راهنمای اکستنشن مو

برای کوتاه کردن مو، تنها چند دقیقه نیاز است و بسیار راحت می‌توان از خیر موهای بلند گذشت. اما برای داشتن موهای بلند باید روزها، ماه‌ها و حتی سال‌ها صبر کرد. راه دیگری هم برای رسیدن به موهای بلند وجود دارد و آن، استفاده از اکستنشن مو می‌باشد. با این راه ساده، شما می‌توانید به موهایتان حجم و بلندی دلخواه بدهید. اما اگر تاکنون از اکستنشن مو استفاده نکرده‌اید، خرید آن برای اولین بار ممکن است کمی برای شما دلهره‌آور باشد زیرا اکستنشن‌ها مانند هم نیستند. این محصولات از لحاظ بافت، بلندی، رنگ و مدل با یکدیگر تفاوت دارند. این تنها قیمت نیست که کیفیت و استاندارد بودن یک اکستنشن را تعیین می‌کند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید مدنظر شما قرار گیرند. در این مقاله، چند نکته مهم که باید در هنگام خرید اکستنشن مو در نظر داشت را برای شما بیان می‌کنیم.

۱- اکستنشن طبیعی یا مصنوعی

استفاده از هر کدام از این دو گزینه بسیار مناسب هستند، اما ما به شما اکستنشن طبیعی را پیشنهاد می‌کنیم. نوع مصنوعی را نمی‌توان صد در صد کاربردی و یا ایمن در نظر گرفت. شما نمی‌توانید با این نوع اکستنشن شنا کرده، استایل آن را به شکل دلخواه درآورده و یا از سشوار و اتوی مو استفاده کنید. اکستنشن مصنوعی، شکلی غیرطبیعی داشته و عمری طولانی نیز ندارد. از طرفی دیگر، اکستنشن تهیه شده از موی انسان، دارای شکل طبیعی است و می‌توان آن را به هر مدلی که مدنظرتان است درآورید.

۲- مدل موهای متفاوت

انواع مختلفی از اکستنشن‌ها از نظر مدل در بازار وجود دارند. اگر توانایی خرید همه انواع آن را ندارید، قبل از خرید، مدل موهای مدنظر خود را در ذهن داشته باشید. زمانی که صحبت از اکستنشن مو می‌شود، معمولاً خانم‌ها تنها به مدل بلند و رها فکر می‌کنند. در حالی که انواع مختلف دیگری مانند دم اسبی، جمع، بافته و فردار نیز در بازار موجود است.

۳- تست کردن ثبات موهای اکستنشن

یکی از بزرگترین مشکلات اکستنشن مو، ریختن موهای آن می‌باشد. شما باید قبل از خرید اکستنشن، آن‌ها را از این لحاظ امتحان کنید. تنها کافی است که انگشتان خود را به درون موهای آن ببرید و مقدار سفتی موها را متوجه شوید. اکستنشن نیاز به مراقبت خاص دارد، قبل از خرید، مطمئن شوید که بهترین کیفیت را انتخاب می‌کنید.

۴- رنگ مو

انتخاب مناسب‌ترین رنگ مو، یکی از چالش‌برانگیزترین قسمت‌ها در خرید اکستنشن می‌باشد مخصوصاً اگر شما سال‌هاست که موهای خود را رنگ می‌کنید. انتخاب رنگ اشتباه باعث می‌شود که دیگران متوجه وجود اکستنشن بر روی سر شما بشوند. امروزه تقریباً هر رنگی که در نظر بگیرید در اکستنشن‌ها یافت می‌کنید؛ بنابراین نگران نباشید. شما مطمئناً رنگ مناسب را پیدا خواهید کرد.

۵- بلندی مو

اگر به دنبال خرید اکستنشن مو هستید سعی کنید یک اکستنشن مو با کیفیت بالا خریداری کنید. در زمان خرید، به بلندی موها دقت کنید. باید تمام موهای اکستنشن از لحاظ بلندی یکسان باشند. شاید خرید یک اکستنشن با کیفیت، سخت باشد اما ارزش وقت گذاشتن را دارد.

۶- ضخامت مو

مانند بلندی مو، باید ضخامت تمام موهای اکستنشن، از بالا تا پایین، یکسان باشد. در زمان خرید اکستنشن، آن را در مقابل نور قرار دهید تا میزان ضخامت موها را ببینید. هیچ جای اکستنشن نباید خالی از مو باشد. اگر با چنین موردی روبرو شدید از خرید آن صرف‌نظر کرده و به جستجو ادامه دهید.

۷- بافت

اکستنشن‌ها از نظر بافت، به اشکال فردار، مواج یا صاف می‌باشند. تغییر بافت آن‌ها به منظور هماهنگی با موهای طبیعی خود آسان نیست بنابراین سعی کنید از اکستنشنی استفاده کنید که هماهنگ با بافت طبیعی موی شما باشد. در غیر این‌صورت باید زمان زیادی صرف هماهنگ‌سازی بافت موی خود با اکستنشن نمایید.

طبیعی یا مصنوعی؟

  • در مورد اکستنشن‌های موی طبیعی، این امکان وجود دارد که آنها را قبل یا بعد از اتصال سشوار یا اتو بکشید، با دستگاه ویور حالت داده و یا حتی به رنگ دلخواه درآورید؛ فقط این نکته را نباید فراموش کرد که بافت این موها هم مانند موهای طبیعی خودتان همیشه و در همه حال مانند روز اول سالم نخواهد ماند و در صورتی که اعمالی مانند حرارت دادن یا دکلره و رنگ زدن پی‌‌در‌پی بر روی آنها انجام شود، پس از مدتی حالت قوی و شاداب اولیه خود را از دست خواهد داد و نازک و وز خواهد گشت. هرچند در این صورت نیز انجام کراتینه مو احتمالا به بهبود بافت آن کمک خواهدکرد. دوام این نوع اکستنشن بین ۳ تا ۶ ماه بوده و هر ۶-۷ هفته یکبار باید توسط متخصص ترمیم گردد. یکی از علامت‌های موی طبیعی که در تشخیص اکستنشن‌های طبیعی کمک‌کننده است، به مشام رسیدن بوی خاصی است که با سوزاندن آن از مو متصاعد می‌شود؛ می‌توانید برای اطمینان از اصل و طبیعی بودن اکستنشن مویتان، یک تار از آن را بسوزانید و به بوی بلند شده از آن توجه کنید.
  • برعکس اکستنشن‌های طبیعی، اکستنشن‌های موی مصنوعی باید همواره دقیقا به همان حالتی که تهیه شده‌اند باقی بمانند و درحالیکه از موهای طبیعی ضخیم‌تر (و شفاف‌تر)ند، پس از نصب روی مو و با وجود آنها، امکان تغییر رنگ یا حالت دادن همزمان به تمام موهای سر وجود ندارد (مگر اینکه عمل موردنظر را تنها روی دسته‌ای از موهای طبیعی خودتان و بدون تماس یا در معرض قرار گرفتن موهای مصنوعی انجام دهید)، زیرا معمولا جنس این موها از پلاستیک و کراتین است و احتمال خراب شدن یا آب شدنشان در صورت انجام کارهای ذکر شده وجود دارد.

نکات مهم برای انتخاب اکستنشن‌های موی طبیعی و مصنوعی

  1. انواع طبیعی اکستنشن، خیلی گرانتر از مصنوعی هستند؛ البته قیمت آنها بسته به محل زندگی، نوع موی انتخابی، و آرایشگاهی که از آن تهیه می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد.
  2. برای انتخاب رشته‌های اضافی (اکستنشن) موی طبیعی، سعی کنید آنهایی را انتخاب کنید که نزدیکترین بافت را به موهای خودتان داشته باشد تا به خوبی در هم آمیخته شوند تا قابل تشخیص نبوده و حالت طبیعی‌تری داشته باشد، همچنین در صورتی که بخواهید کاری روی موهایتان انجام دهید، انرژی کمتری برای هماهنگی واکنش آنها در مقایسه با موهای خود نیاز دارید.
  3. اکستنشن موی انتخابی شما نباید از طول موهای خودتان کوتاه‌تر باشد؛ مخصوصا اگر رنگ آن با رنگ اصلی موهای شما متفاوت است. همچنین توصیه می‌شود از اکستنشن های با طول خیلی بلندتر از موهایتان استفاده نکنید؛ زیرا هم تفاوت حجم موهای پایینی با بالایی بیشتر مشخص می‌شود و هم ممکن است در صورتی که به آنها عادت نداشته باشید، وزن اضافیشان به سر و ماهیچه‌های گردن شما فشار وارد کرده و موجب بروز سردرد و گردن‌درد شود؛ همچنین بخاطر کشش ایجادشده روی موها بخاطر این وزن، امکان افزایش ریزش موهای اصلی وجود دارد. حداقل طول موهای فرد برای اینکه بتوان روی آنها اکستنشن انجام داد حدود ۷ سانتی‌متر است ولی هر چه اندازه موها بلندتر باشد، راحت‌تر می‌توان اکستنشن‌ها را رویشان نصب کرد.

.

انواع اکستنشن مو از منظر نحوه اتصال

اتصال گیره‌ای (کلیپسی) اکستنشن مو

متداول‌ترین نوع اکستنشن است و می‌توان گفت تقریبا هیچ آسیبی به موها نمی‌رساند. ارزان است و هر زمان که نیاز باشد می‌توان این دسته‌های مو را به موهای خود وصل کرده یا جدا نمود. این مدل اکستنشن به سادگی می‌تواند جایگزین هایلایت موقت موها در رنگهای بسیار متنوع باشد. تنها نکته منفی آن همان نقطه قوتش است: اینکه این نوع اکستنشن به راحتی پس از مدتی شل شده و از موها باز می‌شود؛ برای جلوگیری از چنین اتفاقی می‌توانید در محلی که می‌خواهید آنرا روی سر چفت کنید کمی موهایتان را پوش دهید تا کلیپس‌ها در آنجا گیر کند. نوع چند کلیپسی آن که بخش زیادی از سر را می‌پوشاند بسیار کاربردی و برای استفاده راحت است.

اتصال اکستنشن مو با نوارچسب

این مدل نیز از نطر نوع اتصال تقریبا مانند نوع گیره‌ای بوده، تنها بجای گیره با یک نوار چسب از جنس پلی اورتان متصل می‌شود که ممکن است یک‌طرفه یا دوطرفه باشد. در استفاده از چسب یک طرفه، می‌توان یک قسمت نازک از مو را جدا کرده و سپس یک دسته موی اکستنشن را از زیر آنها و دسته‌ای دیگر را روی آنها چسباند؛ بطوریکه دو قسمت چسب‌دار روی هم قرار بگیرند. سفت شدن چسب این مدل به یک الی دو روز زمان نیاز دارد که در طول این مدت نباید از شامپو روی موها استفاده کرد. ماندگاری این نوع اکستنشن نیز حدود یک ماه یا کمی بیشتر خواهد بود. نکته مهم درباره آن این است که فرد نمی‌تواند وارد آب استخر شود زیرا کلر موجود در آن موجب باز شدن چسب‌ها خواهد شد. همچنین نباید از روغن‌ها، مواد سیلیکونی و اسپری‌های موی حاوی الکل روی اکستنشن‌ها استفاده شود. از مزایای این روش کاهش فشار موها روی سر است زیرا وزن آن روی تعداد زیادی از موها پخش می‌شود.

اتصال موهای تکه‌ای با چسب مو

یکی دیگر از راههای نسبتا آسان و سریع چسباندن ردیف‌های موی اضافی روی سر، استفاده از چسب مایع مو است. برای این منظور باید موها کاملا تمیز باشند و طوری تقسیم‌بندی شوند که تا جای ممکن پس از چسباندن لایه‌های اکستنشن مو، این لایه‌ها از بین موها مشخص نباشد؛ برای این منظور باید قسمتهایی از اطراف حجم موهایتان (بالای گردن، پشت گوشها و جلوی سر) را آزاد گذاشته و بقیه را بالای سر با گیره نگه دارید، سپس لایه های موی اضافه را با فاصله از هم روی موهای آزادتان بچسبانید (پس از چسباندن هر لایه، یک لایه از موهای بالای سر را آزاد کنید).

اکستنشن مو با اتصال رینگی یا میکرورینگ

به این صورت که دسته‌های کوچک موی مصنوعی را درون یک سری رینگ‌های فلزی ریز و دارای واشر قرار داده (در برخی مدل‌ها واشر وجود ندارد و باید توسط آرایشگر وصل شود) و موهای طبیعی فرد را با قلاب از درون این رینگ‌ها رد می‌کنند. سپس با یک انبر کوچک رینگ‌ها را فشرده و روی موها فیکس می‌کنند. این روش برای افراد دارای موهای کم و یا نازک توصیه نمی‌گردد، زیرا در صورتی که موها جمع یا بسته شوند، رینگ متصل به آنها از لای موها مشخص می‌گردد. ماندگاری این اکستنشن بین دو تا سه ماه است.

اتصال با چسب کراتین یا اتصال حرارتی/ لیزری اکستنشن مو

بهترین نوع اکستنشن برای افراد دارای موهای کم‌پشت است که در آن از رشته‌های باریک ۱ گرمی موهای طبیعی استفاده می‌شود که در بازار موجود است. برای خرید آن دقت کنید تمام قسمت‌ها یک‌رنگ باشند. برای استفاده از این رشته‌ها، باید مطابق روش گفته شده موها را دسته‌بندی کرده و پس از قرار دادن رشته باریکی از آنها در طلق مخصوص، بالای چسب متصل به دسته اکستنشن را بریده و در فاصله‌ای حدود نیم سانتی‌متر از ریشه، به دور رشته موهای فرد بپیچانید. سپس با انبر مخصوص حرارتی یا لیزری آنها را فشار داده و کمی (بصورت متناوب و در کل حدود ۱۰ ثانیه) نگه دارید تا با حرارت/اشعه آن، چسب به حالت مایع در بیاید. سپس با چرخش دو انگشت دست به دور رشته‌های مو، چسب و موهای اکستنشن را به دور موها سفت کرده و شکل اتصال را به گونه‌ای که می‌خواهید درآورید تا خشک شود؛ مراقب باشید موها در هم گره نخورند. مدل جدیدی موهای اکستنشن با عنوان نانوباند در بازار موجود است که در محل اتصال آن با موهای سر، پس از حرارت دیدن، مستطیل‌های تخت و مرتبی تشکیل می‌شود که به سختی در میان موها تشخیص داده می‌شوند. بصورت نرمال برای هر نفر به حدود ۱۰۰ رشته در کل سر نیاز دارید. لازم به ذکر است که این چسب‌ ضرری برای موهای شما ندارد

روش استفاده و نگهداری اکستنشن مو

 

آماده‌سازی موها برای اتصال اکستنشن

کار گذاشتن اکستنشن مو معمولا یک فرآبند زمان‌بر است و این احتمال وجود دارد که اگر به درستی و با دقت کافی انجام نشود به موهای اصلی خودتان هم آسیب‌هایی از جمله کشیدگی، سوختگی یا آسیب شیمیایی وارد کند.
اولین کاری که لازم است قبل از اتصال موهای اضافه انجام دهید، شستن کامل موهایتان است. از شامپوی همیشگی خود استفاده کنید بطوریکه تمام چربی‌ها، آلودگی‌ها و مواد استفاده‌شده رویشان تمیز شود. سپس به آنها نرم‌کننده ملایمی بزنید و پس از حمام موهایتان را کاملا خشک کنید (تمیز بودن موها برای اکستنشن‌های چسبی اهمیت فراوانی دارد زیرا اگر موها چرب یا کثیف باشند، چسب آنها محکم روی موها قرار نمی‌گیرد).
نکته: در صورتی که می‌خواهید از اکستنشن موی طبیعی استفاده کنید، قبل از اتصال آن به موهایتان با لوازم مختلف حالت ندهید؛ زیرا این کار اتصال اکستنشن‌ها را کمی مشکل خواهد کرد. همانطور که بیان شد، می‌توانید پس از اتصال موها، انواع فعالیت‌ها از جمله صاف یا فر کردن و همچنین رنگ را مانند موهای طبیعی خودتان روی آنها نیز انجام دهید.
مرحله بعدی تقسیم‌بندی موها با شانه‌ تقسیم است. برای اکستنشن‌های دورتادور سر باید موهای خود را از گوش‌ها به بالا جدا کرده و آنها را با گیره روی سر جمع کرده و نگه دارید؛ سپس اکستنشن را در جای موردنظر نصب کنید و در نهایت موهای بالای سر را باز کرده و روی آنها بریزید. برای ترکیب شدن و طبیعی جلوه کردن موها، آنها را در هم آمیخته و شانه بزنید.
برای اکستنشن‌های تکه‌ای (رشته‌ای) که به منظور پرپشت‌تر و کمی بلندتر جلوه‌دادن موها استفاده می‌شوند، باید موهای بالای سر را در ناحیه میان پیشانی، امتداد دو شکستگی ابرو و از پشت هم کمی عقب‌تر از بالاترین نقطه سر جدا کنید و با گیره محکم نگه داشته و کاملا ببندید؛ همچنین آن قسمت از موهای جلوی سر که در معرض دید قرار دارند (حدود یک سوم جلویی از دسته جدا شده در بالای سر) را نیز جدا کرده و سپس از میان موهای ‌آزاد باقی‌مانده بسته به ضخامت دسته‌های کوچک (حدود نیم سانتی) و منظم مو را جدا کنید و در طلق‌های مخصوصی گیر کنید تا با موهای اطراف گره نخورد. سپس تقریبا به هر دسته به اندازه دو برابر وزن آن با روش‌های مختلف اکستنشن مو، موهای مصنوعی یا طبیعی اضافه نمایید. بیشتر از این مقدار فشار زیادی را روی ریشه‌های مو وارد خواهد کرد.

جلوگیری از گره خوردن موهای اکستنشن

از آن جایی که اکستنشن ها صد در صد از موی طبیعی هستند ، در نتیجه احتمال گره خوردن آن ها وجود دارند . علت آن هم می تواند خشکی بیش از حد و یا شانه نزدن به اندازه کافی باشد.
عرق کردن همراه با گرما، پراکندگی مو نیز در کنار هم باعث گره خوردن مو می شود. پس حتما موهای خود را مرتب کرده و در یک قسمت جمع کنید. از سنجاق ها استفاده کنید و در صورت گرم بودن هوا، موهایتان را بالا ببنید تا پوست سرتان کمتر عرق کند.
از گرما و رطوبت شدید نیز دوری کنید و در چنین شرایطی بیش از قبل موها را شانه کنید .
برای جلوگیری از زبری، خشکی و گره خوردن موها از روغن های طبیعی مثل روغن نارگیل، روغن آراگان، کرچک و … استفاده کنید. سعی کنید که در اکثریت مواقع موها را ببافید .

چگونگی شانه زدن موهای اکستنشن

در نهایت دقت و طرافت این کار را انجام دهید . همه موها را در یک قسمت جمع کنید و بعد شانه بزنید. زمانی که از ریشه ها دور می شوید و به نوک مو نزدیک می شوید ، شانه زدن را آهسته تر کنید . هنگام خیس بودن هرگز آن ها را شانه نزنید زیرا احتمالا شکستگی تار مو بالا می رود . قبل از شستن و هنگام خشک بودن، شانه زدن را انجام دهید .
از شانه های مخصوص اکستنشن یا از شانه های دندانه درشت و با فاصله استفاده کنید. این براش های مخصوص می توانند انواع اکستنشن ها را خوبی شانه کنند و آسیبی وارد نکنند.

جلوگیری از ریزش مو اکستنشن

اکستنشن هم از موی طبیعی ساخته شده و احتمال ریزش آن وجود دارد . این اتفاق هنگام شانه زدن بیشتر رخ می دهد و در نتیجه نباید از ریزش آن وحشت زده شوید . البته که نباید میزان شانه زدن را کم کنید ، بلکه باید مراقب باشید که موها را در حالت خشکی شانه نزنید .
بهترین راه این است که قبل از حمام موها را شانه کنید که این کار از شکنندگی و ریزش موها جلوگیری می کند . با موهایتان در هر حالتی ، نرم و ملایم رفتار کنید و بیش از حد موها را نشویید و از روغن های تقویتی مثل روغن آرگان استفاده کنید .
بیش از حد از لوازم داغ مو و مواد شیمیایی روی موها استفاده نکنید. اصل مطلب اینکه بیش از حد با موهای خود ور نروید .

چند وقت یک بار موهای اکستنشن را شستشو دهیم ؟

از آن جایی که اکستنشن به اندازه موی طبیعی سر خودمان چرب نمی شود، نیاز به شستشوی زیادی هم ندارد. عموما می توان گفت که هرچقدر آن را کمتر بشویید، عمرآن بیشتر است. اگر دیدید که اکستنشن شما سخت حالت می گیرد، یعنی اینکه وقت شستن آن دیر شده است. پیشنهاد این است که هر ماه یک بار آن را شستشو دهید.

نحوه شستن اکستنشن

هنگام شستن، حتما آن را به اندازه کافی مرطوب کنید و سپس شامپو و نرم کننده های فاقد سولفات و الکل را به آن بزنید. مراقب باشید که موها را با خشونت نشویید و چنگ نزنید. برای شستشو از آب سرد استفاده کنید تا رطوبت بیشتری را در سرتان نگه دارد. بعد از اینکه کارتان تمام شد، به آرامی آب اضافی موها را بگیرد و هرگز آن را با حوله خشک نکنید .

خشک کردن اکستنشن

هرگز توصیه نمی کنیم که از سشوار برای خشک کردن اکستنشن استفاده کنید، زیرا باعث خشکی و شکنندگی آن می شود، مگر در موارد نادری که عجله دارید. در این مواقع نیز حتما از اسپری های نگهدارنده مو در برابر گرما استفاده کنید. سشوار را نیز در حالت باد خنک قرار دهید .
بهترین راه برای خشک کردن اکستنشن این است که آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید و هرگز برای خشک شدن آن را در برابر لوازم گرم مثل بخاری قرار ندهید و اجازه دهید که دمای هوا کاملا طبیعی و ترجیحا خنک باشد .
.
منابع:
.https://namnak.com
.https://rojelab.com
. https://ordme.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم آرایش و زیبایی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!