راهنمای لوازم نظم دهنده آشپزخانه

فرقی نمی‌کند آشپزخانه بزرگ یا کوچکی داشته باشید، مرتب نگهداشتن وسایل آشپزخانه، کار واقعا سختی است. در این مقاله، شما را با ۲۰ وسیله از کاربردی ترین لوازم نظم دهنده آشپزخانه که آشپزخانه‌تان را مرتب می‌کند، آشنا می‌کنیم.

۱.ظروف شیشه‌ای نگهدارنده مواد خوراکی

می‌توانید خوراکی‌هایی را که در بسته‌های با اندازه‌های مختلف، خریداری کرده‌اید، در این ظروف شیشه‌ای بریزید و فضای آشپزخانه‌تان را به سرعت مرتب و تمیز کنید. در این ظروف کاملا محکم بسته می‌شوند و هوا به درون آنها نفوذ نمی‌کند؛ همچنین خوراکی‌ها از خراب شدن، محفوظ می‌مانند.

البته مشکلی که برخی از این ظروف دارند، شکننده بودن‌شان است. آنها چندان بادوام نیستند. درهایشان ضد‌آب نیست و خیلی جادارهم نیستند. بنابراین در انتخاب بیشتر دقت کنید.

۲. جا ادویه‌ای مغناطیسی

این جا ادویه‌ای‌ها، نه تنها ادویه‌های‌ آشپزخانه‌تان را از سرگردانی نجات می‌دهند، بلکه به دلیل آهنربایی بودن، می‌توانید آنها را به هر سطح فلزی که دوست دارید (مانند در کابینت‌های آشپزخانه)، بچسبانید. همچنین همراه با این جا ادویه‌ای‌ها، برچسب‌هایی هست که می‌توانید نام ادویه مورد نظرتان را روی آن بنویسید.

برخی از خریداران این ظروف معتقدند که ریختن ادویه با استفاده از این جا ادویه‌ای، کمی سخت است و ادویه‌ به ظرف می‌چسبد. همچنین این لوازم نظم دهنده آشپزخانه را نمی‌توان زیاد نزدیک یکدیگر گذاشت. زیرا به علت مغناطیسی بودن، یکدیگر را دفع می‌کنند و به دلیل فاصله‌ای که بین آنها ایجاد می‌شود، نگهداری‌ آنها فضای زیادی به خود اختصاص می‌دهد. در آنها هم چندان سفت و محکم نیست.

۳. رک مغناطیسی نگهدارنده چاقو

نگهداری وسایلی مانند چاقو بسیار سخت است. حتی اگر آنها را در کشوهای کابینت بگذارید، باز هم درآوردن‌شان گاهی مشکل می‌شود. بهترین راه‌حل، رک مغناطیسی نگهدارنده چاقوست. با این وسیله، چاقو‌های تمیزتان را می‌توانید آویزان کنید و نه تنها آنها را در دسترس‌تان داشته باشید، بلکه فضای کشوها را هم برای وسایل دیگر نگهدارید.

تنها ایرادی که به این رک مغناطیسی وارد شده، این است که ویژگی مغناطیسی آن چنان قوی است که گاهی اوقات نمی‌توان به راحتی چاقو را از آن جدا کرد و ممکن است در موارد اندکی به دست صدمه بزند.

رک مغناطیسی نگهدارنده چاقو برند ThinkKitchen، در بازار لوازم آشپزخانه هست که می‌توانید آن را به راحتی تهیه کنید.

۴. ظرف نان استیلی ضد زنگ

با این ظرف بسیار شیک و البته استیل ضد زنگ، می‌توانید انواع نان‌های خود و حتی شیرینی و کلوچه‌ها را به مدت طولانی نگهدارید. این ظرف نه تنها موجب مرتب شدن آشپزخانه‌تان می‌شود، بلکه نان‌ها را هم به مدت بیشتری، تازه نگه می‌دارد.

البته این ظرف نان، به دلیل اینکه به شکل مدور است، فضای کمی دارد و نمی‌توان تعداد نان زیادی در آن جا داد. مشکل دیگری هم که این ظرف نان استیلی دارد، زود کثیف شدن آن است. هر بار که دست به آن می‌زنید، اثر انگشتان‌تان روی آن باقی می‌ماند و آن را بارها باید تمیز کنید.

۵. ظروف ۲۰ پارچه نگهدارنده غذا

یکی از کاربردترین لوازم نظم دهنده آشپزخانه ظروف نگهداری غذا و مواد خوراکی است. این ظروف برای نگهداری مواد خوراکی و البته باقیمانده غذاها بسیار مناسب هستند. آنها بادوام و مقاوم در برابر دمای مایکروویو هستند. می‌توانید آنها را روی یکدیگر قرار داد و زمانی هم که خالی هستند، درشان را بردارید و درون یکدیگر بگذارید تا فضای کمتری اشغال کنند.

مشکل این ظروف، در آنهاست. درهای این ظرف‌ها چون جدا هستند دائما گم می‌شوند و اگر از پلاستیک مرغوب نباشند پس از مدت کوتاهی استفاده شل و خراب می‌شوند. همه آنها ممکن است در ماشین ظرفشویی، قابل شست‌وشو نباشند (قبل از خرید این مورد را چک کنید.) در مقاله‌ای جداگانه برایتان کاملا درباره ظروف مناسب مایکروویو توضیح می‌دهیم.

انواع و اقسام ظروف نگهدارنده غذا در بازار، از جمله ظرف‌های طرح‌دار فرش کیپس(Fresh Keeps)، آیدا، مهروز و … وجود دارد.

۶. قفسه چای کیسه‌ای

در این قفسه ۱۲تایی، می‌توان بیش از ۱۰۰ عدد چای کیسه‌ای نگهداری کرد و البته آن را روی هر سطح دلخواه گذاشت. اگر شما طرفدار انواع دمنوش‌ها هستید، این قفسه را خریداری کنید و جعبه‌های چای کیسه‌ای را دور ریخته و تمام چای‌ها را در این قفسه جاسازی کنید. بدین ترتیب نه تنها انواع و اقسام دمنوش‌ها در اختیارتان است، بلکه به آشپزخانه و کابینت‌هایتان نظم هم می‌دهد.

برخی از خریداران این قفسه چای کیسه‌ای معتقدند که نمی‌توانند این قفسه را به راحتی درون کابینت خود قرار دهند. زیرا اندازه آن استاندارد نیست. همچنین بخش نگهدارنده چای‌ها، خیلی زود سست شده و از پایه خود جدا می‌شوند.

نمونه‌های دیگری از قفسه‌های چای کیسه‌ای در بازار وجود دارد که می‌توانید خریداری کنید. از این نوع قفسه، می‌توان به نوع چوبی آن اشاره کرد که ایراد و مشکلات قفسه فوق را هم ندارد.

۷. قفسه آبچکان ظرف

این قفسه آبچکان ظرف از جنس استیل، به گونه‌ای ساخته شده است که آب‌های چکه شده از ظروف را مستقیما به درون سینک می‌ریزد و مراقب است تا روی پیشخوان ظرفشویی، آبی ریخته نشود. در ضمن بخشی از این قفسه آبچکان به میله‌ای مجهز است که می‌توانید برخی از لیوان یا فنجان‌های خود را به آن آویزان کنید.

یکی از مشکلاتی که این قفسه آبچکان دارد، آبی است که زیر آن جمع می‌شود و همیشه آن را خیس نگه می‌دارد. به همین دلیل، پس از مدتی جرم گرفته و کثیف به نظر می‌رسد. در واقع این مشکل در آبچکان‌هایی که زیر آن سینی دارد، دیده می‌شود.

همچنین پایه‌هایی که برای نگهداری فنجان‌ها روی قفسه قرار دارند، خیلی نزدیک به هم هستند و فقط فنجان‌های کوچک را می‌توان روی آن، نگهداشت. در ضمن قفسه، میله‌های جداکننده ظروف ندارد. در واقع بشقاب‌های شسته شده را باید به یکدیگر تکیه داد. این مساله احتمال شکستن یا خط افتادن روی بشقاب‌های چینی را بالا می‌برد.

از انواع این لوازم نظم دهنده آشپزخانه می‌توان به  برندهای باریکو و آریو، اشاره کرد.

۸. نظم‌ دهنده ماهیتابه‌ها

یکی دیگر از کاربردی ترین لوازم نظم دهنده آشپزخانه نظم دهنده ماهیتابه‌ها است که می‌توانید به شکل عمودی یا افقی روی پیشخوان یا کابینت‌ آشپزخانه‌تان قرار دهید و ماهیتابه‌ها را مرتب درون آن بچینید. با این کار نه تنها ماهیتابه‌های نسوز با یکدیگر برخورد نداشته و روی آنها خراش نمی‌افتد، بلکه هر وقت ماهیتابه‌ای را نیاز داشتید، بی‌دردسر به آن دسترسی خواهید داشت.

این نظم دهنده مشکلاتی هم دارد. برخی از خریداران می‌گویند، وقتی یک یا چند ماهیتابه  سنگین درون آن گذاشته می‌شود، احتمال اینکه آن چپ شود، بسیار زیاد است. برخی از کابینت‌ها هم آنقدر بزرگ نیستند که بتوان این نظم دهنده را در آنها جای داد و باید آن را روی پیشخوان کابینت قرار داد.

مشابه این ماهیتابه با برند متال‌تکس (MetalTex)، در بازار وجود دارد.

۹. نظم دهنده سینی‌ها و تخته ساطور

این لوازم نظم دهنده آشپزخانه استیلی محکم می‌تواند تا ۵ سینی و تخته ساطور را در خود جای دهد. می‌توانید آن را به در کابینت‌ آشپزخانه آویزان کرده و دور از چشم نگهدارید یا حتی به روی دیوار با استفاده از میخ، آویزان کنید. بدین ترتیب، سینی‌ها جای مناسبی پیدا خواهند کرد و آشپزخانه مرتب‌تر به نظر می‌رسد.

این لوازم نظم دهنده آشپزخانه بسیار باریک است و فقط دو یا سه سینی و تخته ساطور در آن جا می‌گیرد. برخی از خریداران هم می‌گویند، درهای کابینت آنها طوری نیست که بتوان این وسیله را به آنها آویزان کرد و به نظر چندان کاربردی نمی‌آید. مشابه این نظم دهنده را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه ( البته با نام غش‌گیر سینی) خریداری کنید.

۱۰. سبد زیر قفسه

با استفاده از این سبدها، می‌توانید از فضای بدون استفاده زیر قفسه‌ها هم استفاده کنید. این سبد‌ها را به راحتی می‌توانید به زیر قفسه‌ها متصل کنید و لوازم سبک آشپزخانه، مانند کیسه‌های پلاستیکی، کاغذهای آلومینیومی، کیسه‌های زباله و … قرار دهید.

گیره‌های این سبدها ممکن است رنگ کابینت‌ها را خراب کنند و سطح آنها را خراش بدهند. در ضمن آنها زیر تمام کابینت‌ها قابل نصب نیستند. فضای زیر برخی از کابینت‌ها آنقدر جادار نیست که بتوان این سبدها را در آنجا نصب کرد. بنابراین موقع خرید چنین وسیله‌ای به این دو موضوع به‌خوبی دقت کنید.

۱۱.  نگهدارنده دیواری کیسه‌ نایلون

بیشتر مواقع ما کشوهای کمدهای آشپزخانه یا کابینت‌هایمان را پر از کیسه‌های مواد غذایی کرده و فضای این کشوها بی‌جهت اشغال می‌شوند. این وسیله نگهدارنده کیسه‌های مواد غذایی، بهترین راه ‌حل برای مرتب نگهداشتن مواد غذایی است. آن را می‌توان به راحتی به دیوار آویزان کرد و کیسه‌ها را درون آن گذاشت و در مواقع نیاز، بدون دردسر از آنها استفاده کرد.

این وسیله ایراد خاصی ندارد، فقط کیسه‌های بزرگ را نمی‌توان به راحتی در آن جا داد و استفاده کرد. و اینکه نصب آن روی دیوار به دلیل پیچ‌های کوتاه، برای برخی از خریداران مشکل بوده است. نگهدارنده دیواری کیسه‌ نایلون در بیشتر فروشگاه‌ها موجود است.

۱۲. ظروف نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

با استفاده از این ظروف می‌توانید مواد غذایی یخچال و فریزرتان را کاملا مرتب و منظم نگهدارید. با استفاده از دو نوع کشوی پهن و باریک، مشکلی برای نگهداری انواع خوراکی‌ها نخواهید داشت. در ضمن ظرف نگهداری تخم مرغ، در دارد و می‌توانید برای حفظ بیشتر تخم‌مرغ، در  آن را ببندید.

از معایب این ظروف می‌توان گفت، طول این وسایل آنقدر بلند است که در اکثر یخچال و فریزرها جا نمی‌شوند. همچنین آنها را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست. پلاستیک به کار رفته در آن هم تا حدی شکننده است و باید با احتیاط استفاده شوند. البته انواع مختلف این ظروف در سایزهای مختلف در بازار وجود دارد که در یخچال و فریزر به راحتی جا می‌شوند.

۱۳. جاقاشقی از جنس بامبو

روی هم قرار دادن قاشق، چنگال و کارد درون کشوی کابینت، چندان درست نیست و هنگام نیاز به یکی از این وسایل، کلی به زحمت می‌افتید. اما این جا قاشقی از جنس بامبو که بسیار شیک و زیباست، می‌تواند این ظروف را مرتب نگهدارد. می‌توانید قاشق و چنگال‌ها را بر مبنای نیازتان در این وسیله، نگهدارید.

چوب بامبو معمولا محکم و بادوام است. اما برخی از خریداران این لوازم نظم‌ دهنده آشپزخانه گفتند که صرفا لایه نازکی از چوب بامبو روی این جا قاشقی کشیده‌اند، بنابراین فاقد دوامی است که باید داشته باشد. همچنین دیوار‌هایی که بخش‌های مختلف را از هم جدا کرده، پس از مدتی استفاده ممکن است از جای خود درآیند. انواع جاقاشقی چوبی و البته از جنس‌های دیگر در بازار وجود دارد که می‌توانید تهیه کنید.

۱۴. رک دیواری نگهدارنده قابلمه

این لوازم نظم دهنده آشپزخانه می‌تواند قابلمه‌ها و ماهیتابه‌تان را به روشی خوب و حرفه‌ای نگه داشته و کاری کند تا آشپزخانه و همینطور داخل کابینت‌هایتان مرتب شوند. آن را می‌توانید به اندازه بلندای قدتان، روی دیوار نصب کنید و قابلمه و ماهیتابه و ظروفی از این دست را روی آن قرار دهید.

تنها مشکلی که این رک دارد، نصب آن است که خریداران بسیاری را به دردسر انداخته است. ممکن است پیچ‌های همراه این رک، چندان با کیفیت نباشند بنابراین به این موضوع دقت کنید. از انواع این رک، با نام آویز قابلمه، می‌توانید در فروشگاه‌ها بیابید.

۱۵. قلاب نگهدارنده لیوان

لیوان‌ها معمولا فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. با استفاده از این قلاب نگهدارنده لیوان، می‌توانید لیوان‌های محبوب و آنهایی را که بیش از همه استفاده می‌کنید، در دسترس داشته باشید و در ضمن آشپزخانه‌تان مرتب و منظم هم بماند. حواستان باشد محصول مقاوم و محکمی تهیه کنید که اگر لیوان‌هایتان سنگین بودند چپ نشود.

قلاب نگهدارنده لیوان در طرح و اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارد.

۱۶. رک قوطی‌های کنسرو و نوشیدنی

اگر شما از آن دسته افراد هستید که دائم غذاهای کنسرو شده یا نوشیدنی‌ و کمپوت می‌خرید (که ای کاش نخرید!)، این رک، مناسب‌تان است. با استفاده از این وسیله، می‌توانید قوطی‌های مختلف مواد خوراکی را به طور منظم روی هم در طبقات مختلف قرار دهید.

البته به دلیل ساختار طبقات این رک، قوطی‌ها یک جا صاف باقی نمی‌مانند و مدام به یک طرف سر می‌خورند. از نظر اندازه هم، آن طوری است که ممکن است در تمام یخچال‌ها جا نگیرد. در ضمن این رک مناسب قوطی‌های بزرگ نیست. نمونه‌های مشابه این رک (قفسه رومیزی کابینت) در بازار وجود دارد.

۱۷. سبد آویز نظم دهنده دیواری

از دیگر لوازم نظم دهنده آشپزخانه سبدهایی است که می‌توانید هر کجا که مایل هستید، نصب کنید. مثلا می‌توانید آن را روی قسمت داخلی در یکی از کابینت‌های آشپزخانه‌تان نصب کرده و وسایل سبک یا خوراکی‌هایی مانند بیسکوئیت و … را در آن نگهداری کنید.

استفاده از این سبد اگرچه ایده‌ای عالی است اما به دلیل اینکه بیشتر کابینت‌ها، فضای کافی ندارند، نمی‌توان این سبدها را به آنها آویزان کرد. از انواع این سبدها در بازار لوازم آشپزخانه وجود دارد.

۱۸. نظم دهنده زیر سینک آشپزخانه

این قفسه را می‌توان در کابینت زیر سینک آشپزخانه قرار داد و تا جایی‌که می‌توان وسایلی که در آن قسمت قرار می‌گیرد را مرتب و منظم نگهداری کرد. با این وسیله نه تنها می‌توانید، آشپزخانه‌تان را مرتب نگهدارید، بلکه هر چیزی را که مورد نیازتان است، بدون دردسر به آن دسترسی خواهید داشت.

برخی از خریداران گفته‌اند که این نظم دهنده چندان بادوام و محکم نیست و هر لحظه ممکن است قطعاتش از هم جدا شوند و همچنین احتمال زنگ‌زدگی آن بالاست. مشابه این وسیله را می توانید در بازار لوازم آشپزخانه تهیه کنید.

۱۹. رک دیواری یا قابل نصب روی در آشپزخانه

با استفاده از این رک زیبا و در عین حال جادار می‌توانید آشپزخانه‌ای منظم داشته باشید. این رک را روی دیوار یا در آشپزخانه نصب کنید و وسایل مورد نیازتان را در آن نگهدارید.

تنها ایرادی که خریداران به این رک گرفته‌اند این است که آن را نمی‌توانند به هر دری در خانه‌شان نصب کنند. از انواع این رک‌های دیواری که با نام سبد آویز دیواری هم شناخته می‌شوند، در بازار فروخته می‌شود.

.
منابع:
.https://www.daraje.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم و ظروف آشپزخانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!