راهنمای نوار بهداشتی

نوار بهداشتی یک دستمال است که از نظر شکل و ظاهر شبیه پوشک نوزادان بوده اما از آن مقداری کوچکتر می‌باشد. خانم‌ها در زمان قاعدگی (پریود) برای جلوگیری از نفوذ خون به لباس، آن را داخل لباس زیر خود قرار می‌دهند.

یک طرف نوار بهداشتی چسب دارد و به داخل لباس می‌چسبد تا از جا به جایی نوار هنگام راه رفتن جلوگیری کند. نوار بهداشتی‌هایی که امروزه در بازار وجود دارند، معمولا استریل بوده و از پوشش الیاف مصنوعی، مقداری پنبه و ماده‌های جاذب مایعات ساخته شده‌اند.

علاوه بر نوار بهداشتی از محصولات دیگری هم مانند کاپ قاعدگی و تامپون در دوران پریودی می‌توان استفاده کرد.

.

انواع نوار بهداشتی

نوار بهداشتی‌های موجود در بازار انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک مورد خاص طراحی شده است. هر فردی می‌تواند با توجه به میزان و شدت خون ریزی نوار بهداشتی مناسب خود را انتخاب و خریداری کند. در ادامه انواع مختلف و متنوع نوار بهداشتی را برای شما آورده‌ایم:

 • نوار بهداشتی و پدهای بال دار
 • نوار بهداشتی ساده و پدهای ساده
 • نوار بهداشتی‌های شبانه (ویژه شب)
 • نوار بهداشتی چند بار مصرف
 • نوار بهداشتی و پد معطر
 • نوار بهداشتی مسافرتی
 • نوار بهداشتی مشبک
 • پد روزانه
 • تامپون
.

نوار بهداشتی و پدهای بال دار

امروزه نوار بهداشتی‌های بالدار طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و می‌توان گفت که بیش از 90 درصد خانم‌ها طرفدار این نوع هستند. استفاده از نوار بهداشتی‌های بال‌دار خیلی راحت بوده و احتمال کثیف شدن لباس زیر هنگام استفاده از این نوع، کم است. بال‌های موجود در اطراف نوار موجب می‌شوند پد جا به‌ جا نشود و خون از کناره‌ها به داخل هدایت شود، همین مسئله کمک می‌کند لباس زیر در طول روز تمیز بماند.

از مزایای استفاده از نوار بهداشتی‌های بال‌دار این است که می‌توانید با خیال آسوده و مطمئن‌ راه بروید و نگران چیزی نباشید.

.

نوار بهداشتی ساده

این نواربهداشتی همانطور که از نامش پیداست ساده و بدون بال بوده و فقط از طریق چسبی که در قسمت زیرین آن تعبیه شده قابل نصب روی لباس زیر می‌باشد. این نوع نوار بهداشتی ممکن است کمی آزار دهنده باشد چون امکان جابه جایی آن وجود دارد و ممکن است در حین راه رفتن یا فعالیت، لباس شما کثیف شود.

.

نوار بهداشتی ویژه شب

نوار بهداشتی شبانه مخصوص شب است که با استفاده از آن می‌توانید خواب راحتی داشته باشید. این نوع از نوار بهداشتی‌ها طول و عرض بزرگتری دارند و همچنین ضخامتشان هم بیشتری است. در نتیجه از قدرت جذب بالایی برخوردارند تا در طول شب نگران نشت از نوار بهداشتی نباشید.

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب نوار بهداشتی مخصوص شب این است که رویه‌ آن مشبک بوده و برگشت مایع به صفر می‌رسد. همین امر کمک می‌کند احساس رطوبت نکنید.

.

نوار بهداشتی چند بارمصرف

نوار بهداشتی‌های چند بار مصرف یکی از انواع نوار بهداشتی هستند که قابلیت این را دارند که برای چند بار بتوان از آن‌ها استفاده کرد. البته نوار چندین بار مصرف به اندازه پدهای یک ‌بار مصرف رایج نبوده و طرفداران زیادی ندارد.

منظور از نواربهداشتی‌ چندبار مصرف پدهای قابل ‌شست ‌و شو است که مصرف کننده بعد از هر بار مصرف آن را دور ننداخته و بعد از شستن آن، دوباره از نوار استفاده می‌کند.

یکی از مزایای استفاده از نواربهداشتی چند بار مصرف این است که دوستدار طبیعت بوده و آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند. مزیت دیگر این نوع این است که حاوی ترکیبات شیمیایی نبوده و حساسیتی ایجاد نمی‌کند.

.

نوار بهداشتی معطر

یکی دیگر از انواع نوار بهداشتی که در بازار موجود است نوار بهداشتی معطر نام دارد. همانطور که از نام این نوع نوار مشخص است بو دار بوده و هنگام استفاده از آن رایحه خوشی را استشمام خواهید کرد. اما مواد شیمیایی که عطر خوشی را در این نوارها ایجاد می‌کنند در برخی افراد باعث ایجاد تحریک و حساسیت می‌شود. در نتیجه توصیه ما این است که نوار بهداشتی‌های غیرمعطر انتخاب مطمئن‌تری خواهند بود.

.

نواربهداشتی مسافرتی

این نوع نوارها مناسب مسافرت بوده و بسیار کم حجم و سبک هستند. بسته بندی خاص این نوارها کمک می‌کند که حمل و دور انداختن آن برای مصرف کننده راحت‌تر باشد. ساخت این نوع نوارها به گونه‌ای است که معمولا هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کنند و ضمن این که ضخامت کمی دارند از قابلیت جذب فوق العاده بالایی برخوردارند.

.

نوار بهداشتی با رویه مشبک

جنس رویی نوار بهداشتی معمولا یا پنبه‌ای است یا مشبک. نوار با جنس پنبه راحت‌تر بوده و بدون حساسیت زایی است. اما نوار بهداشتی‌های مشبک با اینکه از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردارند، اما ممکن است در برخی خانم‌ها ایجاد حساسیت کنند. البته لازم است این نکته را ذکر کنیم که پوست افراد با هم متفاوت است و همه لزوما به پدهای مشبک واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند.

.

پد روزانه

پدهای روزانه از همه انواع نوار بهداشتی ‌ها نازک‌تر بوده و ‌جذب‌ کمی هم دارند. این پدها در دو نوع عطری و غیرعطری در بازار موجود هستند. از این پدها برای اواخر دوران قاعدگی یا برای جذب ترشحات روزانه استفاده می‌شود. حتی افرادی که از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده می‌کنند، می‌توانند از پدهای روزانه برای جذب نشتی‌های احتمالی کمک بگیرند.

به خاطر داشته باشید که از پدهای روزانه برای خونریزی‌های شدید نمی‌توان استفاده کرد.

.

نوار بهداشتی تامپون

نوار بهداشتی تامپون نوعی از نوارهای بهداشتی است که برخلاف نوار بهداشتی معمولی که بیرون از بدن قرار دارد و روی لباس زیر چسبیده می‌شود، این نوع از نوار بهداشتی داخل واژن قرار می‌گیرد. تامپون قابلیت جذب بالایی دارد و بیشتر از جنس پنبه است. به تامپون، نواربهداشتی استخری هم گفته می‌شود.

.

نکات مهم هنگام خرید انواع نوار بهداشتی

خانم‌ها به خاطر دوران پریودی که هر ماه تکرار می‌شود در ماه حداقل یک بار به نوار بهداشتی احتیاج پیدا می‌کنند. پس لازم است در هنگام خرید نوار بهداشتی که مستقیما به سلامت شخصی مربوط است، نهایت دقت صورت گیرد.

به خاطر داشته باشید که خرید نوار بهداشتی نباید سر سری و بدون دقت انجام شود. اگر نمی‌دانید هنگام خرید نوار باید به چه نکاتی اهمیت دهید، با ما همراه باشید تا نکات مهمی را برایتان شرح دهیم:

.

1- به قدرت جذب نوار بهداشتی دقت کنید

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم یک نوار بهداشتی خوب،قدرت جذب آن است. به این معنی که نوار باید بتواند حجم بالایی از خون را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به خود جذب کند. قدرت جذب نوار بهداشتی‌ها را می‌توان به‌راحتی از روی بسته بندی محصول مشاهده کرد به این صورت که تعداد قطره‌هایی که روی بسته‌بندی‌ درج می‌شود، نشان دهنده میزان جذب است.

دقت کنید که خون جذب ‌شده در نوار باید در لایه میانی محفوظ مانده و بر اثر فشار نشستن به سطح پد برنگردد.

نکته: هرچه رنگ خون در سطح پد روشن‌تر و تازه‌تر باشد، یعنی خون جذب‌ شده به سطح نوار نزدیک است و مصرف کننده احساس خیسی خواهد کرد؛ اما هرچه رنگ خون پریده‌تر باشد، یعنی جذب بهتری صورت گرفته و فرد احساس خیسی نخواهد داشت. پس به خاطر داشته باشید نوار بهداشتی با قدرت جذب بالا تهیه کنید.

.

2- به بال‌ دار بودن یا بدون بال بودن نوار دقت کنید

نوار بهداشتی‌های بال‌دار در طول زمان استفاده جا به ‌جا نشده و خون به لباس زیر راهی پیدا نمی‌کند. با نوار بهداشتی‌های بال‌دار می‌توانید با خیال راحت فعالیت کنید و حرکت داشته باشید. پس نوار بالدار مزایای بیشتری نسبت به نوار بدون بال دارد اما اینکه نوار بهداشتی بال‌دار بخرید یا بدون بال، یک انتخاب کاملا سلیقه‌ای است و به خودتان مربوط می‌شود.

.

3- به سایز انواع نوار بهداشتی توجه کنید

انتخاب اندازه و ضخامت نوار به شدت خون‌ریزی بستگی دارد. معمولا بیشتر خانم‌ها در دو سه روز اول دوره قاعدگی خونریزی شدیدتری دارند و لازم است از نوار بهداشتی‌های ضخیم‌تری استفاده ‌کنند.

از لحاظ اندازه باید بدانید که نوار بهداشتی‌های روز و شب با هم فرق دارند به این صورت که پدهای ویژه روز کوتاه‌ ترند و پدهای ویژه شب بلندتر! نوار بهداشتی مخصوص شب در قسمت پشتی که روی باسن قرار می‌گیرد، پهن‌تر است تا هنگام درازکشیدن نگران نشت خون نباشید.

در کل سایز نوار بهداشتی ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • کوچک
 • متوسط
 • بزرگ
 • خیلی بزرگ

.

4- بدانید نوار بهداشتی پنبه‌ای می‌خواهید یا مشبک؟

این مسئله به خود فرد بستگی دارد. برخی خانم‌ها با نوار بهداشتی‌های پنبه‌ای راحت‌ترند، برخی دیگر با نوار بهداشتی‌های مشبک.

نوار بهداشتی‌های مشبک، مزیت بسیار خوبی که دارند این است که از قدرت جذب بالایی برخوردارند و باعث کثیفی و آلودگی لباس نمی‌شوند اما در عین حال ممکن است در برخی خانم‌ها موجب ایجاد حساسیت شوند. پس ابتدا پوست خود را بشناسید و اگر مطمئن هستید به مواد استفاده شده در نوار بهداشتی مشبک حساسیت ندارید، نوار مشبک گزینه بهتری نسبت به نوار پنبه‌ای خواهد بود.

.

5- نرمی و لطافت نواربهداشتی را در نظر بگیرید

هنگام خرید دقت کنید که سطح نوار بهداشتی باید نرم و لطیف باشد. چون پوست مدت زمان زیادی با نوار در ارتباط خواهد بود، باید جنس نوار به گونه‌ای نرم و لطیف باشد تا پوست براثر سایش دچار قرمزی و خارش نشود.

نکته: نوار بهداشتی‌های پنبه‌ای از لحاظ نرمی و لطافت، از نوار بهداشتی‌های مشبک بهترند.

.

6- دقت کنید نوار قابلیت تنفس داشته باشد

یک نوار بهداشتی خوب باید قابلیت عبور هوا داشته باشد و هوا بتواند در محیط مرطوب نوار گردش داشته باشد. جریان هوا در محیط نوار بهداشتی از حبس رطوبت و ایجاد قارچ و عفونت جلوگیری می‌کند.

.

نکات مهم برای استفاده از نوار بهداشتی

نوار بهداشتی در دوران پریودی به صورت غیرمستقیم بر روی سلامت جنسی فرد تاثیر دارد. به همین دلیل لازم است با رعایت چند نکته که در خصوص نحوه استفاده از آن وجود دارد، این رویداد طبیعی (پریود) در بدن را به بهترین شکل ممکن سپری کرد. اما این نکات شامل چه مواردی هستند؟ با ما همراه باشید تا نکات مهم استفاده از انواع نوار بهداشتی را بدانید.

.

1- محصول با کیفیت تهیه کنید

همانطور که پیش از این هم گفتیم نوار و پدهای بهداشتی به طور مستقیم با سلامت فرد در ارتباط هستند، پس خیلی مهم است که از برندهای معتبر آن‌ها را تهیه کنید. بسیاری از برندهای ناشناخته هستند که نوارهای بهداشتی غیراستاندارد با قیمت بسیار پایین را به بازار عرضه می‌کنند و ممکن است برای مصرف کننده حساسیت و التهاب ایجاد کنند.

این تولیدکنندگان از مواد شیمیایی نامناسب و نامرغوبی در تهیه نوار بهداشتی استفاده می‌کنند تا قدرت جذب نوار را بالا ببرند. همین مواد شیمیایی بی کیفیت در برخی افراد منجر به حساسیت پوستی خواهد شد. پس هنگام خرید دقت کنید برند نوار بهداشتی معتبر و شناخته شده باشد.

.

2- نوار را درست سر جایش قرار دهید

برای استفاده از نوار بهداشتی این نکته خیلی مهم است که نوار را به درستی در جای خودش قرار دهید. برای اینکه نوار درست سر جایش قرار بگیرد لازم است که حتما سایز مناسب خودتان را تهیه کرده و سپس با استفاده از چسب نوار و چسبی که بر روی بال‌های آن قرار دارد، نوار بهداشتی را به خوبی به لباس زیر خود محکم کنید. حواستان باشد که نوار بهداشتی باید دقیقا در وسط لباس قرار بگیرد. اگر این نکات را به خوبی رعایت کنید دیگر لباستان لکه و کثیف نخواهد شد.

.

3- نوار بهداشتی را به موقع تعویض کنید

اگر فکر می‌کنید نوار بهداشتی خریداری شده که قدرت جذب بالایی دارد، برای مدت طولانی نیاز به تعویض ندارد، سخت در اشتباه هستید!

قدرت جذب بالای نوار بهداشتی نباید باعث فریب شما شود. انواع نوار بهداشتی هر چند ساعت احتیاج به تعویض دارند حتی اگر حجم ترشحات یا خون کم باشد. این کار از افزایش رطوبت و فعالیت باکتری‌ها در ناحیه تناسلی جلوگیری خواهد کرد و به حفظ سلامت بدن شما کمک بسیاری خواهد کرد.

.

4- لباس زیر مناسب بپوشید

در دوره قاعدگی یا پریود، جنس لباس زیر شما از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که باید از لباس‌های زیر نخی استفاده کنید تا باعث ایجاد رطوبت یا بوی بد نشوند. علاوه بر این لباس نخی به شما کمک می‌کند تا دچار عرق سوز شدن هم نشوید.

نکته دیگری که در مورد لباس زیر جالب است بدانید این است که اگر لباس زیر کمی تنگ‌تر باشد، از حرکت نوار بهداشتی جلوگیری می‌کند، و دیگر نگران نشت خون و ترشحات دیگر به بیرون نخواهید بود.

مورد بعدی که در مورد انتخاب لباس زیر مهم است ضخامت آن است. اگر لباس‌ زیر شما ضخامت بیشتری داشته باشد، کمک می‌کند هر گاه به هر دلیل ترشحات از نوار بهداشتی عبور کرد، تا مدتی جلوی نشت خون به لباس رویی شما را بگیرد.

.

منابع:
.https://mootanroo.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم کمک‌درمانی و بهداشتی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!