راهنمای ماشین ظرفشویی

ظاهر محصولات اغلب برندهای ماشین ظرفشویی تقریبا مشابه است؛ بنابراین تفاوت ظاهری خاصی در آنها دیده نمی‌شود. اما از نظر امکانات، ماشین‌های ظرفشویی امروزی هوشمندتر و دارای امکانات بیشتری نسبت به گذشته هستند. بهترین راه این است که ابتدا ویژگی‌های موردانتظارتان را اولویت‌بندی و سپس ماشین ظرفشویی موردنظرتان را پیدا کنید.

۱. بودجه‌ام چقدر است؟

ابتدا بودجه‌ای را که می‌توانید برای خرید ماشین ظرفشویی کنار بگذارید تعیین کنید. با این کار گزینه‌های پیشِ‌رو محدودتر می‌شود و راحت‌تر انتخاب می‌کنید. بنابراین با هر بودجه‌ای می‌توانید ماشین ظرفشویی مناسبی بخرید. واقعیت این است که بین قیمت ماشین ظرفشویی و عملکرد آن در شستن ظروف ارتباط خاصی وجود ندارد. یعنی اگر هدف‌تان فقط تمیز شدن ظروف است، همه ماشین‌های ظرفشویی با هر قیمتی می‌توانند این کار را انجام دهند؛ فقط ممکن است بعضی از امکانات و گزینه‌های پیشرفته‌تری را که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت نداشته باشند. بنابراین اگر بودجه‌تان محدود است نگران نباشید.

۲. میزان سروصدای دستگاه چقدر است؟

برخلاف عملکرد، میزان سروصدای یک ماشین ظرفشویی ارتباط تنگاتنگی با قیمت آن دارد. مدل‌های جدیدتر و گران‌قیمت‌تر بی‌سروصداتر از مدل‌های ارزان‌تر و قدیمی‌تر آن هستند. شدت صدای ماشین‌های ظرفشویی‌های امروزی معمولا خیلی بیشتر از ۵۰ دسی‌بل نیست. البته شاید این میزان صدا برای سایر نقاط خانه چندان آزاردهنده نباشد، اما اگر در هنگام کار کردن دستگاه در آشپزخانه باشید احتمالا کمی اذیت خواهید شد. اگر به سروصدا حساس هستید هنگام خرید ماشین ظرفشویی مدل‌هایی را انتخاب کنید که صدایی که تولید می‌کند کمتر از ۴۰ دسی‌بل باشد.

میزان صدا شدت صدا بر حسب دسی بل
صدای بلند بیشتر از ۵۰ دسی بل
صدای متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ دسی بل
صدای کم کمتر از ۴۰ دسی بل

۳. چرخه‌های شست‌وشوی دستگاه چطور کار می‌کند؟

پیش از خرید ماشین ظرفشویی باید با مراحل کار و چرخه‌های شست‌وشو آشنا باشید تا بتوانید آن را با انتظارات خود از یک ماشین ظرفشویی مطابقت دهید. بیشتر ماشین‌های ظرفشویی‌ها ترکیبی از این چرخه‌های شست‌وشو را دارند:

معمولی یا نرمال (Normal)

بیشتر ماشین‌های ظرفشویی این چرخه را دارند. این چرخه برای شست‌وشوی ظروفی که کثیفی آنها در حد معمول است طراحی شده است و میزان انرژی مصرفی و صدای دستگاه در این حالت در حد متوسط است.

سریع یا اکسپرس (Express)

این چرخه برای یک شست‌وشوی سریع و سبک با بارگیری کم برای ظروفی که چندان کثیف نیستند، مناسب است.

خودکار (Auto)

در این چرخه دستگاه با استفاده از حسگرهایی که در آن تعبیه شده است؛ کار دستگاه را از نظر زمان، میزان کثیفی ظروف و مقدار بار دستگاه تنظیم می‌کند.

چرخه‌های دیگری که ممکن است روی بعضی از مدل‌ها وجود داشته باشد:

سنگین (Heavy)

این چرخه برای ظروف بزرگ‌تر مثل قابلمه، تابه و یا ظروف معمولی با کثیفی زیاد و چسبناک طراحی شده است.

ظروف چینی (China)

این چرخه برای شست‌وشوی ظروف حساس و شکستنی مثل کریستال و چینی کاربرد دارد که در آن از فشار آب کمتر استفاده می‌کند.

 

فقط آب‌کشی (Rinse only)

چرخه‌ای سریع فقط برای آب‌کشی ظروفی که کثیف و چرب نیستند و فقط می‌خواهید آنها را با آب بشویید.

بهینه (Efficient)

این چرخه، آب و انرژی کمی مصرف می‌کند. در بعضی ماشین‌های ظرفشویی این چرخه کمی طولانی‌تر از چرخه نرمال است و در ماشین‌های دیگر این چرخه به منظور شست‌وشوی ظروف با میزان کثیفی کم طراحی شده است.

در برخی ماشین‌های ظرفشویی ممکن است عنوان این چرخه‌ها متفاوت باشند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است به جای heavy برای چرخه سنگین، عنوان pot & pans به کار رفته باشد یا به جای Efficient از عبارت Energy Saver یا e wash استفاده شده باشد. ممکن است به جای china از gentle که به معنای ملایم است برای ظروف کریستالی و یا چینی ظریف به کار رفته باشد. مهم این است که عملکرد هر یک از آنها در هر برند یکسان است. بنابراین با توجه به خواسته‌هایتان از ماشین ظرفشویی می‌توانید مدل موردنظرتان را پیدا کنید.

نام چرخه نشانه کارکرد
چرخه معمولی یا نرمال Normal برای شستن ظروف با کثیفی معمولی
چرخه سریع یا اکسپرس Express برای شستن ظروفی که زیاد کثیف نیستند
چرخه خودکار Auto برای تشخیص خودکار کثیفی ظروف
چرخه سنگین Heavy یا pot & pans برای ظروفی با کثیفی زیاد و چسبناک
چرخه شست‌وشوی ملایم یا ظروف چینی China یا gentle برای ظروف چینی و کریستال
چرخه فقط آبکشی Rinse only برای ظروفی که اصلا کثیف نیستند و فقط می‌خواهید با آب آنها را بشویید
چرخه بهینه Efficient یا Energy Saver یا e wash برای ظروف با میزان کثیفی کم – مصرف آب و انرژی در این حالت بهینه است

۴. ابعاد ماشین ظرفشویی معمولا چگونه است؟

 

بیشتر ماشین‌های ظرفشویی که دارای ابعاد استاندارد هستند به راحتی در زیر کابینت آشپرخانه ثابت می‌شوند. عرض ماشین‌های ظرفشویی استاندارد ۲۴ اینچ (حدود ۶۰ سانتی‌متر) است. اگر فضای کمی در آشپزخانه دارید، می‌توانید مدل‌های جمع‌وجورتر مثلا ۱۸ اینچی (۴۵ سانتی‌متری) را از برندهای مختلف انتخاب کنید. مدل‌هایی هم وجود دارند که چرخ دارند و قابل حمل هستند بنابراین می‌توانید آنها را در هر فضایی جا بدهید.

۵. طرح و رنگ رویه دستگاه چگونه است؟

مانند سایر وسایل الکترونیکی آشپزخانه، ماشین ظرفشویی هم دارای سه رنگ اصلی سیاه، سفید و نقره‌ای ‌(استیل ضدزنگ) است. بااین‌حال برخی برندها مانند برند اسمگ از رنگ‌های دیگری مانند قرمز، نارنجی، سبز و نظایر آن هم استفاده می‌کند. بعضی برندها هم فقط یک رنگ خاص را تولید می‌کنند. مثلا برند GE فقط رنگ خاکستری تیره، برند LG رنگ استیل مشکی و برند Frigidaire استیل مقاوم در برابر لک تولید می‌کنند.

صرف‌نظر از رنگ دستگاه، شکل دسته درب و محل قرارگیری آن و نیز نوع صفحه کنترل دستگاه، تنها تفاوت‌های ظاهری محصولات با هم هستند. این تفاوت‌های ظاهری کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. صفحه کنترل در ماشین‌های ظرفشویی مختلف، ممکن است دارای کلیدهای برجسته معمولی و یا کلید‌های لمسی دیجیتال باشند. البته ماشین‌های دارای کلیدهای لمسی مسلما گران‌تر هستند. نمایش‌گر زمان کار دستگاه نیز یا در جلوی ماشین قرار دارد و یا به صورت مخفی در لبه بالایی تعبیه شده است که آن را fully integrated می‌نامند و معمولا قیمت بالاتری دارد.

۶. ظرفیت ماشین ظرفشویی چقدر است؟

 

یکی از نکاتی که هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید، ظرفیت دستگاه است. ظرفیت ماشین‌های ظرفشویی، از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. مدل‌های بالاتر (که گران‌تر و پیشرفته‌ترند) دارای فواصل کمی بین دندانه‌های جداکننده ظروف هستند، بنابراین ظروف بیشتری در آنها جای می‌گیرد. همین‌طور تعداد آب‌فشان‌های آنها نیز بیشتر است تا امکان آبکشی سریع‌تر ظروف را فراهم کند.

این ماشین‌ها دارای دندانه‌های تاشو هم هستند که با تا کردن آنها فضای کافی برای قرار دادن ظروف بزرگ و حجیم را فراهم می‌شود. بزرگ‌ترین ماشین‌های ظرفشویی معمولا بین ۱۲ تا ۱۶ سبد و سینی برای قرار دادن ظروف دارند. اما به این اعداد و ارقام متکی نباشید. هنگام خرید حتما به داخل دستگاه نگاهی بیندازید.

دقت کنید سبدها راحت و نرم حرکت کنند و جابه‌جایی آنها امکان‌پذیر باشد. با این کار می‌توانید ظروف کوچک و بزرگ، بلند یا کوتاه را به دلخواه خود بچینید.

۷. ویژگی‌های خشک‌کن دستگاه باید چطور باشد؟

اگر خشک شدن کامل ظروف برای شما اهمیت دارد، بررسی کنید که مدل انتخابی شما حتما گزینه خشک‌کردن اضافی (extra drying) را داشته باشد. این گزینه ممکن است به صورت Max dry هم نوشته شده باشد.

گزینه‌هایی مانند اضافه‌کردن زمان مرحله خشک‌کنی، شستن فقط یک قفسه بالا یا پایین، بخارشویی و تنظیم دمای آب دستگاه، گزینه‌هایی هستند که امکان استفاده بهینه و دلخواه از ماشین ظرفشویی را فراهم می‌کنند.

۸. نوع پوشش داخلی ماشین ظرفشویی چگونه است؟

پوشش داخلی ماشین‌های ظرفشویی ارزان‌تر معمولا پلاستیکی است. درحالی‌که دستگاه‌های جدیدتر و گران‌قیمت دارای پوشش داخلی ساخته شده از استیل ضدزنگ هستند. البته نوع پوشش داخلی و خارجی ارتباطی به هم ندارند. یعنی ممکن است پوشش داخلی یک ماشین ظرفشویی پلاستیکی باشد درحالی‌که پوشش خارجی آن استیل ضد زنگ باشد. ماشین‌هایی با پوشش داخلی استیل ضدزنگ دوام بیشتر و کارایی بالاتری دارند. نوع پوشش داخلی تأثیری بر عملکرد دستگاه در شست‌وشو ندارد.

هنگام خرید ماشین ظرفشویی توجه به برچسب انرژی دستگاه توصیه می‌شود. هر چه دستگاه در رده بالاتر انرژی باشد میزان مصرف برق آن کمتر و کارایی محصول بالاتر است.

.
منابع:
.https://www.daraje.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم و ظروف آشپزخانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!