کاربردهای درمانی عسل

• خلاصه‌ی خواص درمان عمومی عسل

⇠ از مجموعه مقالات پژوهشی و تجربیات علمی و عملی در مورد ویژگی های عمومی عسل احکام زیر در خصوص عسل صادر شده است:

⇠ عسل زود جذب خون می شود و در خون سازی مؤثر است و از ایجاد عفونت در معده و روده جلوگیری می نماید و برطرف کننده ی یبوست است.

⇠ عسل برای کسانی که دیر به خواب می روند اثر بسیار مطلوبی دارد و همچنین برای رفع خستگی و فشردگی عضلات مفید بوده و برای کنترل انقباض عضلات سودمند است.

⇠ عسل برای زن باردار موجب تقویت شبکهی عصبی طفل خواهد شد.

⇠ عسل بر میزان کلسیم خون می افزاید و برای کسانی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند و نیاز به مصرف مواد قندی دارند نافع است به ویژه برای کسانی که به نفخ شکم دچار هستند توصیه می شود.

⇠ به علت این که عسل زود وارد سوخت و ساز بدن می شود، می تواند به سرعت انرژی رسان باشد و از کاهش فشار خون جلوگیری میکند.

⇠ عسل برای درمان شب ادراری کودکان مفید است در این صورت باید قبل از خواب یک قاشق مرباخوری عسل بنوشد. همچنین عسل در سالخوردگان نیز نیروی قابل توجهی به وجود می آورد و در تقویت قلب مؤثر است.

⇠ عسل برای درمان بیماری های ریوی سودمند می باشد. عسل برای گرم کردن بدن افراد مؤثر است. عسل صدا را صاف می‌کند و اگر با آبلیمو مصرف شود موجب بهبود آواز میشود. چنانچه عسل با مواد دارویی و غذایی گوناگون ترکیب گردد خاصیت درمانی ویژه ای را بروز می دهد که هرکدام برای درمان بیماری خاصی کاربرد دارد.

⇠ برای درمان گلودرد، می توان آن را با چای و لیموترش مخلوط کرد و نوشید.

⇠ یک قاشق غذاخوری عسل را با سفیده یک تخم مرغ و یک قاشق چایخوری گلیسیرین و یک چهارم فنجان آرد مخلوط کنید و از ماسک به دست آمده به جهت جلوگیری از چین و چروک صورت به مدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.

⇠ دو قاشق غذاخوری را با ۲ قاشق چایخوری شیر مخلوط کرده، بر روی پوست بمالید، مرطوب کننده خوبی است.

⇠ برای جلوگیری از خشکی پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم یک قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک دوم قاشق چایخوری آب لیمو ترکیب کنید و ۱۵ دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار دهید. نتیجه را به زودی خواهید دید.

⇠ برای درخشندگی مو نیز یک قاشق چایخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم حل کنید و بر روی مو بمالید، اگر رنگ موهایتان روشن است، آب یک لیموترش را هم اضافه کنید. نتیجه خوبی خواهد داشت.

⇠ حتی می توانید از آن به عنوان دهان شویه هم استفاده کنید: یک قاشق عسل را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و دهان خود را با آن بشویید.

.

• کرم ضدسرمازدگی

یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی، سفیده ی یک تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری گلیسیرین، مقدار کافی آرد سفید، یک قاشق چای خوری گلاب همه را مخلوط نموده به صورت خمیر درآورید. قسمت سرمازده ی بدن را با آب گرم بشوئید، خشک نمائید بپوشانید. و روی آن از خمیر فوق قرار دهید و سپس روی آن را با تنظیف یا پارچه ی پنبه ای بپوشانید.

.

• خشکی پوست و ترک خوردگی

مخلوط عسل و گلیسیرین در مقادیر مساوی بهترین درمان خشکی و ترک خوردگی پوست دست و صورت می باشد .

.

• سوختگی و کورک

از دیگر درمان بیماری های پوست با عسل میتوان به درمان سوختگی اشاره کرد .عسل و آرد به مقادیر مساوی بهترین داروی معالج سوختگی و کورک می باشد مخلوط را روی محل قرارداده و به وسیله ی پنبه بپوشانید .

.

• نیش‌های دردناک

مخلوط عسل و جوش شیرین در مقادیر مساوی در رفع درد نیش‌های حشرات و سوختگی‌ها اعجاز می کند.

.

• ورم چشم

ورم چشم با چکاندن چند قطره عسل طبیعی زلال (چند دفعه در روز )تسکین می یابد.

.

• لطافت پوست

در یک شیشه یک قاشق سوپخوری عسل، ۳ اونس گلیسیرین، ۱/۵ اونس آب لیمو، نیم اونس لوسیون قرمز ، یک اونس الکل و دو انس گلاب ریخته و در شیشه را بسته خوب تکان دهید تا لوسیون عالی برای پوست بدست آید .

.

• زیبایی پوست صورت

در یک فنجان تخم مرغ را بشکنید و به آن نصف قاشق چایخوری عسل و یک قاشق غذاخوری شیر خشک اضافه نموده با چنگال خوب بهم بزنید تا کاملا مخلوط شوند این مخلوط را روی صورت و گردن بمالید و ۱۵ دقیقه دراز بکشید سپس با آب گرم شسته و شستشو را با آب سرد تکرار نمائید به تدریج چین و چروک صورت محو خواهد شد.

.

• درمان سرفه

برای جلوگیری از سرفه‌ی شدید یک عدد لیمو را گرفته پوست آن را با سوزن یا سنجاق سوراخ کنید سپس آن را در فنجانی قرار داده فنجان را درون فر چراغ با حرارت متوسط و کم بگذارید تا لیمو کاملا پخته و نرم شود، آب آن را در فنجان فشرده یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق چای خوری گلیسیرین و یک قاشق چای خوری سرکه‌ی عسل به آن اضافه نمائید. هنگام سرفه‌ی شدید یک قاشق از مخلوط را بخورید. درمان سرفه های شدید بر رفع چین و چروک پوست نیز تأثیر می گذارد.

.

• درمان بیماری های پوست با عسل

از دیگر درمان بیماری های پوست با عسل میتوان به ماسک زیر اشاره کرد :سه چهارم یک فنجان گلاب، یک قاشق چای خوری عسل، یک چهارم فنجان گلیسیرین، یک چهارم قاشق چای خوری سرکه‌ی عسل. هر چهارماده‌ی فوق را درون یک شیشه ریخته خوب بهم بزنید و از آن به عنوان لوسیون استفاده کنید. هر دفعه هنگام مصرف باید شیشه را خوب بهم بزنید و قبل از مصرف برای نتیجه بهتر دست‌های خود را بشوئید.

.

• ورم دهان و زبان

یک قاشق غذاخوری عسل با چند قطره اسانس استوخودوس باعث تسکین ورم دهان شده نفس را معطر می سازد و از خشکی لبها و خشکی لایه پوششی داخل دهان و خشکی بافت پوششی زبان جلوگیری میکند.

.

• دردهای معده، زخم معده

۱- از چای برگ گزنه همراه یک قاشق چای خوری عسل به ازای هر فنجان، روزانه تا سه فنجان بنوشید.

.

• درمان بیماری های چشمی

⇠ عسل حاوی املاح معدنی و ویتامین ها و مخمرها و آنزیم ها و اسیدهای آلی است که همگی در یک مجموعه با ضد سم ها و میکروب کش ها، با تمام عوامل ایجاد کننده ی التهابات جراحتی و چشمی همکاری نموده، موجب درمان ناراحتیهای التهابی چشمی می شود.« عسل‌طبیعی» را می توان مانند روغن برای درمان التهابات چشمی، اطراف پلک چشم مالیده و از آن بهره های درمانی یافت. هم چنین « عسل‌طبیعی بدون موم را می توان در التهابات قرنیه، زخم ها، جراحتها و تراخم به کار برد.

⇠ ابوعلی سینا می گوید: «عسل» دید چشم را زیاد می کند. مصرف عسل در درمان بیماری های ناشی از کمبود ویتامین A و B و درمان شبکوری (دالتونیسم) مؤثر است.

⇠ ابوعلی سینا مصرف « عسل‌طبیعی » را همراه با آب پیاز، شبدر و مرغ (بیدگاه) برای درمان بیماری های چشم توصیه می کند.

⇠ توجه: برای مداوای بیماری های چشم باید از عسل استریل شده ای که از شانه عسل برداشت می شود، استفاده نمود و این کار حتما باید تحت نظر چشم پزشک انجام شود.

.

• درمان بیماری های قلبی

⇠ « عسل‌‌طبیعی » یکی از بهترین مواد نیروبخش عضلانی به شمار می رود.

⇠ رسول اکرم ؛ می فرماید: «بهترین نوشیدنی ها عسل است که به قلب شادی می بخشد و سینه را گرم ساخته و به قدرت حافظه مدد می رساند».

⇠ عسل‌‌طبیعی به علت داشتن مواد قندی که راحت تجزیه می شود و انرژی زاست، تأثیر مؤثری روی بافت عضلانی قلب در انواع اختلالات و عوارض قلبی دارد. این تأثیر مهم باعث تحریک و تقویت قلب و نیز گشاد شدن رگ ها شده و جریان خون را در رگ های انشعابی افزایش می دهد. و از سویی موجب تعدیل فشار مایعات بدن شده و فشار خون را تنظیم و از ایستهای قلبی جلوگیری می کند.

⇠ برای تقویت عضلات قلب می توان هر روز صبح یک قاشق «عسل» را همراه با یک قاشق چای خوری پودر پوست خشک شده ی انار، در یک لیوان آب گرم حل کرده میل نمود. اگر « عسل‌‌طبیعی » را با قدری زعفران مخلوط کرده و شبها میل نمایید، برای تمام ناراحتی ها و بیماری های قلبی بسیار مفید و اثربخش است.

.

• درمان روماتیسم

بیمار مبتلا به روماتیسم برای درمان می تواند هر روز ناشتا یک قاشق « عسل‌‌طبیعی » گرم را که چند قطره «روغن سیاه دانه» به آن اضافه شده است، میل نماید. به منظور تسکین دردهای ناشی از «روماتیسم» نیز می توان مقداری از موم عسل را با روغن سیاه دانه و روغن زیتون و روغن کافور به نسبت مساوی از هر یک، مخلوط نموده و در موضعی که درد روماتیسم احساس می شود، قبل از خواب مالیده و آن را با پارچه ای بست. تا گرم شده و درمان حاصل شود.

.

• درمان جراحت های چرکین و عفونی

بی توجهی به جراحت و زخم، موجب توسعه یافتن آن و تشکیل کانون چرکین و تجمع میکروبی می گردد. در چنین شرایطی زخم عفونی شده، درمان آن دشوار می گردد. برای درمان قطعی این گونه ناراحتی ها توصیه می شود: اولا ناحیه ی زخم و جراحت را تمیز و ضدعفونی کرده سپس با مخلوطی از «عسل» و «روغن کبد ماهی» چرب نمایند و با یک پارچه (تنظیف) به صورت ضماد درآورده روی زخم ببندند. این شیوه ی درمانی را تکرار کنند تا درمان کامل حاصل شود.

.

• درمان سل ریوی

⇠ بیماری خطرناک سل موجب ضعف و تحلیل قوای جسمی بیمار می شود و یکی از راه های درمان آن استفاده از عسل‌‌طبیعی می باشد؛ یک فنجان آب گل سرخ را با یک فنجان «عسل» مخلوط کرده و صبح ناشتا به مدت ۱۵ روز میل کنید. نیز می توان با مخلوط روغن زیتون و عسل که به نسبت مساوی ترکیب شده باشد، قبل خواب به مدت یک هفته سینه و گردن را چرب نمایید.

⇠ همچنین خوردن شربت عسل برای از بین بردن سرفه و خلط سینه ی مسلول نافع است.

⇠ «ابوعلی سینا» در درمان حالات نخستین بیماری سل معجون عسل با گلبرگ های گل سرخ را تجویز می کرد و با تجربیات بالینی به این نتیجه رسیده بود که برای حصول بهبود باید این معجون پیش از نهار میل شود. وی معتقد بود که مصرف عسل همراه با شیر گرم درمان مفیدی برای بیماری های ریوی است.

.

• درمان گرفتگی صدا

⇠ « عسل‌‌طبیعی » بهترین دوست قاریان و خوانندگان و اصحاب صوت و صداست.

⇠ توصیه می شود: یک قاشق عسل‌‌طبیعی را در یک لیوان آب گرم حل کرده و فردی که صدایش گرفته است، صبح ناشتا، جرعه جرعه میل کند.

.

• درمان یبوست

برای رفع یبوست، یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر سرد حل کنید و قبل از خواب میل نمایید. چنان که یبوست پایان پذیرفت، در دنباله ی درمان فقط کافی است یک قاشق عسل را بدون شیر قبل از خواب میل نمود تا معده آرام شود، سوءهاضمه مرتفع گردد؛ زیرا « عسل‌‌طبیعی » موجب از بین رفتن گازها و نفخ معده و دفع فضولات معده و روده است.

.

• عسل و درمان سوختگی

عسل به علت دارا بودن ساختار رزینی (صمغی) در درمان سوختگی و اگزما بسیار مفید است چون با مالیدن آن به محل سوختگی مانع رسیدن هوا به پوست شده و از شدت درد می کاهد و از تاول زدن آن ممانعت به عمل می آورد. و در نتیجه محل سوختگی سریع تر بهبود یافته و درمان می شود.

.

منابع:
.https://aydana.com

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!