راهنمای لاک ناخن

لاک ناخن از آن دست لوازم آرایشی است که شاید اغلب بانوان از دختربچه‌ها تا بزرگسالان و حتی سالخوردگان به آن علاقه نشان می‌دهند. شاید شما هم یادتان باشد، یکی از تفریحات دخترها در قدیم این بود که گلبرگ‌ها یا چسب‌های رنگی را به ناخن‌شان می‌چسباندند و به اصطلاح لاک می‌زدند!
ناخن‌ها درست مانند بوم‌های نقاشی کوچکی هستند که می‌توان زیباترین نقش‌ها را روی آنها طراحی کرد. به‌همین‌دلیل امروزه به‌جز لاک‌های کلاسیک قدیمی، لاک‌های جدید در طرح‌های بسیار متنوع و طیف وسیعی از رنگ‌ها عرضه می‌شوند.
حتی اگر از آن دست افرادی هستید که برای زیباسازی ناخن‌های‌تان به سالن می‌روید، باز هم احتمالا تعدادی لاک در منزل دارید. برای خرید لاک باید به یک سری از موارد دقت کنید. انواع مختلف لاک را بشناسید و با توجه به کیفیت، قیمت و موارد دیگر لاک مناسب را انتخاب کنید. همچنین لاک نباید به رنگ و بافت طبیعی ناخن‌ها آسیب برساند، بنابراین باید مراقب لاک‌های تقلبی باشید. برای شروع ابتدا انواع لاک را بررسی می‌کنیم.

انواع دسته‌بندی لاک ناخن

به‌طورکلی لاک‌های ناخن در چهار دسته کلی به بازار عرضه می‌شوند، دو مورد از آنها زمینه و روکش هستند و دو نوع دیگر لاک اصلی به شمار می‌روند:

بیس کُت

خرید لاک ناخن - بیس کت
بیس کت به لایه زمینه‌ای ناخن گفته می‌شود. این لایه زیرسازی لاک اصلی را تشکیل می‌دهد. از آن جهت حفظ بافت ناخن در برابر استفاده مکرر از انواع لاک و جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی به ناخن پیش از استفاده از لاک‌ اصلی استفاده می‌شود. بیس کت لایه‌ای نازک و بی‌رنگ است و به‌سرعت خشک می‌شود. هرچند استفاده از آن اختیاری است، ولی اگر می‌خواهید بافت طبیعی ناخن‌تان صاف و صیقلی باقی بماند پیشنهاد می‌کنیم آن را خریداری کنید.

تاپ کُت

خرید لاک ناخن - تاپ کت
از این لایه به‌عنوان روکش نهایی و روی لاک اصلی استفاده می‌شود. ازآنجاکه از بافت ناخن محافظت می‌کند و از شکستن آن جلوگیری به‌عمل می‌آورد، خریدن این لاک را هم پیشنهاد می‌کنیم. این روکش از خش برداشتن و پوسته‌شدن لاک جلوگیری می‌کند، به رنگ لاک جلوه و درخشندگی خاصی ‌می‌دهد و به‌این‌ترتیب سبب می‌شود لاک اصلی برای مدت طولانی‌تری ماندگاری‌اش را حفظ کند. این محصول هم بی‌رنگ است و به‌سرعت خشک می‌شود.

لاک کلاسیک

همان لاک‌های معمولی خودمان هستند که همه ما آنها را می‌شناسیم و بارها از آنها استفاده کرده‌ایم. این لاک‌ها نیاز چندانی به مراقبت ندارند و در رنگ‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. لاک کلاسیک در انواع مختلفی وجود دارد، اما همه آنها چه مات و چه براق، در هرصورت صاف هستند:

لاک‌ مات

خرید لاک ناخن - لاک مات
برخلاف انتظار، لاک‌های مات طرفداران زیادی دارند و به علاوه در تمام فصول قابل استفاده هستند. لاک مات باکیفیت، رنگ عمیق زیبایی دارد. در مقایسه با انواع دیگر، تنوع رنگی لاک مات بی‌نظیر است.

لاک متالیک

خرید لاک ناخن - لاک متالیک
در مقابل لاک مات، لاک‌های متالیک را داریم که درخشندگی چشم‌نوازی دارند و رنگ و بافتی فلزی به ناخن می‌دهند. این لاک که به لاک کروم هم معروف است، متأسفانه به‌راحتی دچار خط و خش می‌شود.

لاک صدفی یا مرواریدی

خرید لاک ناخن - لاک صدفی یا مرواریدی
این لاک درخشش بخصوصی دارد و به ناخن‌ها جلوه‌ای مرواریدوار می‌بخشد. می‌توانید آن را با لاک‌های مات ترکیب کنید تا ناخن‌های بسیار شیک و زیبا داشته باشید.

لاک‌های جدید با فرمول‌های خاص

این لاک‌ها هم جزو دسته لاک اصلی هستند، اما تفاوت‌شان با لاک کلاسیک این است که طرح‌های آنها متنوع‌تر و امروزی‌تر است. گفتیم که همه لاک‌های کلاسیک صاف هستند، اما لاک‌های جدید بیشترشان صاف و صیقلی به شمار نمی‌روند.

لاک‌ اکلیلی

خرید لاک ناخن - لاک اکلیلی
لاکی‌ بسیار زیبا، درخشان و براق که به‌دلیل وجود تکه‌های شیشه‌ای یا کریستالی و ذرات اکلیل، انعکاس نور در آن جذابیت زیادی به آن می‌بخشد. هرچند از نظر رنگ به اندازه لاک مات متنوع نیست ولی پیدا کردن رنگ دلخواه در آنها آسان است. این لاک به‌راحتی کنده می‌شود و پوسته‌شدن رنگ آن به‌شکل ناخوشایندی خودش را نشان می‌دهد؛ بنابراین استفاده از تاپ‌کُت روی این لاک پیشنهاد می‌شود. یادتان باشد که پاک‌کردن آن حسابی خسته‌تان خواهد کرد! ذرات اکلیل موجود در این لاک پاک‌کردن را دشوار می‌کنند اما آن‌قدر زیباست که ارزشش را دارد. برخی انواع آن پر از پولک و تکه‌های زرورق هستند. در شکل زیر لاک با تکه‌های زرورق را می‌بینید:
خرید لاک ناخن - لاک اکلیلی با پولک

لاک ژلی یا ژلیش ناخن

خرید لاک ناخن - لاک ژلی
لاک ژلی نوع جدیدی از لاک است که به تازگی در سالن‌های آرایشی به وفور استفاده می‌شود و به لاک موقت معروف است. مقاومت این لاک دربرابر آسیب و پوسته‌شدن بسیار زیاد است و به‌همین‌دلیل طرفداران زیادی پیدا کرده است. تقریبا تا بیش از دو هفته درست مانند روز اولش است اما بعد از آن دیگر باید آن را بردارید. پاک‌کردن آن بسیار دشوار است.
این لاک به‌دلیل اینکه چند لایه روی هم استفاده می‌شود، ممکن است سبب شود اکسیژن به سطح ناخن نرسد. بنابراین اگر در کار با آن مهارت ندارید، بهتر است لاک ژلی نخرید. همچنین توجه داشته باشید که برای استفاده از این لاک نیاز به دستگاه UV دارید.

لاک هولوگرام

خرید لاک ناخن - لاک هولوگرام
لاک هولوگرام یا سه‌بعدی، لاک بسیار خاصی است که با طیف رنگین‌کمانی‌اش به ناخن‌ها جلوه زیبایی می‌بخشد. درخشش آن به اندازه لاک متالیک نیست، اما باز هم درخشان و زیباست. در دنیای مد، این لاک را مخصوص فصول گرم سال می‌دانند.

لاک نئونی

خرید لاک ناخن - لاک نئونی
رنگ‌های گرم و شاد این نوع از صورتی و سبز گرفته تا طیف رنگی مات، بیشتر یادآور انواع کلاسیک است. بااین‌حال برخلاف لاک‌های کلاسیک، رنگ‌های لاک نئونی شب‌نما هستند و در نور کم و در تاریکی کاملا می‌درخشند.

لاک آینه‌ای

خرید لاک ناخن - لاک آینه‌ای
این لاک شبیه لاک‌های دسته متالیک است، ولی تفاوت آن این است که درخشش این لاک انعکاس آینه‌ای دارد. درست مثل اینکه ناخن‌ها را با فویل آلومینیوم پوشانده‌اید.

لاک مغناطیسی

خرید لاک ناخن - لاک مغناطیسی
از لاک‌های جدید و فوق‌العاده زیبا که این روزها در سالن‌های آرایش برای سلیقه‌های خاص استفاده می‌شود. ابتدا لاک را روی ناخن می‌زنید و بعد با یک آهنربای کوچک که معمولا در درپوش لاک تعبیه‌شده ذرات ریز مغناطیسی درون بافت لاک را به حرکت درمی‌آورید تا نقش دلخواه شکل بگیرد. استفاده از آن به کمی مهارت نیاز دارد، بنابراین در هنگام خرید لاک ناخن مغناطیسی به این موضوع دقت کنید.

لاک کرَکل یا ترک‌دار

خرید لاک ناخن - لاک کرکل
وقتی این لاک را روی ناخن می‌زنید، پس از خشک‌شدن سطح آن مانند زمین کویر ترک می‌خورد. رنگ‌های متنوعی دارد و می‌توانید به آسانی رنگ و طرح دلخواه‌تان را انتخاب کنید. سطح آن براق نیست و گچ‌مانند به نظر می‌رسد. اگر خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید از تاپ کت روی آن استفاده کنید تا هم ظاهر براقی پیدا کند و هم زبر بودنش آزارتان ندهد. فراموش نکنید پاک‌کردن آن کمی دشوار است. معمولا درب شیشه لاک کرکل سیاه‌وسفید است و طرح ترک‌خورده دارد.

لاک مخملی

خرید لاک ناخن - لاک مخملی
این لاک هم از جمله لاک‌های امروزی است و درون آن پر از پرزهایی است که سطح ناخن را شبیه پارچه مخمل می‌کند. پاک‌کردن این لاک هم کار ساده‌ای نیست.

 • یکی از جذاب ترین لاک ناخن های ترند امسال این نوع لاک است. بعد از اینکه لاک را روی ناخن میزنیدبا استفاده از آهنربایی که در سرپوش آن قرار دارد میتوانید طرح های جالب و دلخواه خود را بسازید. البته برای بار اول این کار را به یک فرد با تجربه بسپارید. پاک کردن این لاک ساده و برای فصل زمستان مناسب میباشد.ابتدا لاک قبلی را کامل پاک کنید, ناخن را شسته و خشک کنید. ابتدا پوشش معمولی لاک را روی ناخن ایجاد کنید. در این لحظه از آهن ربا استفاده نکنید.  اجازه دهید اولین پوشش خشک شود بعد لاک بزنید.آهن ربا را روی ناخن نگهدارید. آهن ربای تعبیه شده روی شیشه لاک را ۱۰-۱۵ ثانیه روی ناخن رنگ شده بدون تماس با آن نگهدارید (قبل از لاک زدن بقیه انگشتان). همانطور که می بینید آهن ربا الگویی را روی لاک ایجاد می کند.این فرایند را برای همه ناخن ها ادامه دهید. سعی کنید آهن ربا را برای ایجاد اشکال یا الگوهای مختلف روی ناخن بچرخانید. مثلا آهن ربایی با خطوط افقی می تواند به راحتی خطوط موربی روی ناخن ایجاد کند (اگر بخواهید).

.

برای خرید لاک ناخن مرغوب به چه نکته هایی دقت کنیم؟

۱-غلظت لاک
یک لاک خوب باید بین غلیظ و رقیق بودن تعادل را بر قرار کند. اگر لاک غلیظ باشد در بر روی ناخن برجستگی و فرورفتگی پیش می آید. حتی ممکن است خشک شدن آن طول بکشد. در صورتی که لاک هم رقیق باشد پخش میشود و رنگ آن کامل روی ناخن نمیشیند.
۲- انعطاف پذیری قلم موی لاک
کیفیت موی لاک بسیار اهمیت دارد . سفت و نرم بودن میتواند شما را به شدت در لاک زدن با مشکل مواجه کند. باید تعادل در سفتی و نرمی رعایت شده باشد. اگر قلم موی لاک حالت مناسبی نداشته باشد لاک صافی خود را از دست داده و اثرات حباب یا فرچه خود لاک بر روی لاک باقی میماند و جلوه لازمه را به خود را نمیگیرد.
۳- بوی لاک
در صورتی که لاک بوی تندی داشته باشد مشخص میشود که از مواد شیمیایی در آن استفاده شده است. لاکی که بوی تندی داشته باشد به معنی این است که از حلال ها زیاد استفاده شده تا قیمت تمام شده ارزان باشد. یا اینکه مواد استفاده شده در آن از مواد شیمیایی بی کیفیت است. بهتر است که در استفاده از آن اجتناب کنید. اثرات این لاک ها میتواند فاجعه بار باشد.
۴- ظاهر و بسته بندی
در صورتی که لاک ناخن مارک میخرید باید بدانید که هر شرکتی به طور خاص یک طراحی منحصر به فرد برای شیشه لاک ناخن و بسته بندی آن دارد. شکل آنرا در سایت خود شرکت مشاهده کنید سپس اقدام به خرید کنید.

رنگ مناسب

رنگ لاک باید علاوه‌بر رنگ پوست، با رنگ لباس و آرایش‌تان هم متناسب باشد. تنوع رنگی لاک آن‌قدر زیاد است که محال است دنبال رنگی باشید و پیدا نکنید. قاعده کلی این است که برای انتخاب لاک روزانه، رنگ پوست و برای انتخاب رنگ لاک در مراسم و مهمانی‌ها، رنگ لباس یا آرایش‌تان را در نظر بگیرید. به‌طورکلی افراد با پوست‌های روشن محدودیتی در انتخاب ندارند. اما افراد با پوست تیره بهتر است از رنگ‌های روشن و جیغ استفاده نکنند.
برای سِت‌کردن رنگ لاک با لباس مجبور نیستید درست همان رنگ لاک را استفاده کنید. بهتر است از قبل درباره آن تحقیق کنید و با انتخاب رنگ‌های خلاقانه یا ترکیب تیره و روشن، لاکی را بخرید که به رنگ آرایش و لباس‌تان بیاید.

انتخاب برند

برای خرید لاک ناخن در بند برند خاصی نباشید. اولا هیچ‌کس با ذره‌بین به رنگ لاک‌تان نگاه نمی‌کند تا ببیند کیفیت و قیمت آن چگونه است. دوم اینکه معمولا یک برند همه رنگ‌ها و مدل‌ها را تولید نمی‌کند. چیزی که باید برایتان مهم باشد رنگ، کیفیت و بهداشتی‌بودن لاک است.

پاک‌کردن آسان

در هنگام انتخاب لاک بهتر است به‌فکر پاک‌کردن آن‌ هم باشید. بیشتر انواع لاک‌های معمولی به‌راحتی با استون پاک می‌شو‌ند. بعضی انواع لاک هم نیاز به تلاش بیشتری دارند تا کاملا پاک شوند. برای مثال لاک کرَکِل هم با اتانول پاک می‌شود نه استون. برای فرمول‌های خاص مانند لاک ژلی شاید بهتر باشد به سالن بروید، اما خودتان هم می‌توانید کیت پاک‌کننده آن را خریداری کنید. بنابراین برای هر لاک، به‌فکر خرید پاک‌کننده مناسب آن هم باشید.
گواهی اصالت محصول:‌ از خرید  لاک ناخن  از  فروشگاه هایی  که گواهی اصالت محصول وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان را ندارند جدا خودداری  کنید.
لاک های تقلبی: از خرید محصولات از دست  فروشان در گذرها،‌  متروها، مغازه های  غیر معتبر  و  بقالی ها خودداری  کنید.
لاک اصل: در خرید لاک، مراقب جنس های تقلبی بازار باشید.  برای اطمینان از  اصل بودن جنس، مشخصات  فیزیکی و ظاهری محصول در فروشگاه را با  مشخصات فنی ارائه شده  را در  سایت برند مورد نظر  تطبیق دهید.
خرید اینترنتی لاک ناخن: در خرید اینترنتی لاک ، از سایت هایی استفاده کنید که نماد اعتماد الکترونیک را از وزارت  صنعت، معدن و تجارت داشته  باشد.
.

در لاک زدن به چه نکته هایی باید توجه کنیم؟

دوش گرفتن بعد از لاک زدن
به هبچ عنوان بعد از لاک یا مانیکور دوش آب گرم نگیرید . لاک حداقل ۱ ساعت زمان میبرد تا خشک شود و آب گرم حالت اولیه آنرا به هم میریزد. اب گرم باعث نرم شدن لاک میشود و چون لاک ساخته شده از مواد پلاستیکی است این اثر بیشتر است.
خوابیدن پس از لاک زدن
بعد از لاک زدن حداقل تا مدت ۲ ساعت نخوابید . لاک ها زمان میبرند تا زیر آنها نیز کامل خشک شود و با برخورد با اجسام از ناخن جدا نشوند. برخورد اجسام به لاکی که تازه باشد باعث به هم ریختگی آن میشود.
استفاده از لاک بی رنگ
لاک های بی رنگ یا همان براق کننده ها میتواند علاوه بر زیباتر شدن لاک باعث ماندگاری بیشتر لاک روی ناخن شده و به سریع خشک شدن لاک و جلوگیری از به هم ریختگی آن کمک میکند.
استفاده از رنگ پایه
استفاده از رنگ پایه در زیر لاک اصلی باعث میشود که رنگ زردی ناخن در زیر ناخن نمایان نشود. این رنگ پایه و انتخاب آن بستگی به نوع لاکی که میخواهید بزنید نیز دارد. استفاده از این نوع لاک برای ناخن های خشک و آسیب دیده بسیار زیاد توصیه میشود.
لاک زدن چند لایه
لاک زدن روی یک لاک ناخن دیگر بدترین کاری است که میتوانید انجام دهید . لاک ها طوری طراحی شده اند که به ناخن بچسبند.این کار باعث میشود لاک سطح صیقلی نداشته و ماندگاری ضعیفی نیز داشته باشد.
استفاده از لاک های قدیمی
میدانیم این کار برایتان سخت است که لاک های محبوب و خوشرنگ خود را دور بیاندازید اما باید این کار را انجام دهید.لاک های قدیمی غلظت خود را از دست میدهند و خشک شده و حالت روز اول خود را از دست داده اند.
استفاده از استون
استفاده از استون برای پاک کردن لاک در طولانی مدت باعث میشود که ناخنتان خشک شود و لاک دیگر روی آن نماند.توصیه ما به شما استفاده از لاک پاک کن ها و پاک کننده های آرایش میباشد.

.

چگونه لاک بزنیم؟!

 1. لاک زدن یکی از کار های سخت ارایش کردن هستش اما هیچکس لاک زن حرفه ای یا آرایشگر به دنیا نیومده است.
 2. ابتدا باید ناخن را سوهان بزنید . روی ناخن را سوهان نرم زده و جلوی ناخن را سوهان معمولی بزنید.
 3. از یک نرم کننده کوتیکول برای نرم کردن پوست اطراف ناخن استفاده کنید.
 4. ابتدا پوست اطراف ناخن را نرم کرده و سپس از بافر ناخن استفاده کنید.
 5. بعد از استفاده از نرم کننده کوتییکول دست ها را کامل شسته و مواد اضافی را پاک کنید.
 6. یک لایه لاک بی رنگ یا لاک رنگ پایه بر روی ناخن بزنید.
 7. براق کننده رو از بالا قسمت پوست اطراف ناخن شروع کرده و تا نوک ناخن بزنید.
 8. براق کردن را فقط در یک جهت انجام دهید.
 9. زیر ناخنی را که قصد لاک زدنش را دارید توسط شستتان محکم کنید.
 10. اگر در حال لاک زدن ناخن شستتان هستید، این کار را با انگشت وسطتان انجام دهید.
 11. از کوتیکول ناخن شروع کرده و نوک قلم‌مو را روی ناخنتان قرار داده و به سمت پایین فشار دهید.
 12. اجازه بدهید که قلم‌مو روی ناخنتان پخش شده و حالت بادبزن به خود بگیرد. سپس قلم‌موی لاک ناخن را به سمت نوک ناخنتان بکشید.
 13. این کار را از سمت چپ ناخن شروع کرده و در سمت راست تمام کنید.
 14. همین کار را روباره برای لایه دوم انجام دهید.
 15. و لایه اخر خشک کننده است که بر روی ناخن به ارامی و یک جهت بزنید تا کامل روی لاک را پوشش دهد.

.
منابع:
.https://www.daraje.com
.https://fiza.ir
.https://www.beytoote.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم آرایش و زیبایی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!