راهنمای کمربند طبی

کمر درد و دیسک کمر یکی از مشکلات شایع ستون فقرات است که بسیاری از افراد جامعه با آن درگیرند و از آن رنج می‌برند. دیسک کمر، دیسک برآمده، پاره شده یا بیرون زده شده همه عناوینی هستند که برای یک مفهوم به کار می‌روند.

این مشکل ممکن است در هر جایی از ستون فقرات ایجاد شود ولی عمدتاً در ناحیه کمر ظهور و بروز می‌کند. برای رفع و کاهش درد ناشی از دیسک و درمان آن راه‌های زیادی وجود دارد که بستنِ کمربند طبی بهترین شیوه در درمان آن است.

آشنایی با کمربند طبی

دیسک برآمده عمدتاً به خاطر افزایش سن و عوامل دیگری است که به آن‌ها اشاره شد. در این فرایند آب و مایع موجود در دیسک کم و انعطاف آن نیز کاهش می‌یابد که درد کمر به ویژه در قسمت پایین نتیجه این موضوع است. این حالت خیلی پیچیده نیست و چه بسا بدون عمل جراحی در مان شود.

اگر یک کمربند طبی کیفی و استاندارد تهیه کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید نه تنها با کاهش محسوس درد مواجه خواهید شد بلکه ممکن است بهبودی کامل هم حاصل کنید.

گرچه کمربند طبی یک وسیله درمانی و پزشکی مهم و قابل توجه در درمان و کاهش درد ناشی از دیسک است ولی با این‌حال مینینیم به شما همراهان گرامی توصیه می‌کند که حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

زیرا این احتمال دور از ذهن نیست که دیسک به قدری برآمده باشد که تنها با عمل جراحی درمان و بهبود یابد، مراجعه به پزشک و مراکز درمانی برای بیمارانی که به خاطر دیسک، در راه رفتن مشکل پیدا می‌کنند، عضلات‌شان ضعیف یا در کنترل مثانه با چالش مواجه هستند، الزامی است.

نگاهی به پارامترهای موثر برای انتخاب کمربند طبی برتر

سهولت و راحتی استفاده از کمربند

کسی که از ناحیه کمر احساس درد می‌کند باید در پی کمربندی باشد که با بستنِ آن راحتی را تجربه کند نه این‌که با حس ناخوشایندی مجبور باشد مشکلی به درد کمرش اضافه نماید.

بنابراین توصیه می‌شود یک محصول ساخته شده از مواد نرم و دارای منافذ برای جریان هوا را انتخاب کنید طوری که بتواند گرما و رطوبت را دفع نماید.

کمربندهای پزشکی تهیه شده از جنس نئوپرن، محصولی مناسبند که سوزش پوست و بثورات جلدی را در پی ندارند.

مجهز بودنِ کمربند به تسمه‌های قابل تنظیم به شما امکان می‌دهد که آن را بر اساس سایز بدنِ خود تنظیم‌ کنید. لذا خصوصیات ارگونومیک و قابلیت تغییر و تنظیم کمربند با اندام وبدن خود را فراموش نکنید.

همه این خصوصیات چیزی است که ما به عنوان معیارهای راحتی استفاده از کمربند یاد می‌کنیم.

استحکام و دوام کمربند طبی

طراحی و ساخت کمربند طبی باید به گونه‌ای باشد که توان و استحکام کافی جهت حمایت، پشتیبانی و محافظت از کمر را داشته باشد. لذا قدرت، دوام و قابلیت شستشو از مشخصه‌های بارز کمربند ایده‌آل به شمار می‌رود.

توجه به نظر خریداران و استفاده کنندکان از کالای درمانی

بررسی نظرات خریداران هر محصول از جمله کمربند طبی حائز اهمیت است و می‌تواند در انتخاب و خرید به شما کمک نماید.

گاهی آنچه تولید کننده و فروشنده می‌گویند ممکن است با نظر مشتریان متفاوت باشد، این فرایند می‌تواند کمربند طبی برتر را بهتر به مشتری بشناساند.

حداکثر حمایت به وسیله صفحات جلویی و پشتی کمربند

صفحات قدامی و خلفی کمربند باید فشرده سازی مناسب شده باشند تا بتوانند ثبات لازم را فراهم کنند که جابه‌جایی و انتقال مقداری از وزن بار شکم و بهبود وضعیت حمل، فشار روی ستون فقرات را کاهش دهد.

بهتر است اتصالات کمربند از پلاستیک سبک و کاربردی توام با مقاومت در برابر ضربه و گرما باشد. تناسب کمربند‌های طبی با آناتومی پزشکی مهم است زیرا می‌تواند از انحناهای طبیعی ستون فقرات به منظور قرار گرفتن در یک حالت راحت، پشتیبانی کند.

راحتی مواد سازنده و قابلیت تنفس کمربند

یک کمربند طبی خوب از قابلیت کشسانی مناسبی برخوردار است، در واقع حالت کشسانی محصول که از یک ماده نرم و قابل تنفس تشکیل شده، موجب کاهش درد در قسمت پائینی کمر می‌شود.

با وجود این ویژگی دیگر لازم نیست در مورد ساییدگی پوست، تحریک یا التهاب آن نگرانی به خود راه دهید.

در این حالت کمربند خیلی راحت و بدون اصطکاک روی پوست قرار می‌گیرد البته شما می‌توانید بر اساس وزن محصول و ترجیح خود، کمربند را روی لباس یا زیر آن ببندید.

استفاده آسان از محصول درمانی

شاید لازم باشد بار اول از شخص دیگری بخواهید که در پوشیدنِ کمربند به شما کمک نماید. اگر قدرت بالاتنه‌تان محدود است یا این‌که با مشکل آرتریت مواجه هستید، حتماً از حلقه‌های دستی مناسب بهره بگیرید.

نوارهای الاستیک با کشش مضاعف به شما امکان می‌دهند که به راحتی به وضعیت بی خطر و تناسب خود برسید. با وجود محصور کننده‌های تعبیه شده در جلوی کمربند، نیازی نیست که با پیچش یا چرخیدن به کمر خود آسیب برسانید.

کمربند طبی و درمان آسیب‌ها

جالب است بدانید که کمربند طبی مهره‌های ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه تا مهره‌های متصل به مفصل ساکروایلیاک (Si) را تثبیت می‌کند. صدماتی نظیر پارگی، برآمدگی یا لغزش دیسک (فتق)، باریکی مجاری نخاعی، سیاتیک و … را درمان می‌کند.

نقش کمربندهای طبی در کاهش درد و کمک به درمان دیسک

همان‌طور که در طول بحث هم اشاره شد، دیسک درد شدیدی در ناحیه کمر ایجاد می‌کند که پوشیدن یک کمربند طبی نقش موثری در التیام درد بخش پایین کمر ایفا می‌کند و یک روش درمانی مناسب برای کاهش و رفع درد کمر محسوب می‌گردد.

پیشگیری از آسیب دیدگی، فراهم کردن شرایط فشرده‌سازی با هدف محافظت مناسب از ناحیه کمر و بهبود سریع از دیگر خصوصیات کمربند طبی است.

آقایان و خانم‌ها می‌توانند این محصول طبی ارتوپدی را در طول روز استفاده کنند ولی پوشیدن آن در هنگام خواب توصیه نمی‌گردد. همه می‌توانند تا زمانی که اندازه دور کمرشان ۶۸ اینچ یا کم‌تر باشد، از مزایای کمربند بهره‌مند شوند.

چگونگی شستشوی کمربند طبی

صفحات کمری، شکمی و ژلی کمربند را خارج کنید، تمام تسمه‌ها را ببندید و محصول را با آب و صابون و به وسیله دست بشویید و اجازه دهید تا کمربند در معرض هوای آزاد کاملاً خشک شود.

مروری بر انواع کمربندهای طبی

همان‌طور که اشاره شد، کمربندهای طبی در کاهش و بهبود درد کمر و ستون فقرات موثر هستند، این محصولات سلامت محور انواع مختلفی دارند.

دو نوع اصلی و رایج آن‌ها که برای ایجاد محدودیت در حرکت ستون فقرات و کاهش دردهای کمر مفید می‌باشند عبارتنداز: یکی کمربندهای طبی ثابت، سخت و غیر منعطف و دیگری ارتجاعی و انعطاف پذیر.

اساساً هدفِ استفاده از کمربندهای درمانی محدود کردنِ حرکت، ایجاد فشار برای تعادل مرکز ثقل بدن و گرم نگه‌داشتنِ عضلات کمر است. بهره‌گیری از آن‌ها به شکل نامناسب، غیر اصولی و طولانی مدت نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند عوارضی مانند ضعف عضلات کمر را به دنبال داشته باشد.

 

حال به بررسی هر دو نوع کمربند می‌پردازیم

مدل سخت، ثابت و غیر منعطف: این دسته از کمربندهای درمانی عموماً برای دردهای پایین کمر و بی ثباتی ستون فقرات توصیه می‌شوند.

کسانی که جهت حمایت از ستون فقرات خود به سختی بیشتری غیر از آن‌چه در کمربند استاندارد موجود است، نیاز دارند معمولاً استفاده از بریس‌های سخت قاب‌دار مختص ستون فقرات تجویز می‌شود.

این بریس‌های انعطاف ناپذیر و خشک دارای قطعات قائمی شکل بوده که به صورت بخش پایینی ستون فقرات در آمده و تغییر شکل می‌دهد. تسمه‌هایی که از جنس پارچه بر روی بریس تعبیه شده‌اند به قسمت جلوی بدن فشار می‌آورند.

این مدل کمربند انتخاب مناسبی برای تثبیت ستون فقرات بعد از عمل جراحی تلقی می‌گردد.

کمربند ارتجاعی و دارای انعطاف: این مدل کالای پزشکی و درمانی سهم مهمی از درمان یا کنترل مشکلات کمر مثل درد، دیسک، گودی و … را به خود اختصاص داده است و معمولاً بر حسب کاربرد به شرح زیر تقسیم بندی می‌شود:

کمربند طبی برای کاهش درد کمر

محصولاتی که با هدف درمان و کاهش درد کمر تهیه می‌شوند عمدتاً دارای پارچه‌های کشی یا نئوپرن هستند.

این کمربند طبی علاوه بر ایجاد یک فشار ملایم که در واقع نوعی ماساژ برای عضلات کمر محسوب می‌گردد، گردش خون در آن‌ها را تشدید کرده و به مرور زمان درد کمر را بهبود می‌بخشد.

این گروه از کمربندها می‌توانند گزینش خوبی برای استفاده بعد از عمل جراحی کمر، شکم، زایمان، جبران و تقویت عضلات شکم در سالمندان و همین‌طور کمر دردهای خفیف با منشاء عضلانی تلقی گردند.

محصولی که برای دیسک کمر مناسب است

کمربندهایی که در بهبود و درمان دیسک موثرند در انواع متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. کاهش فشار به مهره‌ها، برداشتنِ فشار از روی دیسک بیرون زده و ایجاد ثبات در ستون فقرات از کارکردهای کمربند طبی مخصوص دیسک به حساب می‌آیند.

در ساختار کمربندهای طبی فنردار برای جذب فشار و نیرو فنرهایی تعبیه شده است که آن را جهت کمر دردهای خفیف مربوط به فتق دیسک توصیه می‌کنند، البته نوع آتل‌دار این محصول هم برای این منظور تولید می‌شود.

آتل‌های طراحی شده در این نوع کمربند، ستون فقرات را تثبیت می‌کند، جنس آتل‌ها با هم تفاوت دارد. اگر جنس آتل از پلی‌پروپیلین باشد، محصول با نام آتل‌دار نرم شناخته می‌شود. در حالی که جنس آتل‌دار سخت از پلی‌آمید است.

برخورداری این نوع کمربند از چهار آتل، ستون فقرات را در حالت ثابت نگه می‌دارد وبه فرد اجازه خم و راست شدنِ بیش از حد نمی‌دهد.

گرچه این محصول بهترین مدل تلقی نمی‌گردد اما جهت بهبود فتق دیسک کمر، لغزش یا جابه‌جایی مهره‌های کمر و کاهش درد عضلات کاربرد دارد.

کمربند طبی کار و ویژگی‌های آن

کمربند طبی کار انتخابی منطقی و مناسب برای کاهش و بهبود درد کمر در هنگام فعالیت‌های بدنی است.

این دسته از محصولات سلامت محور برای پیشگیری از دردهای ناحیه کمر افراد شاغل در کارگاه‌ها، مراکز درمانی، انبارداری‌ها، باراندازها، صنایع تولیدی، انبار کشتی، گمرکات و امور ساختمانی طراحی و تولید می‌شوند.

کمربندهای طبی کار با انتقال وزن بالاتنه به قسمت لگن، فشار روی ستون فقرات را کاهش می‌دهند. حرکات اضافی در ناحیه کمر را محدود و نهایتاً باعث تسکین درد می‌شوند.

این مدل کمربند ضمن این‌که از قسمت پایینی کمر حفاظت می‌کند به خاطر عرض کم در انجام حرکات نرمال و روزانه اختلال ایجاد نمی‌کند و فرد می‌تواند فعالیت معمول خود را به راحتی انجام دهد.

ویژگی کمربند طبی مختص گودی کمر

تنوع این مدل کمربند طبی که برای جلوگیری از افزایش انحنای ستون مهره‌ها در نوجوانان طراحی و تولید می‌شود، مختلف است.

کمربند طبی مخصوص گودی کمر، یک پشتیبان برای ممانعت از افزایش انحنای ستون مهره‌ها در رشد اسکلتی محسوب می‌شود زیرا ستون مهره‌ها را صاف نگه می‌دارد.

این کمربندها دارای پدهایی برای پُر کردنِ گودی کمر هستند و حتی برای کسانی هم که به طور طبیعی فاقد این عارضه بوده و به خاطر بزرگی شکم یا بیماری‌‌ها، قوس ستون فقرات‌شان کم شده، مفید و مناسب هستند.

البته نباید از کارکرد این مدل کمربند در کاهش درد کمر، گرفتگی عضلات و لیگامان‌های ناحیه کمر و شکم غافل شد.

 

آیا بستنِ کمربند طبی در طولانی مدت عوارض دارد؟

  • به یاد داشته باشید که ستون فقرات توسط عضلات شکم و کمر محافظت و نگه‌داری می‌شوند، زمانی که از کمربند طبی استفاده می‌کنید در واقع به منزله این است که از عضلات خارجی کمک می‌گیرید.
  • با این کار زمینه تضعیف عضلات خود را فراهم می‌کنید چرا که آن‌ها کم‌تر فعال شده و به مرور زمان شل و ضعیف می‌شوند.
  • لذا بهره‌برداری طولانی مدت از این محصولات درمانی، تحلیل عضلات واقعی ناحیه شکم و کمر شما را به همراه خواهد داشت.

.

منابع:
.https://mininim.ir

- مطالب مرتبط -

«لوازم کمک‌درمانی و بهداشتی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!