راهنمای روسری زنانه

روسری در واقع نوعی پوشش است از جنس پارچه، پلی استر، نخ، حریر، مام، ابریشم و ساتن که موها گوش و گردن شما را پوشش می دهد. این پوشش علاوه بر پنهان کردن موهای شما از دید نامحرم به ظاهر شما هم زیبایی می بخشد، در واقع می توان گفت: روسری‌فقط برای حفظ حجاب استفاده نمی شود و در کشورهای غیر مسلمان هم برای زیبایی استفاده می شود.

.

نکات مهم هنگام خرید روسری:

 • قیمت: مهم‌ترین فاکتور موقع خرید هر چیزی قیمت آن است، قبل از هر کاری میزان بودجه خود را مشخص کنید، با این کار مدل هایی که با قیمت مورد نظر شما مطابقت ندارند خود به خود حذف می شوند و انتخاب برای شما راحت می شود.
 • نوع استفاده: مشخص کنید، برای چه مکانی می خواهید از روسری‌استفاده کنید، برای منزل، محل کار، خیابان یا مهمانی‌های رسمی. اگر برای منزل می خواهید می توانید از جنس پلی استر، ساتن استفاده کنید، برای محل کار پنبه نخ و نخ معمولی، برای مهمانی ها و جلسات رسمی هم ابریشم مام و ساتن ابریشم البته از روسری‌حریر هم می توانید استفاده کنید.
 • جنس‌روسری: در واقع نوع روسری‌ها با توجه به جنس آن ها مشخص می شود، شما با توجه به نوع استفاده خود می توانید با توجه به نوع فصل و استفاده جنس‌روسری خود را مشخص کنید.
 • قواره: قواره روسری‌ها به سن و سلیقه فرد بستگی دارد، معمولا از قواره ۷۰ شروع می شوند و به قواره ۱۴۰ ختم می شوند، شما با توجه به سن و نوع مدل بستن و گره زدن می توانید نوع آن را مشخص کنید.
 • دوخت لبه: اگر به دنبال خاص بودن هستید، یا شخصیت معروف و خاصی می باشید، پیشنهاد می کنم روسری‌های دور دست دوز را خریداری کنید. این روسری‌ها معمولا قیمت بالاتری از مدل های چرخ دوز دارند، در غیر این صورت هزینه بی خود برای نوع دوخت نکنید.
 • تا زدن: ایراد احتمالی در روسری‌موقع تا زدن مشخص می شود، قبل از خرید یک با روسری‌را با دقت تا بزنید اگر لبه های آن روی هم قرار نگرفت نشان بر نا برابری سایز برش روسری‌است.
 • بررسی پارگی: بیشتر برای جنس های ابریشم مام و حریر اتفاق می افتد، تمام قسمت های‌روسری را بررسی کنید، نباید دارای پوپو شدگی، نخ کش بودن و پارگی باشد.

.

انواع‌روسری:

 • روسری ساتن: این جنس ترکیبی از نخ و پلی استر می باشد، قسمت زیادی حدودا ۹۰ در صد ان را پلی استر یا همان پلاستیک تشکیل می دهد، این روسری ها روی سر لیز می خورند.
 • روسری ساتن ابریشم: این نوع روسری از ترکیب ساتن و مقدار اندکی ابریشم تشکیل می شوند، این روسری‌ها به علت داشتن مقداری ابریشم کمتر روی سر لیز می خورند. معمولا ضخیم و سنگین هستند.
 • روسری ابریشم مام: ترکیب ابریشم با مام نوعی الیاف مصنوعی بسیار سبک و زیبا خلق می کند، این جنس بسیار خنک و برای فصل گرم سال مناسب است. متاسفانه به علت ظرافت بیش از اندازه بسیار نیاز به مراقبت دارند و ممکن است، خیلی زود نخ کش شوند.
 • روسری پنبه نخ: این نوع از روسری به علت نداشتن پلی استر، بسیار نرم و لطیف است، به راحتی شسته می شوند و اتو بر می دارند، این نوع روسری در بین بانوان طرفداران زیادی دارد به علت اینکه روی سر هم لیز نمی خورند.
 • روسری حریر: این نوع روسری بسیار نرم و لطیف هستند، برای فصل تابستان بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند، متاسفانه به علت نازک بودن بیش از اندازه و پیدا بودن موها در زیر آن مورد توجه تمامی قشر جامعه قرار نمی گیرد.
 • روسری پلی استر: این نوع روسری که فروشنده ها اصرار دارند، آن را به عنوان ساتن ابریشم یا ساتن به مشتری ها با قیمت بیشتر به فروش برسانند، در واقع بدترین نوع روسری می باشند، به علت لیز بودن خیلی خواهان زیادی ندارند.

.

قواره‌های رایج‌روسری:

 • قواره ۷۰: این نوع روسری مناسب کودکان در رده سنی ۳ تا ۱۵ سال می باشد.
 • قواره ۹۰: این نوع روسری مناسب نوجوانان است، برای این رده ساز کودک کوچک و بزرگسال بسیار بزرگ است.
 • قواره ۱۰۰: این نوع روسری امروزه کمتر مورد پسند قرار می گیرد مناسب استفاده با گیره روسری است نباید این نوع روسری را گره زد.
 • قواره ۱۱۰: اگر به دنبال روسری هستید که بتوان آن را گره زد و گردن هم به خوبی پوشیده نشود بدون شک همین قواره است.
 • قواره ۱۲۰: استانداردترین نوع روسری هستند با همه نوع سلیقه ای می توان آن ها را استفاده کرد.
 • قواره ۱۴۰: در واقع نوع جدیدی از روسری هستند که مخصوص گره زدن های لاکچری و خاص طراحی شده‌اند، شما می توانید این روسری‌ها را با مدل های مختلف گره استفاده کنید.

.

نقش رنگ پوست در انتخاب روسری:

اگر دارای رنگ پوست روشن هستید پیشنهاد می کنم به دنبال رنگ های تیره نروید، رنگ های روشن به صورت شما زیبایی خاصی می بخشند، اگر رنگ پوست شما سبزه یا تیره است رنگ های تیره استفاده کنید، این رنگ ها باعث می شوند پوست شما چند درجه روشن تر به نظر برسد.

.

طریقه ست کردن روسری با مانتو، کیف و کفش:

پیشنهاد می کنم، ابتدا به دنبال خرید روسری بروید، بعد از خرید روسری می توانید مانتو و سپس کیف و کفش خود را با آن ست نمایید، اگر اول به سراغ خرید مانتو بروید ممکن است، رنگ هایی که با مانتو شما ست می شوند اصلا به صورت شما نیاید، به همین دلیل همیشه از روسری‌شروع به خرید پوشاک کنید.

.

هماهنگی روسری با فرم و شکل چهره

آگاهی از شکل هندسی صورت، شما را کمک می‌کند که روسری را مناسب با فرم چهره‌تان انتخاب نمایید.

 • صورت مستطیلی: اگر دارای صورتی مستطیل شکل هستید، توصیه می‌شود از روسری‌های چهارگوش یا مدل‌هایی که در پشت بسته می‌شوند، استفاده نکنید. با بستن انواع هدبند زیر روسری، می‌توانید صورت خود را کوتاه‌تر نشان دهید، با تو زدن روسری گونه‌هایتان نمایان می‌شوند، این افراد بهتر است از روسری‌هایی با پارچه‌ی نرم و لَخت بهره بگیرند.
 • صورت بیضی: صورت بیضی شکل همه مدل روسری را می‌پذیرد، اگر قانع نشدید پیشنهاد می‌شود، زیر روسری دستمال‌سر یا هد ببندید و با تو زدن کناره‌های روسری گونه‌های خود را مشخص‌تر کنید.
 • چهره‌ی مثلثی: صورت‌های مثلثی باید روسری را طوری ببندند که عرض تیز و کم چانه که در حکم راس مثلث است، پوشیده شود، این پوشش در مورد گوشه‌های پیشانی هم صدق می‌کند زیرا با اینکار گوشه‌های پیشانی کم عرض‌تر به نظر می‌رسند.
 • صورت گرد: این دسته از خانم‌ها باید با بستن روسری، چهره‌ی مربع شکل را که چانه و فک چهارگوش دارد به شکل گرد نشان دهند. جنس نرم و لَخت کیس مناسبی برای صورت گرد است، روسری‌های چهارگوش و مدل‌هایی که از پشت بسته می‌شوند، مناسب این نوع چهره‌ها نیست.
  • صورت‌های گرد معمولا از ناحیه‌ی پیشانی عریض و کوتاه هستند، با هدبند و دستمال‌سر می‌توانید عرض پیشانی را کم و آن را بلند‌تر نشان دهید.
  • هم‌چنین اگر هدبند روشن را زیر روسری تیره بپوشید، به این هدف می‌رسید، کناره‌های روسری را تا نزنید، از پارچه‌های محکم و حالت‌دار استفاده نمایید.
 • صورت ذوزنقه: در این نوع چهره عرض چانه بزرگتر است، با انتخاب هدبندی تیره و پوشیدن یک روسری که لبه‌هایش پیشانی را در بر بگیرد، به فرم دلخواه خواهید رسید.

.

تناسب طرح و رنگ روسری با تیپ و رنگ سایر لباس‌ها

 • رنگ مشکی و طلایی: رنگ طلایی و مشکی با هم تلفیقی می‌سازند که بیشتر خانم‌ها به سوی آن جذب می‌شوند، این رنگ پرطرفدار به همراه یک مانتوی مشکی یا خردلی شما را در کانون نگاه‌ها قرار می‌دهد. مانتوی مشکی در کنار کیف و کفشی به رنگ شتری، ترکیبی عالی می‌سازد.
 • بته جقه: تلفیق رنگ مشکی و سفید با نقش‌های تزئینی، سازنده‌ی طرح و نقشی اصیل ایرانی به نام بته جقه است. اگر این روسری را با یک مانتوی مشکی ست کنید، قطعا تیپی متفاوت خواهید داشت.
 • آبی فیروزه‌ای: این رنگ خاص طرفداران بی‌شماری دارد، این رنگ که برای افراد اسرارآمیز و با ثبات توصیه شده است به بیننده آرامش می‌دهد. اگر آن را با مانتویی روشن ست نمایید، پشیمان نمی‌شوید.
 • پوست پیازی: روسری پوست پیازی خوش‌نما و روی هر پوستی به خوبی می‌نشیند، طرح براق این روسری ساتن برای مجالس و محافل رسمی حرف ندارد، بهتر است در کنار این رنگ گرم و دلنشین یک مانتوی مشکی بپوشید تا خود را از دیگران متمایز نمایید.
 • روسری حاشیه‌دار: آیا قصد دارید در یک مهمانی رسمی حضور داشته باشید؟ جنسی از ساتن با حاشیه‌های براق دور روسری، چیزی است که شما را قانع می‌کند، البته پوشیدن روسری روی مانتویی با رنگ تیره، شما را واقعا رسمی جلوه می‌دهد. اگر از کیف و کفشی به رنگ حاشیه‌ی روسری بهره‌مند شوید، استایل شما غوغا می‌کند.

.

آموزش روش های بستن روسری

 

 

نگهداری از شال و روسری زنانه

1.اولین قدم بررسی لیبل دوخته شده و یا مارک انواع شال و روسری است. اغلب این لیبل ها اطلاعات مفیدی در اختیار شما می گذارند. دمای آب،مواد شوینده ی مصرفی و نکاتی از این قبیل
2.هرگز شال و روسری خود را در ماشین لباسشویی نیندازید. آنها را با آب ولرم و مقداری شامپو و یا مایع ظرفشویی بشویید اگر لکه ای بر روی انواع شال و روسری شماست ابتدا مقداری شامپو را مستقیما روی لکه ریخته و با انگشت و همانند کرم، شامپو را روی لکه پخش کرده و یک ربع صبر کنید و سپس شال و روسری خود را بشویید.
3.در صورتی که شال و روسری شما پشمی و سنگین است و بافت درشتی دارد از آویزان کردن آن خودداری کنید و آن را بر روی سطحی صاف قرار دهید تا به مرور خشک شود.
4.هرگز اتو را مستقیما بر روی شال و روسری قرار ندهید. در ابتدا از ملایم بودن حرارت اتو مطمئن شوید و سپس پارچه ی سفید تمیزی را روی شال و روسری خود پهن کرده و اتو را روی پارچه بکشید و فراموش نکنید که همیشه شال و روسری را از پشت اتو کنید شال و روسری ابریشمی را کمی نمدار اتو کنید.
5.هنگام تغییر فصل شال و روسری هایی که دیگر قصد استفاده از آن ها را ندارید تا کرده و بین آنها کاغذ های سفید قرار داده و در محلی بدون رطوبت نگهداری کنید.

معمولا شال و روسری زنانه ، درای بخشی هستند که اطلاعات مهم از قبلیل جنس ، درصد نخ و الیاف  ، حرارت آب ، حرارت اتو و … در آن مشخص شده است ، قبل از شستشو و یا هر اقدام دیگر به آن نکات توجه فرمایید.

• درجه شست و شوی با آب :  یکی از مهمترین عوامل تغییر نکردن کیفیت شال و روسری درجه حرارت آبی است که شال و روسری با آن شسته می شوند ، هرچه درجه حرارت آب بیشتر باشد ، عمر شال و روسری کمتر می شود. مناسب تر است شال و روسری نخی را با آب ولرم و ترجیحا شامپو بشوئید.

• اتو کردن : حرارت مستقیم به بافت پارچه آسیب می زند. همچنین اگر شال یا روسری شما دارای الیافی از جنس نایلون باشد ، حرارت زیاد باعث آب شدگی و تغییر بافت پارچه ی آن یا حتی سوختن آن میشود. برای اطمینان بیشتر به اطلاعات دوخته شده به شال یا روسری دقت کرده و مشخصات آن را در نظر بگیرید. بهتر است از اتو کردن با حرارت مستقیم پرهیز کنید و هنگام اتو کردن ، پارچه ی سفید و تمیزی روی شال یا روسری قرار دهید و سپس اتو کنید.

• خشک شوئی شال و روسری زنانه :  تنها شال یا روسری ساتن یا ابریشم خود را به خشک شوئی بفرستید در خشکشوئی ها از مواد پاکننده ای استفاده می کنند که از عمر محصول کاسته و به کیفیت تار و پود ضربه میزند.

دور از نور و فشار: روسری ابریشمی در معرض آفتاب به مرور رنگ خود را از دست خواهد داد پس حتما آن را در کمد و دور از نور مستقیم نگهداری کنید. از طرفی اگر به مرتب بودن ظاهر روسری خود اهمیت می‌دهید این جنس روسری‌ها را تا نکنید چون بعد از جا خوش کردن خطوط عمیق روی آن به سختی می‌توان چروک‌ها را از بین برد، پس پیشنهاد می کنیم روسری را به شکل رول در فضایی که تحت فشار نباشد قرار دهید. اگر دیر به دیر سراغ این جنس روسری‌های عزیزتان می‌روید بهتر است هر از گاهی با باز کردن آن هوایی به روسری بدهید تا طول عمر آن بیشتر و زیبایی آن ماندگار شود.

اتو با تمهیدات ویژه: برای اتو کردن این روسری‌ها با جنس حساسی که دارند باید از کمترین دمای اتو استفاده و برای احتیاط بیشتر پارچه‌ای روی آن قرار دهید و از روی آن اتو کنید.این کار باعث می‌شود تا ضمن محافظت از بافت این جنس پارچه، اتو و حرارت آن ردی از خود روی پارچه باقی نگذارد.

شستن با دست بدون چلاندن: برای از بین نرفتن رنگ و الیاف روسری‌های ابریشمی حتما آنها را با دست بشویید. لگنی را از آب گرم پُر کنید و مقداری پودر شست‌وشو داخل آب بریزید. سپس روسری را در آن به آرامی و بدون چنگ زدن بشویید و بعد آبکشی کنید. پس از پایان مرحله شست و شو هرگز آب روسری را برای خشک‌کردن نچلانید و در خشک کن قرار ندهید. چون با این کار الیاف ابریشم به مرور زمان کش می آید و فرم خود را از دست می‌دهد. برای خشک کردن این روسری بهتر است آن را مابین دو حوله خشک قرار دهید و بعد از گرفته شدن آب اضافه آن، روسری را در سطحی صاف پهن کنید.

لکه زدایی با آب ولرم: روسری‌های ابریشم به سرعت حتی با یک قطره آب هم لک می‌شوند پس مراقب باشید و عطر و ادکلن خود را هم به هیچ‌وجه روی آن اسپری نکنید، اما بعد از لک شدن حتما فقط روسری را با آب ولرم بشویید و از هیچ مایع لکه زدایی روی آن استفاده نکنید.

.
منابع:

.https://kimik.ir
.https://mininim.ir

- مطالب مرتبط -

«پوشاک و اکسسوری زنانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!