌هایی با جنس‌هایی مختلف مناسب نباشد. پس تا جایی که ممکن است از مواد شوینده ملایم برای شستن کاپشن استفاده کنید تا آسیبی به آن نرسد.

۴ . نحوه شستن کاپشن بادی با دست

برای شستن کاپشن بادی بهتر است از ماشین لباس‌شویی استفاده نکرده و آن را با دست بشویید. در این روش هم بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا کاپشن شما تغییر شکل و اندازه ندهد. برای شستن ابتدا تشت را با آب و مواد شوینده پر کنید سپس کاپشن را داخل آن قرار دهید. از گرفتن کاپشن زیر فشار مستقیم آب به صورت عمودی جلوگیری کنید. بهتر است کاپشن حدود ۳۰ دقیقه درون تشت حاوی آب و ماده شوینده قرار بگیرد. بهتر است از فشردن و چنگ زدن زیاد کاپشن خودداری کنید تا شکل آن تغییری نکند. برای خشک کردن می‌توانید از دستمال یا حوله بزرگ که آب را جذب می‌کند،استفاده کنید. پهن کردن کاپشن و قرار دادن آن در معرض نور مستقیم آفتاب ممکن است به رنگ و شکل آن آسیب برساند.

مقاله پیشنهادی:  آموزش عیب یابی یخچال فریزر و تعمیر یخچال در منزل

 

۵ . نحوه شستشوی کاپشن پشمی و پشم شیشه

بهترین روش برای شستن کاپشن پشمی خشک‌شویی آن است. چون آب ممکن است باعث تغییر فرم کاپشن شود. در صورتی که قصد شستن کاپشن پشمی را دارد از مواد شوینده ضعیف تر و همچنین آب سرد استفاده کنید.

 

۶ . روش شستن کاپشن جیر

به دلیل جنس خاص این نوع از کاپشن‌ها بهتر است آن را به یک خشک‌شویی معتبر بسپارید. اگر قصد شستن این نوع کاپشن را در منزل دارید از شوینده‌های ملایم و آب ولرم یا سرد استفاده کنید.

 

۷ . شستشوی کاپشن چرم

برای شستن این نوع از کاپشن‌ها شوینده‌های مخصوصی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که هرگز کاپشن چرم را در لباس شویی نشویید. شستن کاپشن چرم باید با شوینده‌های ملایم انجام شود. می‌توانید از مقداری کمی سرکه سفید نیز استفاده کنید.

.

نکات شستن کاپشن چرم

  • برای مرحله خشک شدن هرگز کاپشن چرم را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
  • می‌توانید هرچند وقت یکبار با پارچه یا حوله‌ی خیس اقدام به لکه گیری کاپشن چرم کنید.
  • بهتر است برای براق کردن کاپشن چرم از واکس‌های مخصوص در بازار استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنید تمیز کردن و شستن کاپشن‌هایی با جنس‌های خاص برای شما سخت و وقت گیر است، اصلا نگران نباشید. شما می‌توانید کاپشن‌هایتان را به یک خشک شویی معتبر و قابل اعتماد بسپارید تا در مدت زمان اندک آن‌ها را تمیز درب منزل شما تحویل دهند. برای نگهداری از کاپشن‌هایتان در مدت زمان طولانی همه نکات ذکر شده را رعایت کنید تا کاپشن‌هایی تمیزتر و تازه تر داشته باشید.

.
منبع:
.https://kimik.ir
.https://pinwork.ir

- مطالب مرتبط -

«پوشاک و اکسسوری مردانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!