راهنمای مایو زنانه

یکی از ورزش‌های تفریحی مورد علاقه بانوان در فصل تابستان ورزش شنا می‌باشد. شنا کردن باعث شادابی و نشاط می‌شود. برای شنا کردن در استخر خانم‌ها هم مانند آقایان نیاز به مایو شنا زنانه دارند. مایو شنای زنانه برخلاف مدل مردانه مقداری پوشیده‌تر است و استفاده از کلاه شنا برای بانوان الزامی می‌باشد. زیرا موهای سر بانوان معمولا بلند است و امکان ریختن موهای سر درون استخر چند برابر آقایان می‌باشد. همچنین کلر موجود در آب استخر می‌تواند بدون داشتن مایو شنا مناسب سبب آلرژی و سرطان سینه در بانوان شود. اگر شما برای شنا از یک مایو شنا زنانه باکیفیت استفاده کنید، می‌توانید جلوی خیلی از بیماری‌ها را بگیرید و مراجعه به پزشک را به صفر برسانید.

.

مایو شنا زنانه چیست؟

لباس شنا یا همان مایو پوششی است که موقع شنا کردن پوشیده می‌شود و برای مخفی کردن قسمت‌های خصوصی بدن بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مایو یک کلمه فرانسوی است که وارد واژگان فارسی شده است. جنس مایو شنا الیاف مصنوعی و پلاستیک می‌باشد. مایو زنانه انواع مختلفی دارد: مایو یک تیکه، دو تیکه، سه تیکه و اسلامی که در ادامه تک تک آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین مایو از بروز حساسیت‌های پوستی و بیماری‌های دیگر جلوگیری می‌کند.

.

نکات مهم هنگام خرید مایو شنا زنانه:

 1. قیمت مایو زنانه: قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید مایو شنا را مشخص کنید. با مشخص کردن میزان بودجه خود به خود مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند، از انتخاب شما حذف شده و انتخاب برای آسان می‌شود.
 2. نوع مایو: مایو زنانه انواع مختلفی دارد که می‌توان به چهار مدل: مایو یک تیکه، مایو دو تیکه، مایو سه تیکه و مایو اسلامی اشاره کرد. شما با مراجعه به قسمت ابتدایی مطلب می‌توانید به صورت کامل خصوصیات هر یک از آن‌ها را مطالعه کرده و مایو مورد علاقه خود را خریداری نمایید.
 3. رنگ مایو: اگر هنوز هیچ یک از لوازم شنا را خریداری نکرده‌اید، دست شما برای انتخاب رنگ مایو باز است. در غیر این صورت شما می‌بایست رنگ و طرح مایو خود را با سایر لوازم شنای خود مانند: کلاه شنا و عینک شنا ست نمایید. زیرا اگر با هم ست نشوند خیلی جلب توجه می‌کنند.
 4. جنس مایو: به جنس مایو شنا هم توجه داشته باشید. مایو معمولا از پارچه مصنوعی و پلاستیکی ساخته می‌شوند. زیرا این جنس آب را به خود جذب نمی‌کند و بسیار سبک تر از لباس‌های معمولی است. این جنس خیلی سریع خشک هم می‌شود، اما متاسفانه برخی از افراد به این جنس آلرژی دارند و در اثر استفاده دچار قرمز و خارش در نواحی تماس مایو با پوست می‌شوند.
 5. مایو ضد حساسیت: همان طور که در نکته قبلی به آن اشاره شد، برخی افراد در اثر استفاده از جنس معمولی مایو که همان پارچه ریون است. دچار علائم آلرژی روی پوست خود می‌شوند به همین علت مایوهای ضد حساسیت تولید و روانه بازار شدند. این جنس تمام ویژگی‌های مایوهای معمولی را دارد و شخص در اثر استفاده از آن دچار آلرژی نمی‌شود.
 6. مایو ضد کلر: همان طور که می‌دانید کلر یک ماده شیمیایی است که به منظور ضد عفونی کردن آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلر می‌تواند به پارچه‌های معمولی آسیب بزند، یعنی آن‌ها را به شدت فرسوده و حتی سوراخ کند. به همین علت مایو‌هایی ساخته شد که با گاز کلر سازگاری کامل دارند و به آن‌ها مایو ضد کلر گفته می‌شود.
 7. سایز مایو شنا: مایو شنا هم مانند سایر لباس‌ها دارای سایز بندی است. هر شخص باید مایو شنا خود را با توجه به سایز بدن خود انتخاب کند. اگر مایو شما خیلی کوچک باشد، نمی‌توان با آن به راحتی شنا کرد و حتی احتمال پاره شدن آن به دور از انتظار نیست. اگر مایو خیلی گشاد باشد، هم فرم خوبی ندارد و در هنگام شنا ممکن است از بدن شما بیرون آید. پس می‌توان نتیجه گرفت باید به سایز مایو هم توجه کرد.
 8. نوع دوخت: به نحوه دوخته شدن مایو هم توجه کنید، معمولا مایوهای اصلی و باکیفیت از کیفیت دوخت بالایی برخوردارند و برای دوخته شدن آن‌ها وقت گذاشته شده، اما اگر متوجه کیفیت پایین در نوع دوخت یک مایو شدید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که جنس مایو مورد نظر شما مطلوب نیست و اگر هم باشد خیلی زود از محل دوخت پاره شده و کارایی خود را از دست می‌دهد.

.

انواع مایو شنا زنانه از نظر پوشش:

 • مایو شنا زنانه یک تیکه: شاید تا اسم مایو شنا زنانه به گوشتان می‌رسد فکر شما به طرف این مدل از مایو می‌رود. زیرا بسیار شناخته شده هستند. این نوع مایو شباهت زیادی به لباس کشتی گیری دارد، یعنی به صورت یک تکه دوخته و پوشیده می‌شود. این مایو نواحی بیکینی، شکم، باسن و سینه‌های شما را پوشش می‌دهد.
 • مایو شنا زنانه دو تیکه: این مدل از مایو به صورت دو تکه و جدا از هم دوخته می‌شود. در واقع ترکیبی از شورت و سوتین می‌باشند که به صورت جدا از هم پوشیده می‌شوند. این مایو ها به علت تماس کمتر با سطح آب سرعت شما را حین شنا کردن کاهش می‌دهند. این نوع مایو به دلیل پوشش دادن نقاط کمتری از بدن مشتری خاص خود را دارند و هر کسی از این نوع مایو شنا استفاده نمی‌کند.
 • مایو شنا زنانه سه تیکه: این مدل از مایو شنا شباهت زیادی به مایو‌های قبلی دارد، تنها تفاوت آن با مایو‌های دیگر این است که دارای یک تکه پارچه اضافی هستند که برآمدگی باسن و چاک‌های شرمگاه را پوشش می‌دهد. در واقع می‌توان آن‌ را مانند یک دامن کوتاه در نظر گرفت که این نواحی را به خوبی پوشش می‌دهد. متاسفانه سرعت شنا کردن با این مدل از مایو تا حدودی کاهش می‌یابد.
 • مایو شنا اسلامی: اگر برهنه بودن جلوی اطرافیان شما را آزرده خاطر می‌کند، بهتر است از مایو‌های اسلامی استفاده کنید. این مایو به وسیله کشوری اندونزی اختراع شد که تمامی نقاط بدن بانوان را پوشش می‌دهد. این لباس شنا گردن، دست‌ها تا مچ و پاهای شما را علاوه بر قسمت‌های قبلی پوشش می‌دهد. همچنین در کنار این پوشش یک دامن کوتاه هم وجود دارد که از جلب توجه برآمدگی‌های بدن جلوگیری می‌کند.

.

دلیل استفاده از مایو شنا در استخر:

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که علت استفاده از مایو شنای زنانه در استخر چه می‌باشد. چند دلیل عمده برای پوشیدن مایو شنا وجود دارد که در ادامه تک تک آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 1. لباس زیر معمولا مدت زمان بیشتری در مقایسه با مایو شنا پوشیده می‌شود. به همین دلیل نسبت به مایو آلودگی‌های بیشتری را به خود جذب می‌کند. اما مایو را فقط موقع ورود به استخر می‌پوشید و بعد از شنا آن را خارج می‌کنید.
 2. کلر موجود در آب استخر به لباس‌های نخی آسیب وارد می‌‌کند. در واقع باعث تغییر رنگ، پوسیده و سوراخ شدن لباس‌های معمولی شما می‌شود. اما مایو شنا به علت استفاده از جنس پلاستیک در مقابل این مواد شیمیایی مقاوم تر است و بهتر عمل می‌کند.
 3. کلر ممکن است باعث حساسیت پوستی یا حتی سرطان سینه در بانوان شود به همین علت است که مایو شنا پوشیده می‌شود. مایو از تماس کلر داخل آب با سطح پوست بدن شما جلوگیری می‌کند.
 4. خیلی از لباس‌های رنگی شما رنگ پس می‌دهند و سبب تغییر رنگ آب استخر می‌شوند. اما مایو‌های شنا به گونه‌ای رنگ می‌شوند که به هیچ عنوان رنگ پس نمی دهند.
 5. مایو شنا یه علت استفاده از الیاف پلاستیکی زودتر از جنس‌های دیگر خشک می‌شود. همچنین هنگام ورود به آب مقدار کمتری از آب را جذب می‌کنند به همین دلیل سنگین نمی‌شوند و شنا کردن با آن‌ها ساده تر است.

.

روش نگهداری از مایو شنا زنانه:

 • همیشه بعد از پایان سانس شنا مایو خود را درون یک پلاستیک قرار داده و بلافاصله بعد از رسیدن به منزل آن را شستشو دهید.
 • هرگز بعد از استحمام مایو خود را درون سبد لباس چرک رها نکنید، همان طور که گفته شد، کلر موجود در آب می‌تواند به جنس مایو شما آسیب جدی وارد کند.
 • به دلیل استفاده از پارچه‌های مصنوعی و نایلونی باید بعد از شستشو آن را در هوای آزاد و مقابل نور خورشید خشک کنید. هرگز آن را روی هیتر و بخاری پهن نکنید، زیرا مایو خود را از بین می‌برید.

.
منابع:
.https://kimik.ir

- مطالب مرتبط -

«پوشاک و اکسسوری زنانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!