نکات نگهداری و تمیز کردن ساعت مچی

نگهداری ساعت مچی در کارایی و طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد. ساعت مچی تنها وسیله ای برای گفتن زمان نیست. اغلب خاطرات شخصی افراد را تداعی می کند، به همین دلیل از نظر بسیاری از افراد دارای ارزش معنوی است. همچنین اگر از ساعت مچی خود به درستی نگهداری کنیم، می توانیم آن را برای نسل های آینده باقی بگذاریم. بطور کلی ساعت ها به گونه ای ساخته می شوند که تا مدت زمان زیادی به خوبی روز اول خود کار کنند به همین دلیل نگهداری صحیح از آنها کار سختی نیست. برای اینکه شماهم بتوانید ساعت مچی خود را تا سال های زیادی به همراه داشته باشید ۱۰ نکته برای نگهداری صحیح از ساعت مچی خود به شما یاد خواهیم داد.

.

۱٫ تمیز کردن ساعت مچی

با استفاده از یک پارچه نرم روی بند و صفحه ساعت بکشید تا خاک و آلودگی ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن موثر بند ساعت با توجه به جنس آن روش های مختلفی وجود دارد. مثلا هر چند ماه یکبار بند ساعت خود را جدا کنید، اگر بند ساعت مچی شما فلزی است، از آب ولرم و شوینده با قدرت پاک کنندگی ملایم برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اما اگر بند ساعت مچی شما چرمی است، برای این کار از محلول آب ولرم و سرکه سفید استافده کنید. در هر دو مورد سریع پس از تمیز کردن بند ساعتف آن را به خوبی خشک کنید.

.

۲٫ نگهداری ساعت مچی با سرویس دهی منظم

بسیاری از کارخانه های سازنده ساعت دارای خدمات پس از فروش برای مشتریان خود هستند. به این معنی که می تواند ساعت خود را برای سرویس دهی به نزد آنها ببرید. اگر ساعت شما مکانیکی است هر دو تا سه سال یکبار و اگر ساعتتان از نوع کوارتزی است، هر چهار سال یکبار برای سرویس دهی آن اقدام کنید.

.

۳٫ دوری از آهنربا

ممکن است به این نکته آگاهی نداشته باشید، اما زمانی که به آن واقف شدید مطمئنا همیشه آن را رعایت می کنید. قرار دادن ساعت مچی خود در مجاورت آهنربا می تواند تاثیر منفی بر زمانبندی آن داشته باشد.

.

۴٫ شناخت ظرفیت ضدآب بودن ساعت خود

بیشتر ساعت های امروزی قابلیت ضد آب بودن را دارند. اما ساعت های ویتیج به مروز زمان قابلیت خود را از دست می دهند. اگر ساعت شما از نوع ضدآب نباشد باز هم می تواند قطرات خیلی ریز آب را تحمل کند. اما بهتر است تا حد ممکن از تماس ساعت با آب خودداری کنید. همچنبن اگر بند آن چرمی است سعی کنید که مرطوب نشود زیرا رطوبت باعث تضعیف بافت چرم می شود.

.

۵٫ مراقبت از صفحه ساعت

نگهداری از صفحه شیشه ای ساعت بسیار مهم است، زیرا در وضوح صفحه نمایش آن بسیار تاثیر دارد. به همین دلیل مراقب باشید که صفحه ساعت شما با دیوار و یا اشیا تیز سایش پیدا نکند چون منجر به خراشیده شدن صفحه ساعت می شود.

.

۶٫ نگهداری ساعت مچی در جعبه

برای نگهداری ساعت مچی خود حتما از جعبه آن استفاده کنید. مخصوص زمانی که قرار است برای مدت زیادی از یکی از ساعت های خود استفاده نکنید. وقتی ساعت به پهلو و یا روی صفحه خود قرار داده می شود، احتمال خراشیده شدن آن وجود دارد. جعبه هیا ساعت به گونه ساختهش ده اند که انکان نگهداری از آنها به بهترین و ایمن ترین شکل ممکن امکانپذیر باشد.

.

۷٫ اجتناب از نور خورشید

از قرار دادن ساعت در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید. نور خورشید باعث محو شدن تدریجی رنگ ساعت می شود. همچنین گرمای تولید شده عمر باتری ساعت را کم می کند.

.

۸٫ دوری از تماس مستقیم با مواد شیمیایی

از تماس ساعت مچی خود با شوینده ها، مواد پاک کننده و عطر اجتناب کنید. مخصوصا اگر که بند ساعت مچی شما چرمی است. زیرا باعث آسیب دیدن و پوسیدگی آن می شود. هرگاه که  از پرفیوم و یا ادکلن خود استفاده کردید اجازه دهید تا کاملا خشک شود، سپس ساعت خود را دست کنید.

.

۹٫ خودداری از باز کردن ساعت

هیچ گاه ساعت مچی خود را باز نکنید. تعمیر و یا ایرادیابی آن را به یک فرد ماهر یا ساعت ساز واگذار کنید. زیرا باز کردن ساعت باعث ورود ناخواسته گرد و غبار به درون ساعت می شود که روی دقت و کارایی آن تاثیر منفی خواهد داشت.

.

۱۰٫ نگهداری ساعت مچی با کتابچه راهنما

این مرحله به خصوص برای نگهداری از ساعت های بسیار لوکس و گرانقیمت توصیه می شود. در این کتابچه های راهنما نکته های ویژه ای وجود دارد که برای هر ساعت اختصاصی است و ممکن است با ساعت های دیگر متفاوت باشد.

.

سایر نکات مهم در نگهداری از ساعت مچی

۱٫ هنگام شست وشو ساعت خودرا از دست باز کنید،‌ صابون، مواد شوینده و آب کلر دار بسیار خورنده بوده و به ساعت شما آسیب میرسانند.

۲٫ ساعت خود را هر چند وقت یک بار به وسیله یک تکه پارچه لطیف مانند جیر کاملاً تمییز کنید. در ضمن میتوانید با مراجعه به هریک از نمایندگی-های مجاز، از مزیت شست شوی کامل ساعت خود توسط متخصصین، (با استفاده از دستگاه مخصوص) بهره مند گردید.

۳٫ بهتر است باتری ساعت مچی به ویژه ساعت های برند تحت نظارت نمایندگی همان برند تعویض گردد.

۴٫ توصیه می گردد اگر قصد ندارید از ساعت کوارتز (دارای باتری) خود برای مدتی استفاده کنید به¬جای اینکه از فعالیت آن جلوگیری نمایید (کشیدن دسته کوک به حالت تنظیم)، اجازه دهید تا ساعت به طور طبیعی به مکانیزم کاری خود ادامه دهد.

۵٫ عطرها، مرطوب کننده ها و در کل لوازم آرایشی، بهداشتی و شیمیایی و نیز رطوبت بیش از اندازه می تواننند تاثیرات فرسایشی روی تک تک قطعات ساعت شما داشته باشند.
۶٫ بند ساعت خود را به طور مرتب چک نمایید و مطمئن شوید که بند، شل و یا فرسوده نشده باشد. در صورت نیاز قفل بند را محکمتر نموده و یا از بند جدیدی استفاده نمایید.

۷٫ اگر قسمتی از بند ساعتتان را کوتاه نمودید یا قطعه ای را عوض کردید، باقیمانده را دور نریزید. در مواقعی که قسمتی از ساعت یا بند آن صدمه ببیند استفاده از آن قطعات سودمند خواهند بود.

۸٫ آب کاری (رنگ) ساعتها در صورت تماس با مواد شیمیایی (کرم، عطر، اسپری و… )، آرایشی، بهداشتی و سایش، معمولا از بین می رود. عوامل ذکر شده می توانند در تغییر رنگ ساعتهای طلایی و رزگلد تأثیر بیشتری داشته باشند.

۹٫ این را بدانید که قیمت یک ساعت لزوماً رابطه ای مستقیم با مقاومت آن ندارد. ساعت های گران قیمت می توانند در عین حال ظریف و شکننده باشند.

۱۰٫ حساسیت ساعت های اتوماتیک در مقابل ضربه به مراتب بیشتر از ساعت¬های کوارتز (باتری دار ) می باشد، به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

۱۱٫ ساعت خود در مجاورت وسایلی که حاوی آهنربا هستند (مانند بلندگوهای کامپیوتر)، حتی الامکان قرار ندهید. این مجاورت می تواند به ساعت شما آسیب وارد نماید.

۱۲٫ به طور معمول، دست کردن ساعت در هنگام ورزش و یا فعالیت-هایی که مستلزم تحرک می باشد و باعث تعریق بالا می گردند، توصیه نمی شود مگر برای آن گروه از ساعت هایی که مختص ورزش طراحی شده اند.

۱۳٫ مراقب باشید تا ضربه ای به ساعتتان وارد نشود. ضربه ی شدید می تواند به اجزای داخلی ساعت صدمه وارد نموده، بر روی شیشه ساعت خراش ایجاد کرده و باعث شکستگی آن شود و یا حداقل می تواند باعث از بین رفتن مقاومت ساعت شما در برابر نفوذ آب گردد. رعایت این موضوع، به طور ویژه در مورد ساعت هایی که دارای قسمت های متحرک می باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

۱۴٫ ضدخش بودن شیشه یا سرامیک به معنی مقاومت آنها در برابر تماس با هر نوع ماده ای نمی باشد. طبیعتاً اگر بر روی شیشه یا سرامیک با جسمی سخت تر از آن (مانند الماس) کشیده شود ایجاد خط و خش می نماید.

۱۵٫ اگر برای مدتی از ساعتتان استفاده نمی کنید به هیچ وجه آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید چون باعث تغییر رنگ بندهای غیر فلزی (همچون چرمی، پارچه¬ای، ساتن و…) و کاهش عمر آنها گردد.

۱۶٫ در روند صحیح کوک کردن ساعت کوکی می بایست بعد از کوک کردن آنها حتماً اهرمی که بیرون کشیده اید را به جای خود برگردانید زیرا ممکن است آب یا غبار به داخل ساعت راه پیدا کند.

۱۷٫ در مواقعی که می خواهید کارهای سنگین به قول معروف یاکثیف کاری انجام دهید بهتر است حتما ساعت مچی خود را از دستتان باز کنید.

.

چطور بند ساعت را به خوبی تمیز کنیم؟

ساعت جزء جدا نشدنی از زندگی شخصی . کاری شماست به همین خاطر بسیاری از مردم برای داشتن بهترین ساعت هزینه ی زیادی می کنند. اکثر این ساعت ها داری بند فلزی و با دوام می باشند که از مواد مختلفی ساخته شده اند.

با مرور زمان این بند های فلزی به خاطر تماس با عرق،کرم و لوسیون  کثیف می شوند و درخشندگی خود را از دست می دهند . ما در اینجا راهی آسان برای تمیز کردن بدون آسیب به این بندهای فلزی به شما  آموزش خواهیم داد.

مواردی که برای انجام این کار به آنها نیاز دارید :

  • مایع ظرف شویی
  • کاسه کوچک
  • مسواک نرم
  • پارچه نرم بدون پرز

1. برای اینکه به ساعت و صفحه ان آسیب نرسد بندها را از آن جدا کنید حتی اگر ساعتتان ضد آب می باشد.

2. کاسه را با آب نسبتا گرم پر کنید تا بندها کاملا خیس شوند و کمی مایع ظرف شویی به آب اضافه کنید.

3. اجازه دهید بندها 1 تا 2 ساعت در آب خیس بخورند تا آلودگی ها از آن جدا شوند.

4. از مسواک برای جلوگیری از هرگونه خراش بر روی فلز استفاده می کنیم این کار به براق شدن بند و تمیز شدن شیارهای بند کمک می کند.

.
منابع:

.https://www.ivarashop.com
.http://oliverweber.ir
.http://lifemag.ir

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!