نکات لباس پوشاندن به کودک

همه لباس پوشاندن به نوزاد را دوست دارند و به محض تولد نوزاد دوستان و اقوام برای او لباس می‌خرند. شما از ظاهر زیبای او احساس غرور می‌کنید و ممکن است بخواهید برای مناسبت‌های مختلف لباس‌های زیبایی برای او تهیه کنید. حواستان باشد که دلیلی ندارد بخواهید هزینه زیادی برای تهیه پوشاک نوزاد متحمل شوید چرا که او به سرعت رشد می‌کند و لباس‌ها برایش کوچک خواهد شد. به یاد داشته باشید تا زمانی که به خود کودک توجه داشته باشید باید لباس‌های نرم و راحتی برای او تهیه کنید که پوشاندن و بیرون آوردن آن‌ها آسان باشد و زیاد نوزاد را آزار ندهد.
.

چه لباس‌ هایی برای نوزاد مناسب تر است؟

در زمان انتخاب لباس نوزاد، به دنبال لباس‌های نرم و راحتی باشید که درزهای زبر و سفتی نداشته باشند، لباس‌های حوله‌ای، نخی یا پشم خالص برای نوزاد بهتر است. اگر لباس‌های تهیه شده از مواد مصنوعی برای کودک می‌خرید باید دقت داشته باشید که کاملاً نرم باشند.

نوزاد روی لباس‌هایش شیر بر می‌گرداند و بزاق دهانش را مرتباً روی لباس می‌ریزد، گاهی نیز ادرار از پوشک به لباس پس می‌دهد؛ بنابراین باید لباس‌هایی برای او بخرید که امکان شستشو در ماشین لباس شویی را داشته باشند. از خریدن لباس‌های سفید خودداری کنید، زیرا به سرعت کثیف می‌شوند و شستشوی مکرر آن‌ها را بد رنگ می‌کند.

همیشه لباس‌هایی انتخاب کنید که غیر قابل اشتعال باشند و از پوشاندن شال‌ها یا ژاکت‌های بافت درشت به کودک خودداری کنید، زیرا انگشت کودک به آسانی در سوراخ‌های آن گیر می‌کند. بست‌های لباس را نیز کنترل کنید. وجود دکمه فشاری بین پا‌های لباس دسترسی به پوشک را آسان‌تر خواهد کرد.

لباس‌هایی که در قسمت یقه دکمه ندارند برای کودک کمی سخت است، زیرا سر او به نسبت یقه لباس بسیار بزرگتر است و معمولاً بیرون آوردن این لباس‌ها از تن کودک مشکل ساز می‌شود. نوزادان از پوشانده شدن صورتشان بیزار هستند و به همین خاطر بهتر است لباس‌هایی برای او تهیه کنید که از جلو دکمه می‌خورند تا بتوانید بدون گرداندن کودک، لباس را به او بپوشانید. این لباس‌ها را به راحتی می‌توانید به کودک بپوشانید و خود او هم در هنگام پوشیدن یا بیرون آوردن لباس راحت‌تر خواهد بود.

وقتی برای خرید لباس برای نوزاد به فروشگاه می‌روید یادداشتی از اندازه‌های نوزاد همراه داشته باشید. نوزادان هم سن اندازه‌های کاملاً متفاوتی دارند و بنابراین به جای کنترل سن ثبت شده روی بر چسب لباس بهتر است به قد و وزن ثبت شده توجه کنید. لباس‌های گشاد گرم‌تر و راحت‌تر از لباس‌های تنگ و کوچک هستند، این لباس‌ها به سرعت برای کودک کوچک می‌شوند.
.

روش لباس پوشاندن به نوزاد

در ابتدا ممکن است لباس پوشاندن به نوزاد و محافظت او در هنگام پوشاندن یا بیرون آورن لباس شما را عصبی و نگران نماید اما با تمرین بیشتر این کار برایتان ساده‌تر خواهد شد. فقط سعی کنید ملایم و صبور باشد.

باید در هنگام لباس پوشاندن به نوزاد، یا بیرون آورن لباس نوزاد او را روی سطحی صاف و غیر لغزنده بگذارید تا هر دو دستتان آزاد باشد. تشکچه مخصوص عوض کردن نوزاد وسیله مناسبی است. نوزاد معمولا در هنگام بیرون آورن لباس‌هایش گریه می‌کند، علت گریه او این است که از احساس برخورد هوا با پوست برهنه بدنش بیزار است. نوزادان دوست دارند گرم باشند و احساس امنیت کنند. در حقیقت علت گریه نوزاد این نیست که شما به او آسیب رسانده اید و به همین دلیل نباید دستپاچه شوید.

  • پوشاندن زیر پوش آستین حلقه‌ای از بالای سر

نوزاد را روی سطحی صاف و غیره لغزنده بگذارید و دقت کنید که پوشک او تمیز باشد. زیر پوش او را از سمت گردن در دست جمع کنید و با استفاده از انگشت‌های شست خود یقه آن را گشاد کنید. سر او را کمی بلند کنید و زیر پوش را به شکلی روی سر نوزاد بکشید که با صورتش تماس پیدا نکند.

  • سوراخ‌های حلقه آستین

آستین یا حلقه‌های آستین را کمی گشاد کنید و به آرامی دست نوزاد را به داخل آن هدایت کنید. همین روش را با آستین یا حلقه دیگر انجام دهید و بلوز را پایین بکشید.

  • پوشاندن لباس سرهمی به نوزاد

نوزاد را روی لباس باز بخوابانید. آستین‌های لباس را جمع کنید و مشت کودک را به داخل آستین لباس هدایت کنید. پاها را از هم باز کنید و به آرامی پای کودک را داخل پاچه لباس کنید. دکمه‌های لباس را ببندید.
.

 لباس پوشاندن به نوزاد سه تا چهار ماهه

وقتی نوزاد سه یا چهار ماهه شد به اندازه کافی کنترل عضلانی پیدا کرده است که روی پاهای شما بنشیند تا شما لباس را از تن او بیرون بیاورید. در حالی که پاهایتان را روی هم انداخته‌اید طوری بنشینید که نوزاد به راحتی در فضای ایجاد شده روی پای شما جا بگیرد. با یک دست او را نگه دارید زیرا هنوز هم لازم است از پشت او را حفاظت کنید. احتمالا این کار زمانی که کودک روی یک سطح صاف دراز شده باشد برایتان آسان‌تر خواهد بود.
.

لباس پوشاندن به نوزاد هشت تا دوازده ماهه

زمانی که نوزاد یاد می‌گیرد سینه خیز برود در هنگام عوض کردن لباس کمتر تمایل به نشستن یا دراز کشیدن خواهد داشت. از سوی دیگر او اکنون بهتر می‌تواند در پوشاندن لباسش به شما کمک کند. برای مثال اگر از یک کودک یازده ماهه بخواهید، می‌تواند دست خود را مشت کرده یا بازویش را صاف کند. یا دست خود را بی حرکت نگاه دارد تا آستین را روی آن بکشید.
اگر فرزندتان نا آرام و بی قرار است می‌توانید با خواندن یک شعر یا جلب توجه او به یک اسباب بازی و یا سرگرم کردن او با لباس‌هایش بوسیله نام بردن تک تک بخش‌های لباس، ذهن او را مشغول کنید و در این فاصله لباس را به او بپوشانید. ضمنا می‌توانید لباس پوشاندن به نوزاد را به دالی بازی تبدیل کنید، مثلا به او بگویید: هی پای تو کجاست؟ نگاه کن اینجا است!
در صورتی که با این روش‌ها همچنان کودک ناآرام است می‌توانید از اصول زیر برای لباس پوشاندن به او استفاده کنید:
  • او را بین پاهایتان نگاه دارید تا در حالی که شلوارش را بالا می‌کشید نتواند حرکت کند.
  • او را روی صندلی بلندی بنشانید تا بتوانید کفش‌هایش را بپوشانید.
  • شما می‌توانید کفش‌های او را در پایین پله‌ها بگذارید و کودک را محکم گرفته و از پله‌ها پایین ببرید تا در آن جا کفش‌هایش را بپوشد. این کار برای کودک جنبه‌ی بازی پیدا می‌کند و تمایل بیشتری به انجام آن خواهد داشت.

.
منابع:
.https://www.beytoote.com

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!