راهنمای برد هوشمند

برد هوشمند چیست؟

برد هوشمند که با نام های مختلف تخته هوشمند، E-board، برد الکترونیکی، برد هوشمند، کپی برد و یا حتی وایت برد هوشمند مطرح می باشد، یک ابزار حرفه ای و در عین حال مدرن برای استفاده در سالن های کنفرانس و انواع کلاسهای آموزشی از قبیل کلاس های حضوری در دانشگاه ها، مدارس و موسسات آموزشی و همچنین برای ایجاد کلاس های آنلاین می باشد. برد هوشمند یک صفحه نمایش بزرگ است که از طریق اتصال به سیستم کامپیوتری یا لپتاپ و به کمک ویدئو پروژکتور امکان نمایش تصاویر و فایل های مورد نظر را برای کاربران فراهم می سازد.

به طور معمول این بردهای هوشمند یا بر روی یک پایه روی زمین نصب شده یا روی دیوار آویخته می شوند. ایده ی اصلی استفاده از برد هوشمند این است که بتوان ارائه ی مطالب تصویری در موضوعات مختلف را با مشارکت فعال گروهی از مردم یا دانشجویان و دانش آموزان انجام داد.امروزه بردهای هوشمند جایگزین تخته های سیاه یا تخته وایت برد های قدیمی شده اند.

برد هوشمند، عمدتا به عنوان یک وسیله ی کمک آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. تخته هوشمند الکترونیکی به راحتی و با کیفیت و قدرت بالا، یک جایگزین بسیار مناسب برای تخته های وایت برد قدیمی و منسوخ شده می باشد. لازم به ذکر است از عناوین دیگری همچون “برد الکترونیکی” یا “اسمارت برد” برای این قبیل برد های هوشمند نیز استفاده می شود.

.

قواعد کلی عملکرد برد های هوشمند

یک برد هوشمند وقتی با رایانه، دستگاههای نوشتاری، نرم افزار و بقیه ی لوازم جانبی ترکیب می شود یک سیستم کامل برد هوشمند را تشکیل می دهد که می تواند به خوبی یک جلسه ی آموزشی را هدایت کند.

یک سیستم برد هوشمند از چهار جزء اصلی تشکیل می شود: پروژکتور، رایانه، نرم افزار و صفحه ی نمایش. برد هوشمند با یک دیتا پروژکتور در ارتباط می باشد که به نوبه ی خود به یک رایانه ی شخصی یا لپ تاپ متصل است. این ارتباط توسط یک کابل کامپیوتری یا از طریق پورت usb حاصل می شود.

بردهای هوشمند وایرلس نیز می توانند به لوازم جانبی بی سیم توسط امواج بلوتوث یا اینفرارد متصل شوند. دیتا پروژکتور اطلاعات نمایش داده شده روی صفحه ی رایانه (نمودارها یا تصاویر، آمارها، اعداد، نمادها، نشانه ها و…) را روی صفحه ی برد هوشمند ارسال می کند.

نرم افزار عامل برد هوشمند برای درست کردن تصاویر ارسال شده و منعکس کردن تغییرات ذخیره شده در رایانه استفاده می شود. بعضی از سیستم های برد هوشمند پیشرفته به جای پروژکتورها از صفحه های نمایش پلاسما استفاده می کنند. هر چند صفحات نمایش پلاسما بسیار گران هستند.

یک مطلب ارائه شده توسط برد هوشمند می تواند شامل کلیپ های ویدئویی، تصاویر رنگی یا مطالبی از اینترنت باشد. صفحه های نمایش برد هوشمند حساس به لمس انگشتان می باشند. از این رو، کاربری که مطلب را توسط برد هوشمند ارائه می دهد از دستگاههای اشاره مانند قلم تاچ یا از انگشت خود استفاده می کند که مانند یک ماوس عمل کرده و برنامه های دستگاه محاسباتی را کنترل می کند. کاربر میتواند مطالبی را اضافه کند و یا اطلاعات ارسال شده به برد هوشمند را ویرایش یا پاک کند، بنابراین اصلاحات ایجاد شده به کامپیوتر یا لپ تاپ منتقل و ذخیره می شوند.

.

مزایای برد هوشمند

 • امکان اتصال به کامپیوتر و نمایش فایل های پویا چندرسانه ای و نرم افزارها
 • کیفیت نمایش تصاویر با رزولوشن بالا
 • امکان لمسی شدن محیط کار با قلم یا دست
 • مکان ذخیره یا اشتراک اطلاعات
 • نصب آسان
 • صرفه جویی در وقت
 • کاهش آلودگی های زیست محیطی

.

انواع برد هوشمند

برد هوشمند مگنتی

بردهای هوشمند مگنتی بردهایی تک کاربره هستند و از تکنولوژی الکترومگنت استفاده می کنند دارای سرعت بالای نوشتاری هستند این بردها تنها با قلم مخصوص قابل لمس هستند. به همین خاطر از ظرافت و دقت و سرعت بالایی نسبت به سایر بردها برخوردار است.

برد هوشمند مگنتی تخته های لمسی می باشند که سنسور های آن زیر صفحه وایت برد تعبیه شده است و با تماس نوک قلم و یا انگشت دست سنسور پشت صفحه مکان مورد نظر را تشخیص می دهد. بدنه این بردها به ترتیب از پشت به سطح رویی شامل ورق گالوانیکی در پشت، سطح میانی از فوم فشرده، ورق استیل با روکش پلاستیکی تشکیل شده است و روی سطح روی فریمی از جنس آلومینیومی قرار داده شده است.

از دیگر لوازم اصلی این برد می توان به کابل USB جهت اتصال کامپیوتر به برد هوشمند و سه قلم مخصوص اشاره کامپیوتر اشاره کرد.

نقاط قوت

 • سرعت تایپ بالا
 • کیفیت بالا رزولوشن بالا
 • محبوبیت نسبت به بردهای لمسی
 • کنترل بهتر به دلیل اینکه تنها با قلم مخصوص کاری می کند و لمس اتفاقی دست اختلالی روی برد ایجاد نمی کند

نقاط ضعف

 • محدودیت تاچ تنها به قلم مخصوص
 • حساسیت صفحه نمایش به ضربه یا کشیده شدن ابزار تیز به آن
 • هزینه بالای تعمیرات ناشی از آسیب به صفحه نمایش

.

برد هوشمند لمسی (IR)

این بردها نیز مانند بردهای مگنتی از سطح پشتی گالوانیزه سطح میانی (فوم فشرده) و سطح پشتی گالوانیزه سطح میانی (فوم فشرده) و سطح رویی ورق استیل با قاب آلومینیومی فریم برد تشکیل شده است. همانند برد هوشمند مگنتی می باشند با این تفاوت که سنسور های آن در چارچوب و کناره برد تعبیه شده است که نقطه لمس شده را به راحتی تشخیص می دهند. در حقیقت یک تخته وایت برد معمولی بین این سنسور ها قرار داده شده که می توان روی آن عملیات نوشتن را انجام داد.

نقاط قوت

این بردها که محبوب ترین بردهای هوشمند در حال حاضر هستند دارای نقاط قوطی نظیر:

 • قابلیت لمس با انگشتان دست و بی نیازی از قلم
 • مقاومت بالاتر نسبت به برد هوشمند مگنتی
 • تعمیرپذیر بودن و تعویض سطح برد با هزینه مناسب

نقاط ضعف

 • انداره ثابت برد باعث می شود تا مجبور باشیم تصویر دیتا پروژکتور خود را فقط به اندازه برد تنظیم کنیم.
 • در بسیاری از این نوع بردها به علت حساسیت نامناسب سنسور های آن عمل نوشتن بلافاصله پس از کشیدن دست از روی وایت برد قطع نمی شود به طور مثال وقتی می خواهیم کلمه “مرحمت” را بنویسیم حرف “ت” ناخواسته به نقطه هایش می چسبد برای کاربرد درست باید دست خود را به طور کامل از روی برد برداشته و مجدداً اقدام به نقطه گذاری کنیم.
 • امکان خرابی در صورت ضربه وارد شدن به سنسور های کناری برد وجود دارد.
 • با توجه به حساس به لمس بودن سطح تخته برد ها اگر در حین نوشتن شی دیگری مانند گوشه کت یا آستین روی برد قرار گیرد همانند تاچ عمل کرده و در مکان مورد تاچ عمل نوشتن یا کلیک انجام میگیرد و یا در هنگام نوشتن اگر به برد تکیه داده شود عمل نوشتن قطع میگردد و این در حالی است که دانش آموزان ابتدایی برای نوشتن روی برد معمولاً به برد تکیه می دهند که موجب اختلال در سیستم لمسی تخته برد می شود.
 • با توجه به حجم و وزن زیاد تخته برد های هوشمند هزینه حمل و نقل آن ها بیشتر بوده و به همین دلیل این برد ها گرانتر به دست مدارس می رسند و در صورت خرابی و نیاز به ارسال برد برای تعمیر یا گارانتی هزینه باربری و حمل آن برای مدرسه بسیار زیاد می باشد.

.

کپی برد

در تمامی مراکز آموزشی نظیر مؤسسات مدارس و دانشگاه ها؛ همواره نت برداری یا جزوه نویسی ازروی تخت های وایت برد معمولی با مشکلاتی نظیر زمان بر بودن و خستگی دانشجویان یا دانش آموزان و یا سایر افراد حاضر در جلسات بوده است. همچنین این مشکل برای افرادی که دارای ضعف بینایی و یاد دست چپ بودن است دوچندان می شود. تا جایی که سبب اشتباه و یا نقض در واردکردن اطلاعات و یا ترسیم اشکال با جزئیات می شود.

امروزه کپی بردها به راحتی این مشکل را حل کرده ، کپی بردها بردهایی هستند با صفحاتی مشابه به بردهای معمولی با قابلیت نوشتن با ماژیک وایت برد معمولی است با این تفاوت که این صفحه در کپی بردها متحرک است پس از تمام و پرشدن کپی برد با زدن دکمه پرینت صفحه کپی برد به حرکت در امده و توسط پرینتر روی برگه چاپ و یا در حافظه ذخیره می کند. از برندهای معروف کپی برد DITOSS و PLUSS است.

مدل های اولیه این کپی بردها به این گونه بود که هر کپی برد یک پرینتر مخصوص داشت و تنها با آن پرینتر اقدام به چاپ نوشته ها روی برگه می کرد و امکان اتصال پرینتر دیگری نداشت و در صورت خراب شدن پرینتر مخصوص کپی برد دیگر امکان چاپ نداشتیم.

اما در نوع جدید کپی بردها به کامپیوتر متصل می شوند پس از نوشتن متن یا قراردادن هر کاغذ عکس یا … روی برد با حرکت صفحه کپی برد، مطالب اسکن شده روی کامپیوتر ذخیره می شود و با هر نوع پرینتری چاپ می شود.

.

اسمارت کپ

اسمارت کپ تخته هایی هوشمندی هستند که به امکان هرگونه تبادل نظر ایده دادن را می دهد. مانند وایت برد معمولی می توان بروی آن نوشت و پاک کرد. می توان گفت اسمارت کپ نسخه پیشرفته تر از کپی برد هست.

به این صورت که پس از نوشتن متن به جای چاپ روی برگه، با اسکن QR code و یا نزدیک کرد. گوشی یا تبلت هوشمند خود به تگ NFC دستگاه از طریق بلوتوث به اسمارت کپ متصل شده و پس از اتصال هر تغییری حاصل از نوشتن یا ترسیم شکل و…. در جا روی صفحات گوشی ها و تبلت های هوشمند IPADها و لب تاب و سایر مدل کامپیوترها نشان داده می شود و می توان با دیگران به اشتراک گذاشت.

مراحل کار با اسمارت کپ

 • اسکن QR با ضربه زدن به تگ NFC
 • هدایت به صفحه google play یا app store برای دانلود اپلیکیشن smart kapp
 • اتصال به وایت برد و تماشای محتویات نوشته شده روی برد

لازم به ذکر است این دستگاه دارای حافظه ۵۰ مگابایتی و همچنین می توان با اتصال یک فلش مموری به آن موارد نگارش شده رو تخته را به صورت pdf ذخیره کرد.

.

برد هوشمند بدون نیاز به کامپیوتر و پروژکتور All in one

برای آموزش هوشمند حداقل به سخت افزار زیر نیاز داریم:

 • پروژکتور: این وسیله برای ایجاد تصویر به کاربرد می شود
 • کامپیوتر: برای اجرای برنامه ها و سیستم عامل ها و پردازش داده ها
 • برد هوشمند: برای ایجاد محیطی لمسی و تعاملی

همان طور که در بالا دیدید؛ تنها امکان لمس هست که با انگشت یا قلم الکترونیکی یا هر دو توسط برد هوشمند به ما داده می شود.

اما در میان انواع بردهای هوشمند نسخه کامل (همه چیز در یک جا!) به نام اسمارت برد بدون نیاز به کامپیوتر و پروژکتور به چشم می خورد. محصول جدیدی از بردهای هوشمند که جایگزین بردهای هوشمند قدیمی زمان بر که نیاز به هزینه های زیاد برای تعمیر و نگهداری دارند شده است؛ داخل این بردها کامپیوتری که معمولاً توسط شرکت INTEL طراحی و ساخته می شود.
با مشخصات سخت افزاری خوب گنجانده شده است که قادر به اجرا و نمایش کلیه نرم افزارها و فایل های چندرسانه ای و تعاملی است.

کامپیوتر به کاررفته در این نوع بردها معمولاً دارای چنین سخت افزاری است:

 • پردازنده: چهار هسته ای
 • رم: ۴ گیگ
 • سیستم عمل: ویندوز
 • امکانات: بلوتوث وای فای رم ریدر

لازم به ذکر است که این تخته ها مشکلاتی نظیر کالیبره کردن بازو بسته کردن پرده نمایش تنظیم در محیط و ایجاد سایه روی تصویر، ندارد که موجب ازدست رفتن زمان می شود.

از جمله ویژگی های این تخته هوشمند

اتصال از طریق وای فای داخلی به اینترنت و یا شبکه شدن با سایر کامپیوترها و تخت های هوشمند دیگر و دریافت و ارسال اطلاعات به دیگر سیستم ها و حتی دیدن یا نمایش دادن برنامه یا فایل از یک سیستم به سیستم دیگر را امکان پذیر می کند.

به عنوان مثال:

در یک مدرسه معلم می تواند با استفاده از وای فای اقدام به اتصال به اینترنت و یا شبکه کردن با سایر تخته های هوشمند کلاس های دیگر اقدام به تبادل فایل و اطلاعات کند و یا می تواند سیستم های دانش آموزان رو چک یا تصویر برد را روی سیستم های به اشتراک بگذارد. همچنین مدیر مدرسه نیز می تواند با همین سیستم شبکه تمامی صفحات بردهای هوشمند تمامی کلاس ها رو ببیند. یا در یا فایل یا برنامه ای روی آن ها اجرا کند. (مثلاً در مناسبت ها بتواند تصاویری مرتبط با این روی تمام بردهای هوشمند اجرا کند)

 • نمایش تصویر: نمایش تصویر در تخته های هوشمند All in One یا بدون نیاز به کامپیوتر و لپ تاپ به واسطه نمایشگر LED FULL انجام می شود.
 • پنل لمسی: پنل لمسی به کاررفته در این تخته ها از نوع پنل لمسی مادون قرمز ده کار بره است.

کاربرد بردهای All in one

 • در استودیوهای پخش به عنوان نمایش محتوا چندرسانه ای
 • دفاتر وزرا و مدیران اجرائی
 • سالن ترمینال و مترو و فروشگاه ها
 • کلاس های آموزشی
 • سالن کنفرانس و جلسه
 • غرفه های نمایشگاهی

.
منبع: https://www.totikala.ir

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!