راهنمای جلیقه مردانه

دنیای مد و فشن امروز به حدی پیشرفت کرده است که می توان با استفاده از هر نوع لباسی یک تیپ و استایل جدید را رقم زد؛ به همین خاطر اگر تا دیروز از جلیقه های تنها به عنوان پوششی در زیر کت استفاده می شود، اینک می توان از یک جلیقه مردانه برای ساخت یک تیپ اسپرت عالی استفاده کرد.

.

نکات مهم هنگام خرید جلیقه مردانه

تعیین نوع استایل

 • نخستین نکته در خصوص خرید جلیقه مردانه توجه به تناسب آن با نوع استایل شما آقایان شیک پوش می باشد.
 • برای این منظور تنها کافی است مشخص کنید که قصدتان از خرید یک جلیقه استفاده از آن برای یک استایل رسمی و یا غیر رسمی (روزانه و اسپرت) می باشد.
 • چرا که جلیقه های مردانه رسمی از نظر ظاهری با جلیقه های قابل استفاده روزانه بسیار متفاوت می باشد و نباید از آن ها در عوض یکدیگر استفاده کرد؛
 • زیرا بطور ۱۰۰٪ تیپ و استایل شما را از بین خواهد برد! مثلا از جلیقه های براق هرگز نباید در محیط های روزانه استفاده کرد و برعکس از آنان باید برای محیط های رسمی استفاده نمود.

.

سایز جلیقه

 • نکته دوم برای انتخاب جلیقه مردانه توجه به سایز آن می باشد.
 • برای این منظور توصیه می کنیم نیم نگاهی به تناسب اندام خود نیز داشته باشید و اگر خیلی ورزشکار نیستید و کمی از توده های چربی در نواحی شکمی و پهلوهای خود برخوردار هستید، بیخیال خرید جلیقه های فیت و جذب برای پوشش خود شوید.
 • در این خصوص حتما به ارتفاع جلیقه که باید تمام شکم شما را پوشش دهد و در این حال از دکمه کمربند بند شلوارتان نیز پایین تر قرار نگیرید، توجه نمایید.
 • یادتان باشد که خرید جلیقه های بیش از اندازه بزرگ نیز باز سبب خراب شدن استایل شما چه از نوع روزانه و چه از نوع رسمی آن برایتان می گردد.
 • پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید خود حتما به وجود فضای کافی میان بدن و جلیقه تان نیز توجه داشته باشید تا راحتی عمل بیشتری نیز داشته باشید.
 • یادتان باشد جلیقه ای هم سایز بدن شما می باشد که دکمه های آن فارغ از چند ردیفی و تعدادشان بدون هیچگونه فشار اضافه ای بسته شود!

.

جنس جلیقه مردانه

 • فاکتور مهم بعدی در انتخاب و خرید جلیقه مردانه توجه به جنس پارچه به کار رفته در آن می باشد.
 • انتخاب در این خصوص کاملا سلیقه ای بوده و بهتر است با در نظر داشتن شرایط فصلی در این زمینه اقدام نمایید؛
 • مثلا در فصل زمستان به سراغ خرید جلیقه هایی با پارچه های ضخیم و پشمی بروید و برای تابستان دنبال جلیقه های مردانه نخی و پنبه ای باشید.
 • علی ایحال بد نیست بدانید که اصولا با توجه به استایل یک جلیقه پارچه مدنظر برای دوخت و دور آن انتخاب می شود.
 • از این رو برای جلیقه های روزانه از پارچه های پشمی، مخمل، جین و … و برای تولید جلیقه های رسمی نیز از پارچه های نخی و سبک بهره گیری بعمل آورده می شود.

.

انتخاب رنگ و طرح جلیقه

 • اینکه جلیقه شما از چه رنگ و طرحی برخوردار باشد نیز نکته ای است که انتخاب آن فقط و فقط بر عهده شخص خودتان می باشد.
 • با این حال فراموش نکنید که بهتر است با در نظر داشتن زمینه مصرفی از جلیقه خود که می تواند برای مهمانی های رسمی و یا مجالس خودمانی باشد، در این خصوص اقدام نمایید.
 • تنوع رنگی و طرحی جلیقه های مردانه امروزه در بالاترین حد خود قرار دارد و در این خصوص دست شما برای انتخاب و خرید کاملا باز است.
 • منتهای مراتب یادتان باشد که در تعیین رنگ جلیقه به تناسب آن با دیگر رنگ پوشش های خود نیز توجه داشته باشید.
 • همچنین فراموش نکنید که از جلیقه های براق تنها در مهمانی های رسمی استفاده می شود و بهره گیری از آن ها در استایل های روزانه و اسپرت یک اشتباه بزرگ است!

.

جیب و کلاه جلیقه

 • مورد بعدی که در خرید یک جلیقه مردانه باید به آن توجه کنید، جیب و برخورداری آن از کلاه می باشد.
 • معمولا جلیقه های رسمی از یک یا نهایتا دو عدد جیب کوچک بر روی خود برخوردار هستند؛
 • اما اینکه جلیقه های اسپرت و روزانه شما از چه تعداد جیبی بر روی خود برخوردار باشند، موردی که است که خودتان باید در خصوص آن تصمیم گیری نمایید.
 • معمولا این جلیقه های خبرنگاری هستند که از جیب های زیادی بر روی خود برخوردارند.
 • در خصوص کلاه داشتن جلیقه نیز بهتر ست فکر خرید یک جلیقه رسمی کلاه دار را از ذهنتان بیرون کنید که اصلا در تناسب با تیپ و استایل رسمی تان نخواهد بود؛
 • اما خب اگر از مدل های غیر رسمی و اسپرت بخواهید استفاده کنید، هیچ اشکالی ندارد که جلیقه شما از یک کلاه بر روی خود برخوردار باشد.

.

تعداد دکمه های جلیقه

 • از دیگر موارد حائز اهمیت در زمینه انتخاب جلیقه مردانه ای شیک و زیبا توجه به تعداد دکمه های آن می باشد.
 • البته این نکته از دید خیلی از خریداران جلیقه های مردانه جا می ماند و شاید تنها جلیقه بازان حرفه ای به این نکته به اندازه کافی بها دهند!
 • همانطور که مستحضر هستید، جلیقه ها در تعداد دکمه های ۳ – ۴ – ۵ و ۶ دکمه ای طراحی و تولید می شوند.
 • از جلیقه های سه دکمه ای هم می توان در مهمانی های رسمی استفاده کرد و هم در مجالس غیر رسمی؛
 • این در حالی است که مدل های ۴ و ۵ دکمه ای مخصوص استفاده های روزمره و استایل های اسپرت می باشند.
 • مدل های ۶ دکمه ای نیز ویژه برای مراسم های رسمی طراحی و تولید شده اند.

.

قیمت جلیقه مردانه

 • تمام آنچه که بر روی قیمت جلیقه مردانه موثر است را ما در این مطلب برایتان توضیح دادیم.
 • البته فراموش نکنید که در بخش پوشاک این نام و آوازه برند تولید کننده جلیقه است که بر روی قیمت آن نیز کلی موثر است!
 • پس در وهله اول به تشخیص میزان بودجه خود و اینکه می خواهید جلیقه تان از نوع رسمی باشد و یا اسپرت توجه نمایید.

.

ویژگی های یک جلیقه مناسب برای مردان

جلیقه های با فیت مناسب باید آنقدر بلند باشد که کمر شلوار را بپوشانند. به طوریکه فاصله بین شلوار و پیراهن دیده نشود، بر عکس، طرفین جلیقه و پشت آن باید کمی کوتاهتر باشد به طوریکه بخش باریکی از پایین پیراهن دیده شود.

سعی کنید پیراهنی بپوشید که زیر جلیقه پف نکند و جمع نشود. سرشانه های یک جلیقه مردانه مناسب باید کاملا روی شانه ها بنشیند و لبه های آن از لبه های پیراهن کوتاهتر باشد.

به یاد داشته باشید دکمه آخر جلیقه باید باز بماند تا هنگام انجام حرکات ناگهانی، آزادی عمل بیشتری داشته باشید. دکمه اول می تواند باز یا بسته باشد و این بستگی به خودتان دارد.

معمولا جلیقه ها فاقد بخش پشتی هستند و در عوض دارای نواری در پشت هستند که به وسیله آن اندازه جلیقه تنظیم می شود.

بزرگترین تفاوت جلیقه ها مربوط به بخش جلویی آنهاست. جلیقه ها می توانند single breasted (یک ردیف دکمه) یا double breasted (دو ردیف دکمه) باشند. همچنین جلیقه ها می توانند دارای یقه یا فاقد یقه باشند.

جلیقه های مردانه با یک ردیف دکمه شامل 6-3 دکمه و جلیقه های سه دکمه اسپرت تر و اندامی تر هستند.

توصیه ما اینست که همیشه جلیقه ای انتخاب کنید که یک دکمه بیشتر از کت شما داشته باشد. مثلا اگر کت شما دارای سه دکمه است، جلیقه باید دارای 4 دکمه باشد. جلیقه های یک ردیف دکمه معمولا فاقد یقه هستند. اگر می خواهید کمی امروزی تر بپوشید می توانید جلیقه مردانه مناسب با یک ردیف دکمه را بدون ژاکت بپوشید، با اینحال این تیپ مناسب موقعیت های غیر رسمی است.

جلیقه های دو ردیف دکمه، دارای 6 دکمه و البته ممکن است تا 8 دکمه هم داشته باشند و مناسب استایل های کمی پیچیده است. در ضمن نباید هرگز بدون کت پوشیده شوند.

یکی از روش های کلاسیک و سنتی پوشیدن جلیقه برای مردان اینست که از جلیقه ای استفاده شود که از همان جنس و رنگ پارچه شلوار دوخته شده باشد. کت و شلوارهای دارای جلیقه، سه تیکه محسوب می شود و این مدل مناسب موقعیت های رسمی است.

.

نکات طلایی در پوشیدن جلیقه برای مردان

رنگ مشکی یکی از رایج ترین گزینه ها برای ست کردن با تاکسیدو می باشد، اما شما می توانید هر رنگی بپوشید البته بیشتر سعی کنید رنگ های تیره، ساده و متشخص باشد. سبز تیره و شرابی هم گزینه های خوبی هستند. اگر جلیقه رنگی می پوشید پس بهتر است جلیقه تنها آیتم رنگی لباس شما باشد. کت و شلوارهای سه تیکه گزینه ای مناسب برای مردانی است که قصد شرکت در یک جلسه یا مهمانی رسمی را دارند.

همراه با جلیقه حتما کراوات بپوشید؛ به عبارت بهتر کراوات از ملزومات آن است.

باز گذاشتن یقه پیراهن در زیر جلیقه در موقعیت های رسمی، نامتعارف است.

جلیقه ها اخیرا خیلی باب شده اند و شما می توانید آن را با یک شلوار جین تیره و راحت ست کنید.

پیراهن های آستین بلند با جلیقه ست می شوند اما شما می توانید برای اینکه امروزی تر به نظر برسید و کمتر رسمی جلوه کنید، آستین پیراهنتان را کمی تا بزنید.

پیراهن های آستین بلند با جلیقه ست می شوند اما شما می توانید برای اینکه امروزی تر به نظر برسید و کمتر رسمی جلوه کنید، آستین پیراهنتان را کمی تا بزنید.

.

راهنمای پوشیدن جلیقه برای مردان با کنتراست

در این حالت جلیقه کاملا متضاد با رنگ کت و شلوار است. چرا که از نظر رنگ و پارچه با کت و شلوار متفاوت است. اما در ایجاد کنتراست نباید خیلی اغراق کنید. کمی زیاده روی در اینکار باعث می شود شبیه دلقک به نظر برسید. کت و شلوار آبی تیره یا سرمه ای همراه با جلیقه خاکستری مناسب جشن ها و مراسم نامزدی است. این تیپ مناسب دامادهاست.

کت و شلوار خاکستری تیره و جلیقه خاکستری روشن برای اداره و موقیت ها و جلسات کاری مناسب است.

کت و شلوار و جلیقه قهوه ای در موقیعت های کژوال و غیر رسمی پوشیده می شود.

.

اصول پوشیدن جلیقه برای مردان با کمربند یا ساس بند

ایده آل ترین گزینه برای پوشیدن جلیقه برای مردان، ساس بند است. چنانکه در بالا هم ذکر شد، یکی از اقدامات عملی جلیقه در گذشته پنهان کردن بند ساس بند بوده است که امروزه نیز تا حدودی به این منظور استفاده می شود. همراه با جلیقه، کمربند کمتر توصیه می شود چرا که باعث می شود، کمر قلمبه و باد کرده به نظر برسد و ظاهر ناخوشایندی به لباس بدهد.

.

نکات مهم پوشیدن جلیقه برای مردان با پاپیون یا کراوات

جلیقه ها حتما باید روی پیراهن های دکمه دار که دکمه های آنها تا زیر چانه است و آستین بلندی دارند، پوشیده شوند. چرا که به این شکل دوخت کت و شلوار را رسمی تر و برجسته تر نشان می دهند.

پاپیون با کت و شلوارهای سه تیکه کمتر مچ می شوند. مگر اینکه بخواهید توجه را بیشتر به جزئیات بخش بالایی لباس بدهید. با این وجود ترجیح اول شما کراوات باشد. اگر با تیپ های امروزی و راحت بیشتر حال می کنید، می توانید کلا بی خیال کراوات شوید. به شرطی که بخواهید یک تیپ غیر رسمی بزنید. اما بدانید که آزادی در این نوع استایل در بیشتر موقعیت ها ممنوع است.

.
منابع:

.https://www.hedistyle.com
.https://list20.ir
.https://www.yagheh.com

- مطالب مرتبط -

«پوشاک و اکسسوری مردانه»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!