راهنمای رنگ مو

بعضی از ما برای رنگ کردن موهایمان به آرایشگاه می‌رویم و اغلب اوقات خیال‌مان راحت است که نتیجه خوب درمی‌آید. اما برخی دیگر دوست داریم خودمان در منزل موهایمان را رنگ کنیم؛ بنابراین انتخاب برند و نوع رنگ مو برعهده خودمان است. این موضوع کار چندان ساده‌ای نیست و حساسیت‌های خودش را دارد.

اول هدف‌تان را مشخص کنید

اگر هدف‌تان پوشاندن رنگ موی خاکستری‌تان است، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که دقیقا این هدف را مدنظر قرار دهد. بعضی از برندهای رنگ مو فقط برای این منظور تولید شده‌اند. این برندها معمولا موی خاکستری را به نحوی تغییر می‌دهند که رنگ به خوبی روی آن بنشیند. اگر می‌خواهید موهای خاکستری‌تان تفاوت چندانی با موی طبیعی نداشته باشد، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که اختلاف رنگ آن با موی طبیعی بسیار جزئی باشد.
برای انتخاب رنگ موی مناسب باید چند نکته را در رابطه با رنگ مو و موضوعاتی که در انتخاب آن اهمیت دارد بدانید. بعضی از افراد برای خرید رنگ مو فقط وارد فروشگاه یا داروخانه می‌شوند و رنگ موی دلخواه‌شان را براساس رنگ‌های کاتالوگی که جلوی‌شان گذاشته می‌شود، انتخاب می‌کنند. اما احتمالا نتیجه‌ مناسبی از این راه عایدشان نمی‌شود. بهتر است به جای این کار حتما روی جعبه رنگ مو را بخوانید تا اطلاعات کامل‌تری به شما بدهد؛ همچنین از قبل هدف‌ و برند مورد نظرتان را مشخص کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید.

رنگ موی گرم یا سرد

اگر می‌خواهید موهای‌تان تا اندازه‌ای به رنگ‌های گرم‌تر نزدیک شود، باید هنگام خرید به کلمه طلایی (معادل golden) یا گرم (معادل warm) روی رنگ مو دقت کنید. اما اگر می‌خواهید رنگ موی‌تان تا اندازه‌ای به رنگ‌های سرد نزدیک‌تر باشد باید به‌دنبال عبارت خاکستری (معادل ash) روی جعبه باشید.
بااین‌حال، برای جلوگیری از تغییرات شدید رنگ مو، رنگ را باید از خانواده رنگ موی خودتان انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر موهای قهوه‌ای متوسط دارید باید به‌دنبال رنگ‌هایی بگردید که قهوه‌ای طلایی متوسط (medium golden brown) یا قهوه‌ای خاکستری متوسط (medium ash brown) باشد. می‌توانید از قهوه‌ای روشن‌تر یا قهوه‌ای تیره‌تر هم استفاده کنید.

رنگ موی موقت یا دائمی

هنگام خرید به عبارت موقت، نیمه دائمی و دائمی که با برچسب‌های temporary، semi-permanent، demi-permanent یا permanent روی جعبه مشخص می‌شوند دقت کنید. رنگ موی موقت پس از سه یا چهار بار شست‌وشو با شامپو از بین می‌رود، رنگ نیمه دائمی از ۷ تا ۱۲ بار و برخی از انواع آن تا ۲۸ بار شستن دوام می‌آورند. رنگ موی دائمی فقط زمانی که مو رشد کند یا کوتاه شود از بین می‌رود.
رنگ‌های موقت به دو صورت رقیق و غلیظ هستند که نوع رقیق آن برای ایجاد رنگ روشن و نوع غلیظ برای ایجاد رنگ تیره استفاده می‌شود.

کدام رنگ مو را انتخاب کنید؟

۱- افراد با پوست تیره:رنگـ هـای شـرابی، مسـی، شـاه بلوطی، فنـدقی و آجری.

۲- افراد با پوست روشن:بـلوند خاکـستـری یـا صدفی، قهوه ای مات، بـلونـد دودی و های لایت آبی یا قرمز.

۳- افراد با پوست های گندمگون و برنزه:شـیـری، گـلبـهـی، مسـی، کـرم نـخـودی، قهوه ای، فندقی و عسلی.

۴- افراد با پوست های صورتی و سرخ:کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه ای تیره.

۵- افراد با چشم های آبی:آبی خاکستری، آبی تیره، قهوه ای و مشکی.

۶- افراد با چشم های کهربایی:طلایی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته.

حساسیت به رنگ مو

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که به مواد شیمیایی حساسیت دارید یا نگران جذب مواد شیمیایی به پوست‌تان هستید. بر اساس مطالعات، رنگ موهای شیمیایی می‌تواند سبب واکنش آلرژیک یا حتی سبب ایجاد سرطان شود.
در این رنگ موها از آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید استفاده می‌شود. هیدروژن‌پراکسید رنگ طبیعی مو را سفید می‌کند و سبب آزادسازی اکسیژن می‌شود و اجازه می‌دهد تا مواد شیمیایی روی موهای‌تان بنشیند.
آمونیاک کوتیکول‌های اطراف مو را از بین می‌برد تا مواد شیمیایی وارد مو شود و رنگ مو به صورت پایدار و غیربرگشتی تغییر کند.
در نهایت این مواد می‌توانند به مو آسیب بزنند و سبب تحریک پوست، چشم و سیستم تنفسی شوند. درنتیجه واکنش‌های آلرژیک مانند احساس سوختگی، قرمزی، ورم صورت و موارد دیگر اتفاق می‌افتد.
برای جلوگیری از این حوادث می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که حتما از مواد مناسبی تهیه شده باشد یا درصد آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید آن کمتر باشد یا از رنگ‌هایی با مواد طبیعی استفاده کنید.

انتخاب برند

بعضی افراد برای انتخاب رنگ مو ابتدا برند مورد علاقه‌ خود را امتحان می‌کنند و در صورت مناسب بودن همیشه از همان برند استفاده می‌کنند. اما بعضی دیگر از اطرافیان و دوستان خود پرس‌وجو می‌کنند و در نهایت برند مناسب خودشان را انتخاب می‌کنند.
بسیاری از برندها وب‌سایت‌های شخصی دارند و در آن رنگ موهای مختلف، نکات کلیدی و حتی دستورالعمل‌های لازم را ارائه می‌دهند. همچنین دیدگاه‌های کاربران را هم منتشر می‌کنند تا هر فرد بخواند و تصمیم درست‌تری داشته باشد. استفاده از این سایت‌ها می‌تواند در انتخاب رنگ و برند مناسب به شما کمک کند.

انتخاب اکسیدان

اکسیدان ‌بخشی مهم و جدانشدنی برای رنگ کردن مو است و در انواع ۳، ۶، ۹ و ۱۲ درصد در بازار موجود است. این درصدها براساس رنگ پایه انتخاب می‌شود. باید در کنار رنگ‌های دائمی، اکسیدان مناسب را به‌عنوان پایه برای رنگ مو خریداری کنید. اکسیدان در واقع به عنوان یک زیرسازی قلیایی برای فعال کردن رنگ مو استفاده می‌شود تا مو بهتر رنگ را به خود بگیرد.

  • اکسیدان ۳ درصد (شماره‌ نیم): ضعیف‌ترین نوع اکسیدان است و برای هایلایت کردن یا استفاده از رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای و مشکی کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۶ درصد (شماره‌ی ۱): برای رنگ‌آمیزی تارهای سفید مو، دکلره کردن و رنگ کردن ریشه‌ مو کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۹ درصد (شماره‌ ۲): در حالت دکلره کردن و روشن کردن مو و همچنین در زمان استفاده از رنگ‌های روشن کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۱۲ درصد (شماره ۳): این اکسیدان درجه روشن‌کنندگی بالایی دارد برای دکلره کردن استفاده می‌شود اما به‌دلیل آسیبی که به مو می‌زند بهتر است از آن استفاده نکنید.

نکات خرید واریاسیون بهمراه رنگ مو
واریاسیون ها رنگ های اصلی با غلظت بسیار بالا، خاص و قوی هستند و به همین علت باید در مقدار بسیار کم استفاده شوند.
واریاسیون سبز:رنگ قرمز را خنثا می کند و بالعکس. پس هیچ​گاه واریاسیون سبز با رنگ قرمز یا برعکس ترکیب نمی شوند.
واریاسیون زرد:برای این که به مو، تن طلایی بدهد با همه رنگها و رنگ ساژها ترکیب می شود.
واریاسیون نقره ای:ضد زردی است و زردی مو را از بین برده و موها را برّاق می کند.
واریاسیون آبی:ضد نارنجی بوده و رنگ نارنجی را خنثا می کند.
واریاسیون خاکستری:جهت از بین بردن زردی مو
واریاسیون قرمز:جهت ترکیب با رنگ های گرم

سوالات متداول

1-رنگ موی ترکیبی چیست؟

به ترکیب و مخلوط کردن چند رنگ مو برای بدست آوردن یک رنگ موی دلخواه رنگ موی ترکیبی می‌گویند. این کار نیاز به دانش و مهارت دارد چرا که ترکیب کردن رنگ موها باید براساس اصول رنگ‌شناسی و پایه رنگ موی زمینه فرد انجام شود.

2-پرطرفدارترین رنگ موها کدامند؟

رنگ موی بلوند کنفی، بلوند دودی، بلوند مرواریدی، قهوه‌ای بلوطی، زیتونی و یاسی از جمله پرطرفدارترین رنگ موها هستند. همه رنگ موهای بلوند نیاز به دکلره دارند. البته بعضی از رنگ‌های قهوه‌ای، شکلاتی و زیتونی نیازی به دکلره کردن مو ندارند و فقط با رنگ‌های تیوبی بدست می‌آیند.

3-رنگ موی بدون آمونیاک چیست؟

رنگ‌ موها تیوپی با مواد معدنی و شیمیایی متفاوتی ساخته می‌شوند. آمونیاک یکی از اساسی‌ترین مواد موجود در رنگ مو است که به باز شدن پولک مو و رنگ گرفتن آن کمک می‌کند. البته آمونیاک باعث خشکی و آسیب مو هم می‌شود. رنگ موهای بدون آمونیاک پایه گیاهی داشته و از آسیب رسیدن به مو جلوگیری می‌کنند. البته دوام این رنگ موها بسیار کوتاهتر است.

 

چند نکته اساسی که پیش از رنگ کردن موها

قبل از رنگ کردن موهایتان با رنگ موی دلخواه نخست قدری از آنرا به پشت گوش هایتان بمالید و مدت زمانی کوتاه صبر کنید. چنانچه احساس سوزش و یا خارش کردید از مصرف آن پرهیز کنید.
قبل از رنگ کردن موهایتان با رنگ موی دلخواه ابتدا قدری از آنرا به پشت گوش هایتان بمالید و مدت زمانی کوتاه صبر کنید. چنانچه احساس سوزش و یا خارش کردید از مصرف آن پرهیز کنید.
ماساژ مو چند روز پیش از رنگ کردن با میوه ها و تقویت ریشه مو باعث بازسازی ریشه های اسیب دیده و شادابی موها می شود و خریداری شامپوی تقویت کننده مناسب میتواند نقش زیاد در متفاوت شدن رنگ مو می شود.
تخم مرغ از دیگر راهکارهایی است که ماساژ آن با موها میتواند سبب تثبیت رنگ مو شود و بهتر است یک روز پیش از رنگ کردن موهایتان یک عدد تخم مرغ را به صورت ماسک روی موهای مرطوب خود بگذارید و آنگاه آبکشی کنید.

موهای خویش را بشویید

بعد از اینکه مدت زمان مدنظر به پایان رسید، موها را زیر دوش بشویید تا آب رنگی صاف شود.
بهترین شیوه برای شستشوی رنگ، حمام کردن است. سعی کنید هیچ رنگی روی پوستتان نریزد برای این که سبب ایجاد لکه می شود.

پیشنهاد ویژه
  • افزابش قد,عمل افزایش قد,کوتاهی قدعمل بلندکردن قد توسط بهترین متخصص ایران
  • خدمات پزشکی سلامت و درمان,بهداشت بانواندانستنی های سلامت واژن
  • انواع رژ,کرم پودر,ادکلن50%تخفیف خرید محصولات آرایشی اصل

 

شستشوی صحیح مو

قبل از رنگ کردن مو حتماً مو های سر خودرا شستشو دهید و از روغن های طبیعی استفاده کنید تا رنگ جذب مو شود و به پوست یا ریشه اسیب وارد نکند. شستشو و استفاده از روغن را لااقل یک شب قبل از رنگ کردن مو انجام دهید.

رنگ کردن موهای سفید

بعضی از موهای سفید مثل موهای ریز، کلفت و… اطراف شقیقه در مقایسه با دیگر موهای سفید دربرابر رنگ مو مقاوم هستند و یا خیلی سریع رنگ خود را از دست می دهند.
برای موهایی که بسیار سفید شده اند، ابتدا اکسیدان با Vol 20 یا 30 را روی موی سفیدتان قرار دهید و اجازه دهید تا 5- 7 دقیقهبماند وسپس موها را آبکشی کنید. این کار را از جایی که سفیدترین موها را دارد شروع کنید و آنگاه موها را بشویید و کامل خشک کنید.
آنگاه رنگ یک درجه تیره تر از رنگ مورد نظرتان را روی موها بگذارید زیرا رنگ به علت وجود نداشتن رنگدانه در تار مو ها روشن تر بنظر می رسد. موهای سفید قدرت جذب بیشتری دارند پس باید زمان گذاشتن رنگ روی مو 45 دقیقه باشد.

از محصولات تقویت کننده مو پس از رنگ کردن استفاده کنید

با استفاده از شامپو، نرم کننده و کریستال یک بار در هفته بین رنگ کردن های مو میتواند به تازگی رنگ مو کمک کند. ارایشگر ها می گویند که درمانهای سالن ها- برای بالا بردن عمر رنگ موها، درخشش بیشتری به مو می دهد و کاربرد آن اسان است.

جلوگیری از محو شدن رنگ

از خورشید دور بمانید تا مو را از نور دور نگه دارید و تماس با آب کلر دار را به حداقل برسانید( مو های سبز می خواهید؟). همچنین از شامپو و نرم کننده بطور خاص برای موهای رنگ شده استفاده کنید. آنها رنگ را از بین نمی برند( که محصولات دیگر امکان دارد ) و میتوانند طول عمر رنگ موهای جدید شما را تا چند هفته طولانی‌تر کنند.

اشتباهات رنگ کردن مو در خانه

رنگ تیره تر را انتخاب می کنید

شما در فروشگاه ایستاده اید در حالی که دو رنگ در دستتان دارید، رنگ روشن تر و رنگ تیره تر، هیچ ایده ای ندارید کدامیک را انتخاب کنید. این سناریو برای همه ما اتفاق افتاده است. بزرگ ترین اشتباهی که انجام می دهیم انتخاب رنگ تیره تر است. چنانچه بین انتخاب دو رنگ دودل هستید همیشه رنگی را که یک درجه روشن تر است انتخاب کنید. رنگ روشن را راحت تر میتوانید عیب یابی کنید و اگر ایرادی داشت آنرا برطرف کنید، ولی عیب یابی رنگ تیره مشکل است. رنگ زدن روی رنگ تیره هم همیشه مشکلات خودش را دارد.

از رنگ دودی می ترسید

بسیاری از ما تصورمان از رنگ دودی رنگی است که به خاکستری می زند، بنابراین هنگام انتخاب رنگ از رنگ های دسته بندی دودی خیلی سریع می گذریم. ولی بد نیست بدانید گاهی استفاده از رنگ دودی در ترکیب رنگ میتواند جذابیت بیشتری به رنگ نهایی بدهد. این رنگ میتواند گرمای بیشتری به رنگ موها بدهد و همیشه قرار نیست موهایتان را خاکستری را روشن کند

موهایتان را به خوبی دسته بندی نمی کنید

برای رنگ کردن مو در خانه، بسیار مهم است که آنرا درست، دسته بندی کنید تا رنگ به همه نقاط برسد و یکدست شود. چنانچه بدرستی موهایتان را قسمت بندی نکنید در پایان با رنگ مویی روبرو می شوید که در قسمتی روشن و در قسمت دیگر تیره است.

رنگ را بیش از حد روی موهایتان می گذارید

این مهم است که رنگ مو به مدت لازم روی سر باقی بماند و به موقع آنرا بشویید. همانطور که در نکته قبل گفته شد بهتر است پیش از استفاده، راهنمای داخل جعبه را بخوانید تا بدانید رنگ مورد نظرتان باید چه مدت روی سرتان بماند.
می خواهید رنگی طبیعی برای موهایتان داشته باشید، ولی با رنگ نارنجی و غیرطبیعی روبرو می شوید
در اینصورت میتوانید از شامپوهای رنگ بنفش استفاده کنید. شامپوهای ویولت، بدون سولفات هستند و نه تنها به آسانی موهایتان را تمیز و نرم می کنند، بلکه در صورت وجود رنگ زرد یا نارنجی آنها را به رنگی طبیعی تبدیل می کند. چند مرتبه از این شامپو برای شستشوی موهایتان استفاده کنید تا رنگ طبیعی موهایتان تثبیت شود.

از حنا برای رنگ کردن موهایتان استفاده می کنید

بسیاری از اشخاص از حنا به عنوان یک رنگ کننده طبیعی مو استفاده می کنند که این اصلاً بد نیست، ولی مشکل اینجاست که رنگ حنا به این راحتی ها پاک نمی شود و چنانچه شما بخواهید موهایتان را روشن کنید به مشکل بر می خورید و چنانچه مرتب از این ماده برای رنگ کردن موهایتان استفاده کنید موهایتان خیلی تیره می شود. بنابراین شاید بهتر باشد مرتب از حنا استفاده نکنید یا برای تیره کردن موهایتان از موادی استفاده کنید که اگر خوشتان نیامد بتوانید چند ماه بعد آنرا به رنگی روشن تر تبدیل کنید.

فوت و فن های رنگ مو در خانه

وقتی که تمام موها به رنگ اغشته شد. کل موها را بر روی هم خوابانده و انگشتان خود را به آرامی داخل موها نمایید. شروع به ماساژ ریشه ها بر روی هم و کف سر نمایید.
موها را داخل کلاه رنگ بگذارید. همان طور که گفته شد 45 دقیقه به آن زمان دهید.
پس از گذشت زمان گفته شده نوبت به شستشوی موها می رسد. در این مرحله هم باید توجه داشته باشید. هیچوقت پس از رنگ آمیزی از شامپو برای شست و شو استفاده ننمایید. حتماً از نرم کننده و یا ماسک مو برای این منظور استفاده نمایید.
بعد از سه روز میتوانید از شامپوی خویش استفاده نمایید.
 

با اصول نخست رنگ کردن مو اشنا شوید
1- چند وقتی بیش ازحد نیاز رنگ مورا روی سر باقی نگذارید.
2- بعد از رنگ شدن مو پوست سرتان را کاملاً با آب بشویید.
3- موقع رنگ کردن مودستکش بپوشید.
4- دستورات روی بسته رنگ مو را رعایت کنید.
5- فراورده های متفاوت رنگ مو را با هم ترکیب نکنید.
6- هیچوقت ابروها و مژه های تان را با رنگ مو رنگ نکنید.

قرمزی موها را چطور بگیرید؟
گاهی پیش می‌آید بعد از رنگ کردن مو با هاله قرمزی که در رنگ وجود دارد مشکل دارید و می‌خواهید این قرمزی را به طریقی از بین ببرید؛ در این حالت باید موها را رنگساژ کنید، رنگساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده‌است. باید یک پایه رنگ نرمال(بین 5 تا 7) یا دودی یا زیتونی را انتخاب کنید بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط کنید تا رنگ حالت ماست رقیقی را پیدا کند، پس آن را به موها بزنید و حدود 10 تا 20 دقیقه صبر کنید و بعد موها را بشویید.
راهکاری برای پایدار کردن رنگ‌های فانتزی
اگر برای رنگ موهای‌تان از رنگ‌های فانتزی مانند قرمز، بنفش و… استفاده کرده‌اید برای پایدار کردن آن باید بعد ازیک هفته تا 10 روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ خود را از دست نداده‌اند، آنها را رنگساژ کنید تا رنگ ثابت شود. حواس‌تان باشد که بعد از 15تا 20 روز رنگساژ دیگر فایده‌ای ندارد و برای به‌دست آوردن همان رنگ قبلی باید مجددا موها را کامل رنگ کنید.
راهکاری برای رنگ گرفتن موهای سفید
اگر موهای‌تان خیلی سفید است آن را با کمی اکسیدان آغشته کرده و به مدت تقریبا 10 دقیقه صبر کنید تا موها تحریک شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب کنند اما اگر سفیدی موهای‌تان کم  است نیازی به این کار نیست.بهترین رنگ برای شما مخلوط 2 رنگ شماره 4 و 5 از گروه N  یا مخلوط 3 و 4 از گروه M است که هر دوی این رنگ‌ها بهتر است با اکسیدان 9درصد مخلوط شود.

مراقبت از موی رنگ‌ شده

از جمله افرادی هستید که نمی‌خواهید هر شش یا هشت هفته دوباره رنگ موی خود را تمدید کنید؟ در این صورت، احتمالاً تکنیک آمبره یا بالیاژ بهترین گزینه‌های ممکن برای شما است. «من همیشه از مشتریان می‌پرسم ازلحاظ استایل، مو چه نقشی برای آن‌ها دارد و چند بار به سالن مراجعه می‌کنند. پاسخ این سؤال به من کمک می‌کند تا تصمیم بگیرم رنگ مویی نیاز به مراقبت و توجه زیاد را انتخاب کنم یا برعکس.» اگر نمی‌دانید چه میزان تغییری در رنگ موی خود می‌خواهید، قبل از رنگ کردن مو از برنامه‌های تغییر رنگ موی طبیعی یا رنگ موی موقت کمک بگیرید. مهم نیست رنگ انتخابی شما چیست؛ بعد از رنگ کردن، موی شما به مراقبت نیاز دارد. «اگر مو شرایط مناسبی نداشته باشد، رنگ مو همیشه جذاب به نظر نمی‌رسد. خرید محصولات مراقبت مو، درمان و کوتاهی مو به‌طور منظم به‌اندازه مراقبت از پوست ضروری است.» ای بین کاتالوگ محصولات لورال، پیشنهاد ما شامپو و نرم‌کننده ویتامینه مخصوص موی رنگ‌شده OX است که ضمن حفظ شادابی و درخشش مو به حفظ طولانی رنگ مو نیز کمک می‌کند. اگر موی رنگ‌شده و تحت درمان شما به رسیدگی بیشتری نیاز دارد، به‌طور هفتگی از ماسک‌های مو مانند ماسک موی لورال مدل طلایی ترمیم‌کننده و آب‌رسان استفاده کنید. این ماسک با فرمول سبک خود بلافاصله موهای ضعیف شما را ترمیم و تغذیه می‌کند.
.
منابع:
.https://www.beytoote.com
.https://www.daraje.com
.https://www.styley.ir

- مطالب مرتبط -

«لوازم آرایش و زیبایی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!