راهنمای لنز زیبایی

بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان گاهی وقت‌ها برای تغییر چهره خود تصمیم می‌گیرند از لنزهای رنگی استفاده کنند. بدون شک استفاده از لنز رنگی یکی از راه‌های تغییر چهره است اما نمی‌توان گفت که به چهره هر فردی جذابیت می‌بخشد چرا که عوامل زیادی در انتخاب یک لنز رنگی مناسب با چهره دخیل هستند. اما برخی افراد با این دید که قرار دادن این لنزها در چشم کار بسیار خطرناکی است از خرید آن اجتناب می کنند و برخی دیگر بی مهابا دست به خرید می‌زنند.

آیا استفاده از لنز رنگی ضرر دارد؟

این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید و موضوع بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد. در ابتدا باید بگوییم بله؛ اگر لنز مناسبی انتخاب نشود قطعا ضررهای جبران نا پذیری برای چشم به بار می‌آورد.

شما برای خرید لنز رنگی که قصد دارید از آن برای چند ساعت در مهمانی و یا مجلس عروسی استفاده کنید، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید اما خیلی از افراد توجه نکرده و  با ورود به اولین مغازه لوازم آرایشی، لنز خوش رنگی خریداری نموده و استفاده می‌کنند و با خود خیال می‌کنند که دلیلی ندارد برای خرید لنزی که قرار است فقط چند ساعت در چشم خود قرار دهند به پزشک مراجعه نمایند. اما این کار اشتباه است و در زیر به برخی از دلایل آن اشاره کرده‌ایم:

 • قرنیه چشم افراد اندازه متفاوتی دارد به خصوص که در تغییر نور هم این اندازه بزرگ و کوچک می‌شود. پس بهتر است پزشک در انتخاب اندازه لنز شما را راهنمایی کند چرا که خرید لنز با سایز نامناسب ممکن است در دید شما اختلال ایجاد کند.
 • لنز باید متناسب با انحنای فرنیه باشد تا موجب ایجاد زخم قرنیه و کم شدن دید چشم نگردد.
 • ضخامت لنز در اکسیژن رسانی به چشم بسیار تاثیر دارد. ممکن است شما دچار خشکی چشم باشید و بدون اطلاع از این موضوع با استفاده از لنزهای ضخیم، از نفوذ اکسیژن به چشمتان جلوگیری کنید.

 به رنگ پوست‌تان توجه کنید

هنگام انتخاب رنگ لنز حتما باید به رنگ پوست و موی خود نیز توجه کنید، مثلا برای کسی که رنگ پوست تقریبا تیره و موهای قهوه‌ای تیره و چشمانی مشکی یا قهوه‌ای دارد یک لنز رنگی آبی روشن می‌تواند بسیار زیبا باشد. کسانی هم که پوست روشن با موهایی بلند و چشم‌هایی روشن دارند می‌توانند با یک لنز عسلی یا سبز تیره بسیار زیبا شوند. البته این رنگ‌ها به کسانی پیشنهاد می‌شود که به‌دنبال تغییر چهره‌ فراوانی هستند و دوست دارند چهره‌شان کاملا متحول شود.

 سراغ رنگ‌های ترکیبی بروید

اگر می‌خواهید لنزی انتخاب کنید که جلوه خاصی را به چهره شما بدهد و در عین حال هم کاملا طبیعی به‌نظر برسد می‌توانید رنگی را انتخاب کنید که ترکیبی از رنگ‌های پوست و موی شما باشد، مثلا اگر پوست و مویی تیره دارید و چشم‌های‌تان نیز مشکی و قهوه‌ای است، می‌توانید با انتخاب رنگ سبز تیره یا عسلی زیبایی طبیعی خود را افزایش  دهید. کسانی که هم رنگ پوست و موی روشن و چشمانی خاکستری دارند می‌توانند با استفاده از یک لنز آبی زیبایی طبیعی چهره خود را افزایش دهید.

 از چشم‌پزشک مشورت بگیرید

قبل از این‌که بخواهید لنز بخرید حتما باید پزشک متخصص چشم‌های‌تان را معاینه کند و لنز را نیز باید پزشک متخصص برای شما تجویر کند تاچشم از نظر وجود هرگونه حساسیت، عفونت و التهاب بررسی شود و سیستم اشک شخص نیز به دقت مورد معاینه قرار گیرد. علاوه‌بر این‌ها تمامی لنزها به‌دلیل اینکه در سطح قرنیه قرار می‌گیرند و نحوه استفاده آن‌ها مثل هم است طبی حساب می‌شوند در واقع پزشک با توجه به فیزیک و سلامت چشم‌ها توصیه‌هایی خواهد داشت که در سلامت چشم‌‌‌ها تاثیر فراوانی دارد. حتی در طول استفاده از لنز هم باید هرچند وقت یک‌بار توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

 استفاده روزمره یا مهمانی!

هنگام انتخاب رنگ لنز باید به این نکته توجه کنید که می‌خواهید چند وقت به چند وقت از آن استفاده کنید، مثلا اگر می‌خواهید از لنز هرروز استفاده کنید بهتر است یک رنگ طبیعی‌تر انتخاب کنید، اگر می‌خواهید در بعضی مناسبت‌های خاص از لنز استفاده کنید، می‌توانید از رنگ‌های کمی فانتزی‌تر استفاده کنید که چهره‌ شما را کاملا عوض کند. البته توصیه می‌کنیم، قبل از خرید حتما به بروشورها و کاتالوگ‌های لنز توجه کنید یا حتی می‌توانید همان نکته‌ها را از پزشک متخصص‌تان بپرسید مسلما او می‌تواند در انتخاب رنگ به شما کمک فراوانی کند.

نزدیک رنگ چشمان‌تان انتخاب کنید

اگر رنگ چشم‌های خودتان را دوست دارید ولی دل‌تان می‌خواهد رنگ چشمان‌تان عمق بیشتری داشته باشد، می‌توانید رنگ آنها را بهبود دهید، مثلا اگر چشمانی قهوه‌ای تیره دارید می‌توانید به راحتی با یک لنز ساده رنگ آنها را تبدیل به عسلی یا قهوه‌ای با رگه‌های سبز یا رگه‌های طلایی کنید بدون این‌که مصنوعی به‌نظر برسند، به همین دلیل اگر می‌خواهید کسی به راحتی متوجه نشود که در چشم‌های‌تان لنز دارید ولی در عین حال رنگ آن‌ها خاص هم به‌نظر برسد، می‌توانید رنگ لنز را نزدیک رنگ چشم خودتان انتخاب کنید، چون این نوع رنگ‌ها جلوه خاصی به چشم‌ها می‌بخشند.

 اگر پوست تیره دارید، بخوانید

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید هنگام خریدن لنز رنگی به آن توجه کنید توجه به تن سرد یا گرم پوست‌تان است. برای این‌که گرمی و سردی پوست‌تان را متوجه شوید، باید تکنیک‌های خاصی را به کار برید.  یک تکنیک این است که به رگ‌های روی ساعدتان نگاه کنید اگر رنگ آبی باشند رنگ پوست شما سرد است و اگر این رگ‌ها سبز باشند رنگ پوست شما گرم است، راه دیگر این است که موهای‌تان را کاملا از روی صورت‌تان جمع کنید، صورت‌تان باید کاملا تمیز باشد، بعد یک حوله سفید را روی شانه‌ها و دور گردن بیندازید، حالا در آینه به چهره خود نگاه کنید اگر احساس کردید که در رنگ پوست‌تان کمی زردی وجود دارد یعنی پوست‌تان گرم است و اگر احساس کردید در رنگ پوست‌تان تن‌های آبی وجود دارد یعنی رنگ پوست‌تان سرد است. برای پوست‌های گرم بیشتر رنگ‌های روشن به خصوص در خانواده قهوه‌ای مناسب است و برای کسانی که پوست سرد دارند رنگ‌های تیره‌تر به خصوص در خانواده آبی مناسب است.

  اگر چشم‌های‌تان تیره است باید بدانید

وقتی می‌خواهید رنگ لنز خود را از کاتالوگ موجود در مطب پزشک یا داروخانه انتخاب کنید توجه داشته باشید که رنگ چشم شما در نتیجه نهایی موثر است یعنی ممکن است از یک رنگ به 3 نفر بدهیم و رنگ لنز در چشم هر کدام کمی متفاوت باشد. بنابراین کسانی که رنگ چشم‌شان تیره است بهتر است لنز‌های روشن‌تر را انتخاب کرده و کسانی که رنگ چشم‌شان روشن است رنگ‌های تیره‌تر را انتخاب کنند. تا زیبایی رنگ لنز در چشم‌شان بهتر دیده شود، مثلا کسی که رنگ چشم خودش روشن است و لنز با رنگ روشن انتخاب می‌کند ممکن است زمانی که لنز را در چشمش می‌گذارد زیبایی رنگ لنزدر چشمش دیده نشود و تفاوت خاصی با رنگ چشم خودش مشاهده نکند.

 تفاوت‌هایی که لنزهای رنگی با هم دارند

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که لنزهای رنگی انواع متفاوتی دارند، در واقع لنز‌های رنگی به گروه های 1. لنز رنگی نامرئی، 2. لنز رنگی تشدید کننده، 3. لنز رنگی مات و 4. لنز رنگی فیلتر نور تقسیم می‌شوند.
 لنز رنگی نامرئی: رنگ آبی کمرنگ یا سبز به لنز اضافه می‌شود تا در زمان گذاشتن یا برداشتن لنز بهتر دیده شود یا زمانی‌که به زمین می‌افتد قابل تشخیص باشد.  چون رنگ آن بسیار کمرنگ است روی رنگ چشم اثر ندارد.
 لنز رنگی تشدید کننده: لنزهای شفافی هستند که نسبت به لنزهای مرئی تیره‌تر هستند و رنگ چشم شما را تشدید می‌کنند.  این نوع لنز بیشتر برای افرادی مناسب است که رنگ چشم روشن دارند و می‌خواهند رنگ چشم‌شان تیره‌تر شود.
لنز رنگی مات: رنگ آن به‌طور مشخصی رنگ چشم شما را عوض می‌کند که طیف وسیعی از رنگ‌ها را شامل می‌شوند. روی این لنزها حتی یکسری خط‌ها و شکل‌های رنگی و نقاط رنگی ایجاد می‌کنند تا طبیعی‌تر به‌نظر آیند. مرکز لنز که محل مردمک است شفاف است تا بتوانید از ورای آن نگاه کنید.
 لنزهای رنگی فیلترنور:  این لنزها به‌تازگی تولید شده‌اند و بیشتر در رشته‌های ورزشی استفاده می‌شوند تا رنگ‌های خاصی را تشدید کنند مثلا فیلتر زرد باعث می‌شود توپ تنیس یا گلف در زمینه مشخص‌تر شده و راحت‌تر هدف قرار گیرد.

چه رنگ لنزی برای چشم‌هایمان مناسب است؟

بالغ بر 50 درصد انسان‌های روی زمین چشمانی در طیف رنگی قهوه‌ای دارند و عموما افرادی که در این دسته جای دارند، تمایل بیشتری به استفاده از لنزهای رنگی از خود نشان می‌دهند.

 • لنزهای آبی رنگ: رنگ آبی جزو یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها برای تغییر چهره افراد با چشمان تیره و رنگ پوست روشن به حساب می‌آید. لنز آبی بر روی چشمان قهوه‌ای نمای بسیار خوبی دارد البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که درخشندگی و نمای این لنز به میزان تیرگی عنبیه وابسته است. برای چشم‌های تیره، لنزهایی به رنگ آبی روشن انتخاب مناسب‌تری خواهد بود که خود را به صورت آبی تیره نشان می‌دهد و در چشمان قهوه‌ای روشن، به صورت آبی روشن خواهد بود.
 • لنز سبز: اگر به دنبال یک رنگ جذاب برای داشتن چشمانی اغواگر و فریبنده هستید، باید لنزهای سبز رنگ را انتخاب کنید. این رنگ همخوانی خوبی بر روی چشم‌های تیره دارد و باعث می‌شود چشم‌ها طبیعی جلوه کنند.
 • رنگ عسلی یا قهوه‌ای روشن: لنزهایی با رنگ عسلی و یا قهوه‌ای روشن هم طرفداران بسیار زیادی دارد. این دو رنگ به خاطر ظاهر طبیعی که به چهره می‌بخشند، برای افراد ساده‌پسند بسیار مناسب‌اند. لنزهایی با رنگ عسلی و قهوه‌ای روشن انتخاب مناسبی برای سبزه‌ها به شمار می‌رود.
 • لنز طوسی عسلی: این رنگ لنز هم از رنگ‌های پرطرفدار است که تقریبا به هر رنگ پوستی می‌آید و مورد علاقه بسیاری از عروس خانم‌ها برای درخشیدن در بهترین شب زندگی‌شان است.

 

انواع لنزهای رنگی

برای خرید لنزهای رنگی باید بدانید که دو نوع از این لنزها وجود دارد: لنزهای رنگی پلاننو (plano) و لنزهای رنگی طبی. لنزهای رنگی پلانو تنها برای تغییر رنگ و ظاهر چشم مورد استفاده قرار می گیرند و تأثیری در بینایی ندارند. اگر دچار نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستید نیز می توانید با خرید لنز رنگی طبی مورد نظر خود، یک تیر و دو نشان بزنید؛ هم مشکل بینایی خود را رفع کنید و هم رنگ دلخواه خود را برای چشمتان انتخاب نمایید.
برای خرید لنز رنگی چشم یا لنز طبی حتما باید یا نسخه چشم پزشک داشته باشید یا اینکه با یک چشم پزشک مشورت کرده باشید زیرا هر دوی این لنزها، وسایلی پزشکی هستند که درون چشم شما که شاید حساس ترین نقطه بدن شما باشد، قرار می گیرند. هم لنزهای طبی و هم لنزهای رنگی و دکوراتیو باید استاندارد باشند تا آسیبی به چشمان شما وارد نکنند.
در خرید لنز رنگی چشم انتخاب های نامحدودی دارید و می توانید هر یک از رنگ های زیر را انتخاب کنید:

 • رنگ تقویتی: خرید لنز رنگی دارای رنگ تقویتی به کسانی توصیه می شود که چشمان رنگی دارند. رنگ تقویتی این لنزها می تواند سبب نمود بیشتر رنگ چشمان این افراد شود و آن ها را زیباتر نشان دهد. درواقع این نوع لنزها شفاف هستند و تنها اثری که دارند، براق کردن رنگ طبیعی چشم می باشد.
 • رنگ مات: لنزهای دارای رنگ مات شفاف نیستند و می توانند ظاهر طبیعی چشم شما را به کلی تغییر دهند. اگر چشمان تیره دارید، می توانید با خرید لنز رنگی مات، رنگ چشم خود را به کلی تغییر دهید. لنزهای دارای رنگ مات، در رنگ های بسیار متنوعی موجود هستند. لنزهای دارای افکت خاص نیز معمولا دارای رنگ مات می باشند.
 • رنگ شفاف: لنزهای دارای رنگ شفاف، تنها تغییر اندکی در رنگ طبیعی چشم ایجاد یا اینکه هیچ تغییری در آن ایجاد نمی کنند. این رنگ سبب می شود که بتوانید لنز را در چشمتان پیدا کنید تا گذاشتن و برداشن لنز، چالش چندان دشواری نباشد.
 • رنگ های سفارشی: خرید لنز رنگی سفارشی برای کسانی مناسب است که می خواهند لنز با ویژگی های خاص چشم آن ها، انطباق داشته باشد. اگر می خواهید یک آسیب چشمی را بپوشانید، اگر ورزشکار هستید و به دنبال یک لنز اسپرت دارای رنگ خاص می باشید یا فقط به دنبال خرید لنز رنگی منحصر به فرد هستید، این لنزها برای شما مناسب می باشند.

لنزهای رنگی همانند لنزهای طبی دارای انواع مختلفی مثل روزانه، یکبار مصرف، هفتگی یا ماهانه هستند. اگر تنها می خواهید رنگ چشم خود را گاهی اوقات و نه به صورت همیشگی تغییر دهید، خرید لنز رنگی روزانه یکبار مصرف را به شما پیشنهاد می کنیم. با خرید این لنزها می توانید رنگ های مختلف را روی چشم خود امتحان کنید و ببنید که کدام رنگ بیشتر به چشم شما می آید.

روش صحیح استفاده از لنز

آموزش گذاشتن لنز در چشم

1. دست هایتان را به خوبی بشویید و منتظر بمانید تا رطوبت دستان تان خشک شوند، برای خشک کردن دست ها از هیچی استفاده نکنید صبر کنید خودشان خشک شوند.
2. توجه داشته باشید که لنزهای شما باید حالت کاسه ای باشند اگر به شکل بشقابی بودند باید آن ها برگردانید.
3. حالا وقت ان است که لنز را با محلول بشویید.
4. لنزی که با محلول شستشو داده اید را روی انگشت سبابه بگذارید و با دست دیگر پلک بالا و پایین را بکشید.
5. مقابل آینه بایستید و لنز را به آرامی روی سیاهی چشم قرار دهید.
6. پس از قرار دادن لنز داخل چشم کمی بالا و پایین را نگاه کنید و به آرامی پلک بزنید.

آموزش برداشتن لنز از چشم

1. دست ها را با صابون بشویید و منتظر شوید تا خشک شوند.
2. با یک دست پلک بالا و پایین را نگه دارید و با انگشت های شصت و سبابه به سمت عنبیه چشم بروید و به آرامی لنز را خارج کنید .
3. قبل از اینکه لنز را در جا لنزی قرار دهید باید آن را با محلول شستشو دهید.
.
منابع:
.https://lunato.net
.https://www.alodoctor.com
.https://charsooq.com
.https://iranous.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم آرایش و زیبایی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!