راهنمای تخته برش آشپزخانه

در هنگام خرید تخته آشپزخانه باید این نکات را به یاد داشته باشید:

سایز تخته

زمانی که در مورد تخته های آشپزخانه صحبت می کنیم، نباید سایز و ابعاد تخته را فراموش کنیم. ابن نکته را به یاد داشته باشید که برش مواد خوراکی کوچک روی تخته های بزرگ امکان پذیر است، اما بریدن تکه های بزرگ روی تخته های کوچک نمی تواند کار آسانی باشد. در هنگام تصمیم گیری در مورد سایز تخته آشپزخانه حتما به مواردی همچون بودجه، توانایی شما در شست و شو و تمیز نگه داشتن، و همچنین فضای موجود در کابینت توجه داشته باشید. به عنوان مثال زمانی که تخته آشپزخانه پلاستیکی تهیه می کنید، مطمئن شوید که می توانید آن را داخل ماشین ظرفشویی جای دهید. اما اگر ماشین ظرفشویی ندارید و یا قصد دارید تخته آشپزخانه چوبی بخرید، مطمئن شوید که شستن آن برای شما مشکل ساز نباشد. اگر عرض تخته ای که انتخاب می کنید از عرض سینک ظرفشویی شما کمتر باشد، احتمالا در شست و شوی آن مشکلی نخواهید داشت. آخرین عاملی که می تواند نقش مهمی در تعیین سایز تخته داشته باشد، مکانی است که برای نگهداری آن در نظر گرفته اید. توصیه ما این است که قسمتی تمیز و خشک را به نگهداری تخته آشپزخانه اختصاص دهید تا در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید دچار فرسودگی نشود.

.

قیمت تخته آشپزخانه

اگر اساس مقایسه قیمت باشد، بدون هیچ گونه تردیدی تخته های پلاستیکی برنده رقابت هستند. قیمت تخته چوب با توجه به اینکه این گونه محصولات معمولا از چوب درخت افرا یا گیاه بامبو ساخته می شوند و به همین دلیل گران تر هستند. بنابراین اگر قیمت و بودجه شما محدود است، انواع تخته آشپزخانه پلاستیکی از لحاظ اقتصادی انتخاب بهتری به حساب می آیند.

.

سلامت و بهداشت انواع تخته آشپزخانه

در مورد بهداشتی بودن تخته های برش گوناگون طرز فکر های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند انواع تخته چوب به طور طبیعی بهداشتی هستند، زیرا باکتری ها نمی توانند روی سطوح چوبی باقی بمانند و حتی اگر پس از شست و شو روی سطح تخته باقی بمانند، بلافاصله فرایند رشد و تکثیر آن ها متوقف می شود. از سوی دیگر تخته های پلاستیکی دارای سطحی نفوذ ناپذیر هستند و به همین دلیل آب مواد خوراکی نمی تواند به بدنه آن ها نفوذ کند. علاوه بر آن تخته های پلاستیکی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی هستند و با توجه به فرایند شست و شویی که در ماشین ظرفشویی جریان دارد، می توان گفت که تمام باکتری ها از بین خواهند رفت. همانطور که می دانید حتی با کیفیت ترین مدل های تخته چوبی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی نیستند و نمی توانید آن ها را برای مدت زمان طولانی داخل آب قرار دهید. بهترین راه برای شست و شوی تخته گوشت چوبی این است که پس از هر بار استفاده بلافاصله آن را با آب داغ و شوینده ملایم بشویید و سپس آب بکشید.

بهداشتی بودن تخته های آشپزخانه گوناگون هنوز هم مورد بحث و جدل است، اما با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که صرف نظر از جنس بدنه، شستن صحیح تخته های آشپزخانه پس از هر بار استفاده امری حیاتی است و می تواند مهم ترین عامل در بهداشتی بودن تخته به حساب آید.

.

تخته برش آشپزخانه چگونه می تواند تیز ماندن چاقوی آشپزی را تضمین کند؟

انتخاب تخته برش مناسب می تواند کارایی و تیز بودن چاقوی آشپزی شما را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. در حال حاضر بهترین انتخاب برای تیز نگه داشتن تیغه چاقو تخته گوشت چوبی است. همانطور که می دانید چوب نسبت به سایر مواد نرم تر است و صدمات کمتری را به تیغه چاقو وارد می کند. با این حال سعی کنید تخته های چوبی را تهیه کنید که در هنگام استفاده از آن ها و برش مواد خوراکی تیغه چاقو در جهت موازی با فیبر چوب قرار می گیرد.

.

اشتباهات رایج در استفاده از تخته برش

۱.گوشت و سبزیجات را بر روی یک تخته خرد می‌کنید:

برای اینکه از پخش شدن آلودگی جلوگیری کنید بهتر است برای گوشت و مرغ و طیور و سبزیجات از تخته‌های جداگانه‌ای استفاده کنید. اگر از تخته‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، می‌توانید از تفاوت رنگ تخته‌ها بهره ببرید. به عنوان مثال یک تخته برش قرمز پلاستیکی را برای گوشت خام استفاده کنید و تخته‌ی سبز‌رنگی را برای سبزیجات در نظر داشته باشید. اگر دوست دارید از تخته‌ی چوبی استفاده کنید، می‌توانید برای جداکردن تخته‌ها از برچسب‌های رنگی که قابل جداشدن و شست‌و‌شو هستند، استفاده کنید.

۲. از یک تخته‌ی برش لیز و بدون ثبات برای خرد کردن استفاده می‌کنید:

قبل از اینکه شروع به خرد کردن کنید حواس‌تان باشد که برای صرفه جویی در زمان- و همینطور حفظ انگشتان خود- از یک تخته‌ی برش مطمئن استفاده کنید. برای خلاصی از این مشکل تخته‌ی برشی بخرید که گیره نگهدارنده داشته باشد یا اینکه هنگام کار، یک حوله یا دستمال کاغذی در زیر تخته بیندازید. بجای حوله می‌توانید هر وسیله‌ای را که بتواند مانع حرکت تخته بشود به کار بگیرید.

۳. اندازه‌ی تخته برش درست و مناسب نیست:

همان‌طوری‌که قالیچه‌های خیلی کوچک به ظاهر و نمای اتاق پذیرایی آسیب می‌زنند، تخته‌های‌برش خیلی کوچک هم به آشپزخانه آسیب می‌زنند. وقتی که در حال خرد کردن و ورقه‌ورقه کردن مواد غذایی بر روی تخته هستید به خودتان فضای بیشتری را بدهید تا از پیش آمدن هر وقفه‌ای در انجام کارتان جلوگیری کنید. برای اینکه مطمئن بشوید اندازه‌ی تخته‌ی برش به اندازه‌ی کافی بزرگ هست، چاقو را بصورت موّرب در عرض تخته قرار بدهید. اگر طول چاقو بلندتر از تخته بود باید برای تهیه‌ی تخته‌ی برش بزرگتری اقدام کنید. فضای تخته باید چندین سانت بلندتر از چاقو باشد.

۴. تخته را در ماشین ظرف‌شویی قرار می‌دهید:

تخته‌ی برش چه از جنس چوب باشد چه از جنس پلاستیک نباید در ماشین ظرف‌شویی قرار داده بشود؛ جایی که  به مدت طولانی در معرض گرما و آب قرار می‌گیرد. در اینصورت این عوامل باعث ایجاد تاب خوردگی و ترک در تخته خواهد شد. در عوض می‌توانید تخته را در ترکیب آب داغ و صابون مالش بدهید و اگر بخواهید این تمیز کاری را به بهترین حالت ممکن انجام بدهید- مخصوصاً  هنگامی که بر روی تخته گوشت خام خرد کرده‌اید- می‌توانید تخته را قبل از تمیز‌کاری مدتی  در محلول یک قسمت سرکه چهار قسمت آب بخیسانید.

۵.تخته‌های چوبی را چرب نمی‌کنید:

ممکن است با شست و شو بصورت دستی، تخته‌ها بیش از اندازه خشک بشوند. به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم آنها را با یک روغن سالمِ معدنیِ خوراکی( که پارافین مایع هم نامیده می شود) و یا موم زنبور عسل چرب کنید. هر دوی این روغن ها به عدم جذب آب توسط تخته‌ی برش شما کمک می‌کنند.

۶. از سنگ مرمر و یا شیشه به عنوان تخته‌ی برش خود استفاده می‌کنید:

باید توجه داشته باشید که شیشه یا سنگ مرمر بیشتر جنبه تزئین دارند و به کار بردن آنها  دیر یا زود چاقوهایتان را با سرعت غیر قابل باوری کُند می‌کند. به علاوه، آنها واقعاً لغزنده هستند.

۷. به کار‌گیری بامبو مساوی است با چاقوهای کُند :

اگر تخته‌ی شما به جای ساخته شدن از چوب معمولی از چوب بامبو ساخته شده باشد باید این نکته را مورد توجه قرار بدهید که انتخاب به جایی انجام نداده‌اید؛ چرا که چوب بامبو خیلی سفت‌تر و سخت‌تر از چوب معمولی است و این یعنی چاقوهای شما خیلی سریع‌تر کند خواهند شد. اگر شما بامبو را به دلایل خاص خودتان به چوب ترجیح می‌دهید، دست کم از چاقوهایی از جنس استیل استفاده کنید که بتوان آنها را با چاقو تیز‌کن‌های خانگی به سرعت تیز کرد.

۸.  همچنان تخته برش‌های قدیمی خود را نگه داشته‌اید:

زمانی که بر روی  تخته‌ی برشتان شیارها و شکاف‌های فراوان و قابل مشاهده شروع به ایجاد شدن کردند بدانید که دیگر به طور کامل تمیز نخواهد شد و در نتیجه باکتری‌ها به راحتی بر روی آن رشد خواهند کرد. در این زمان است که باید به فکر تعویض تخته‌ی خود باشید.

۹. قوانین ماشین ظرف‌شویی را انکار می‌کنید:

اگر برای‌تان خیلی سخت است که تخته‌ی برشتان را با دست بشوئید، یک ماشین ظرف‌شویی ترکیبی خریداری کنید که از مواد طبیعی و مصنوعی ساخته شده باشد. دستگاه‌های متنوعی ساخته شده‌اند که بتوانند در برابر آثار سوئی که شست‌و‌شوی ظروف در ماشین ظرف‌شوئی به جا می‌گذارد از جمله اثر گرما و ایجاد خراشیدگی و سایش چاقوها مقاومت داشته باشند.

در مجموع با رعایت نکات فوق، می‌توان انتظار داشت که تخته برش شما عمر بیشتری داشته و انتظارات شما را به خوبی برآورده کند. امیدواریم از مطالعه‌ی این مطلب استفاده کافی را برده باشید.

.

منابع:
.https://netmanzel.com
.https://www.kavyab.com
.http://wiki.5040.ir

- مطالب مرتبط -

«لوازم و ظروف آشپزخانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!