یکی از ابزارهای بودجه‌ای که به سادگی موتور خودرو را تقویت می‌کند، کیت ورودی هوای موتور خودرو است. گاهی اوقات این نیمه به جای دریچه هوای مواد خودرو وارد می‌شود و وظیفه آن وارد کردن هوای زیادی به محفظه احتراق است در نتیجه موجب افزایش قدرت و تقویت موتور خودرو می‌شود. اگر نگاهی به داخل کاپوت هر خودروی مسابقه‌ای بیندازید، ممکن است متوجه شوید که در هر یک از آن‌ها کیت اگزوز درجه کاردانی وجود دارد.

یکی از عوامل حیاتی برای احتراق و سوختن وجود هوا است. هنگامی که هوای زیادی وارد محفظه احتراق می‌شود، سوختن بیشتر خواهد شد. در نتیجه علاوه بر کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از احتراق ناقص، قدرت موتور خودرو نیز افزایش می‌یابد. البته به شرطی که خودروی شما امکان خلاص شدن از شر گازهای احتراق را داشته باشد، اما کیت مکش چیست، چه کاربردی دارد و در حین خرید آن به چه نکاتی باید توجه کرد.

.

کیت مکش هوای خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

این کیت لوله مستقیم است که فیلتر و ابزار اضافی ندارد؛ بنابراین حجم هوای زیادی را به موتور خودرو وارد می‌کند. معمولاً برای افزایش قدرت این نیمه، یک توربو شارژر یا فن روی آن قرار می‌گیرد که هوای زیادی به موتور وارد کند. همان‌طور که می‌دانید هوا زیادی که به محفظه احتراق وارد می‌شود، سوزاندن را آسان‌تر می‌کند؛ در نتیجه قدرت خودروی شما افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که از آن برای تقویت موتور خودرو استفاده می‌شود. فراموش نکنید که با ایجاد تغییرات کوچک اصولی در موتور خودرو می‌توان نتایج قابل توجهی را در آن ایجاد کند.

.

مزایای خرید کیت مکش

با خرید کیت مکش هوا از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

  1. نصب و خرید کیت مکش روی خودرو باعث افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی موتور شما می‌شود. همانطور که می‌دانید این نیمه محدودیت‌های ورود هوا به موتور را از بین می‌برد.
  2. نصب و عملکرد آن‌ها فوق‌العاده ساده است یعنی می‌توانید به سادگی آن‌ها را در بین ساعت‌های زیادی روی خودروی خود نصب کنید. گرچه مدل‌هایی با اندازه گیری مربع وجود دارند که برای نصب به زمان بیشتری نیاز دارند.
  3. اگرچه قرار دادن این کیت مکش روی موتور خودرو تعداد گازهای خروجی اگزوز را افزایش می‌دهد و هوا را آلوده می‌کند، اما تأثیر مهمی در کاهش مصرف سوخت دارد.
  4. شاید داشتن صدای اسپرت برای خودروی شما یک مزیت باشد، اما با قرار دادن این وسیله روی موتور خودرو صدایی زیبا و هیجان‌انگیز اضافی دریافت خواهید کرد.

.

انواع کیت ورودی هوای موتور خودرو

هنگام خرید کیت مکش هوا لازم است که انواع آن را در نظر داشته باشید. انواع کیت مکش هوا به شرح زیر هستند:

کیت ورودی هوای آسان موتور

تنها کیت کنترل کننده موتوری که به جای ورودی هوای اولیه روی خودروی شما قرار داده شده کیت ورودی هوای آسان موتور است. این قطعه صرفاً یک لوله فلزی یا پلاستیکی بوده، این کیت ها پیچش ندارند، ولی هوای زیادی را نسبت به فن قبلی وارد محفظه احتراق می‌کند.

کیت ورودی هوای موتور فن Tubo

این کیت همانند کیت‌های سنتی است با این تفاوت که توربو شارژر داخل آن قرار دارد. این کیت ها در دو مدل برقی و مکانیکی ارائه می‌شود.

کیت ورودی هوای سرد

این کیت علاوه بر وارد کردن هوای زیاد به محفظه احتراق و افزایش قدرت موتور آن را بسیار خنک می‌کند. در نتیجه مستقیماً با هوای سرد وارد موتور خودرو می‌شود. نقطه اوج این مدل کیت در محل باز قرار می‌گیرد و مستقیماً وارد موتور می‌شود.

کیت ورودی فیلتر اسپورت

این لوله مستقیم معایبی برای موتور خودرو دارد. از جمله این معایب گل و لای ارسالی و دوده در محفظه احتراق است. ورودی هوا این کیت‌ها واحد منطقه‌ای بسیار معمولی هستند و فشار کمتری به موتور خودرو وارد می‌کنند و مصرف سوخت را در مقایسه با کیت‌های سنتی افزایش نمی‌دهند.

کیت ورودی هوای سرد کوتاه

این مدل با قیمت پایین‌تری به فروش می رسد و دسترسی به فیلتر موتور را آسان‌تر می‌کند؛ بنابراین قرار دادن و کارکردن با آن آسان‌تر است. اگر می‌خواهید خودروی همانند روز اولش بماند، حتماً این مدل را خریداری کنید. در این نمونه نوک لوله در داخل هود قرار می‌گیرد و در محل باز شدن قرار نخواهد گرفت.

.

نکات مهم برای خرید کیت مکش هوای موتور خودرو

سازگاری با مدل خودرو

اکثر سازندگان این کیت را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که هر خودرویی همگام با نوع، سال تولید و مدل خود کیت مخصوصش را داشته باشد. قبل از نهایی کردن سفارش و هدف گذاری برای مرحله پرداخت بهتر است مطمئن شوید که کیت خریداری شده با خودرویی شما سازگارتر باشد.

مواد

ماده تشکیل دهنده کیت سومین فاکتوری است که حین خرید باید در نظر داشته باشید. هدف از خرید کیت مکش هوا وارد کردن هوای سرد به موتور و ورود هوای اضافی است. به همین دلیل باید مطمئن شوید که کیت جنسی که تولید شده باشد که  برابر تغییرات دما از خود مقاومت نشان دهد.

نوع سیستم هوای سرد

به طور معمول ۲ شکل مربعی از این دستگاه وجود دارد که باید مطابق با نیازهایتان آن‌ها را انتخاب کنید. در واقع سیستم هوای سرد در دو مدل زیر وجود دارند:

  1. سیستم ورودی هوای کوتاه
  2. سیستم ورودی هوای سرد

در نوع اول دسترسی به پاک کننده هوا ساده است و  سبک و نصب آن پیچیده نیست، اما هوای سرد پاک کننده نمونه دوم هوا است.

جریان لوله

شاید موثرترین جریان برای مکش هوا جریان مستقیم باشد. به همین دلیل پس از خرید کیت مکش هوا خودرو  باید در مورد جریان لوله نیز فکر کنید. در مورد سیستم هوای سرد این تمایز بیشتری را نشان می‌دهد. لوله های مستقیم جریان هوای بیشتری را نسبت به لوله‌های پیچ‌دار ایجاد می‌کنند.

محافظت از نفوذ آب

در طول این کار ورود هوای سرد فقط ضروری نیست، اما علاوه بر این مهم است که آب یا رطوبت هوا به موتور خودرو وارد نشود؛ چرا که با عواقب خطرناکی همراه خواهد شد.