معرفی انواع مختلفی از دستگاه های فکس

  • فکس لیزری: این مدل از فکس ها با کیفیت ترین و سریع ترین دستگاه های موجود در بازار می باشند که از همه لحاظ نسبت به مدل های دیگر برتر هستند و شاید تنها عیب بزرگ آنان این باشد که بایستی برای خرید آن ها مبلغ بیشتری را هزینه نمایید. چاپ ایجاد شده توسط این مدل از فکس ها بصورت لیزری بوده و امکان پاک شدن متن و یا بخشی از تصویر در آن وجود ندارد و اصولا هیچ برگه ای در داخل این مدل از دورنگارهای لیزری دچار مشکل نمی شود.
  • فکس کاربنی: این نوع از ماشین های اداری بیشتر مناسب شرکت ها و سازمانی هایی هستند که در روز نهایتا به ۳۰ الی ۴۰ فکس نیاز دارند. سرعت این مدل از دستگاه ها نسبت به فکس های حراراتی بیشتر است و محتوای ارسال شده توسط آنان گرفته و با استفاده از رول کربن بر روی کاغذ A4 چاپ می شود و امکان از بین رفتن نوشته و یا تصاویر چاپ شده توسط آن ها نیز وجود ندارد.
  • فکس حرارتی: اگر به دنبال یک دستگاه فکس خانگی برای خود هستید، دورنگارهای حرارتی بهترین گزینه برای شما بحساب می آیند. سرعت چاپ این مدل از دستگاه ها نسبت به دو نوع قبلی کمتر ولی قیمت آن به مراتب ارزان تر می باشد. در ضمن محتوای چاپ شده بر روی رول کاغذی توسط این مدل از ماشین های اداری در گذر زمان رفته رفته کمرنگ می شود تا در نهایت بطور کامل پاک شود همچون رسیدهای ATM بانک ها؛

.

نکات مهم هنگام خرید فکس

انتخاب نوع دستگاه: اولین نکته هنگام خرید فکس ها توجه به نوع دستگاه و تکنولوژی چاپ آن است. همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، فکس ها بطور کلی در سه دسته تقسیم بندی می شوند که شما باید با توجه به حجم نیاز روزانه خود اقدام به خرید یک دورنمای لیزری یا جوهر افشانی، حرارتی و همچنین کاربنی نمایید.

تک کاره و چند کاره: نکته بعدی در خصوص انتخاب و خرید دستگاه های فکس مربوط به تک کاره و یا چندکاره بودن آنان می شود. بعضی از دستگاه ها تنها قادر به انجام عمل فکس هستند و برخی دیگر در کنار آن از قابلیت چاپ، کپی و همچنین اسکنر نیز برخوردارند که شما باید با توجه به نوع نیازتان اقدام به خرید یک مدل مناسب برای خود کنید.

سرعت چاپ: از دیگر فاکتورهای مهمی که هنگام خرید یک دستگاه دورنما باید به آن توجه داشته باشید، سرعت چاپ آن است. اصولا سرعت چاپ در دستگاه های فکس مربوط به نوع مودم و همچنین بخش های مربوط به اسکنر و چاپ دستگاه می شود و در نهایت سرعت ارسال و همچنین سرعت دریافت دستگاه مورد نظر برحسب KBPS (کیلوبایت بر ثانیه) محاسبه می شود که هرچه مودم و یا مدل دستگاه شما جدیدتر باشد؛ قطعا از سرعت چاپ بیشتری نیز برخوردار است.

گوشی تلفن همراه: همانطور که می دانید برخی از دستگاه های فکس دارای گوشی تلفن و برخی دیگر فاقد آن هستند و تعدادی نیز از قابلیت اضافه نمودن یک گوشی تلفن به خود برخوردار هستند. واقعیت این است که اگر شما تنها به دنبال انجام عملیات ارسال و دریافت خطی هستید، یک فکس ساده و بدون تلفن برایتان کافی است اما اگر در زمینه کاریتان با محتواهایی روبرو هستید که تنها باید آن ها را با قابلیت تلفکس ارسال کنید، حتما باید از دستگاهی مجهز به گوشی تلفن برخوردار باشید.

حافظه دریافتی: مورد بعدی مربوط به میزان حافظه دستگاه است که سبب می شود حتی اگر در تایم غیر کاری و یا در نبود کاغذ جهت پرینت و هر نوع خرابی دیگری چیزی برای دستگاه فکس شما ارسال شد، آن را در حافظه خود نگهدارد و به محض رفع مشکل آن را با صلاحدید شما برایتان چاپ نماید. داشتن حافظه قوی از جمله ویژگی های بارز یک دستگاه باکیفیت است.

نوع کاغذ مصرفی: توجه به نوع کاغذی که باید در سینی کاغذ دستگاه فکس شما قرار بگیرد و محتوای ارسال شده برایتان بر روی ان چاپ شود نیز از دیگر نکات مهم هنگام خرید نمابرها بحساب می آید. بعضی از نمابرها با کاغذهای بی کیفیت و رولی کار می کنند و برخی دیگر از سازگاری با کاغذهای A4 برخوردار هستند که شما باید با توجه به اهمیت فایل های خودتان اقدام به خرید یک مدل از آن ها نمایید.

ظرفیت تغذیه خودکار (ADF): اگر دستگاه فکس شما از این قابلیت برخوردار باشد، دیگر لازم نیست برای هر بار چاپ کردن فایل های ارسالی به دستگاهتان به فکر گذاشتن و برداشتن کاغذ باشید و تنها کافی است با توجه به ظرفیت سینی کاغذ نصب شده بر روی محصول مورد نظرتان، در آن کاغذ به تعداد لازم قرار دهید و منتظر برداشت خودکار آن جهت چاپ توسط دستگاه باشید.

امکانات جانبی: ممکن است دستگاه فکس شما در کنار قابلیت های ساده خود از یکسری ویژگی ها و امکانات جانبی نیز همچون: دفترچه تلفن، ارسال فایل با تاخیر، بستن دریافت پیام، چاپ و ارسال خودکار سربرگ دفتر و شرکت و غیره برخوردار باشد که قطعا هم سبب راحتی بیشتر شما در هنگام استفاده از خود می شود و هم دارای قیمت بالاتری نیز خواهد بود.

قیمت فکس: عوامل مختلفی بر روی قیمت فکس در بازار کشورمان تاثیر گذار است که از جمله آن می توان به: نوع دستگاه، تکنولوژی چاپ، برند تولید کننده، سرعت چاپ، قابلیت های جانبی و غیره اشاره داشت و اضافه کرد که این شما هستید که باید متناسب با نوع نیاز و همچنین میزان بودجه خود اقدام به خرید یک دستگاه دورنگار مناسب و با کیفیت برای خود کنید.