راهنمای برس و شانه مو

راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن

سلامت و بهداشت مو، امری است بسیار مهم و جدی که عدم توجه به آن می‌تواند صدمات جبران‌ ناپذیر و تاسف‌ باری هم در جسم و هم در روح و روان انسان‌ ها وارد سازد؛ چرا که تاثیر قابل توجهی در زیبایی و زیباتر دیده شدن ظاهر افراد خواهد داشت.
بنابراین به یقین می‌توان اعلام کرد که مو یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های بدن انسان‌ ها است که در صورت ایجاد هر مشکلی، هم بانوان و هم آقایان را درگیر و نگران خواهد ساخت. با توجه به اهمیت سلامت و زیبایی مو، چگونگی حفظ آن از نکاتی است که توجه بسیاری از افرادی را که به زیبایی و سلامت جسم خود اهمیت می‌دهند، به خود جلب ساخته است.
.

انواع موی سر

هرچند در سرتاسر کره‌ خاکی، نژاد های مختلفی از انسان‌ ها وجود دارد، ولی این به آن معنا نیست که ساختمان موی سر در تمامی افراد مختلف باشد، بلکه تنها تفاوت بین آنها، ظاهر آن است که متوجه رنگ و نوع حالت‌ است.
در واقع متخصصان پوست و مو، این بخش بدن را به سه دسته‌ موهای چرب، موهای خشک و موهای معمولی یا نرمال تقسیم‌ بندی کرده‌اند که با شناخت دقیق از نوع موی سر، می‌توان اقدامات مطلوب‌ تری در حفظ و سلامت بهتر آن‌ها انجام داد.
.

برس‌ها یکی از وسایل مهم در حفظ بهداشت و زیبایی مو

یکی از راهکار های موثر در حفظ زیبایی و بهداشت موی سر، شانه زدن یا شانه کردن آنها است. برس‌ ها یا شانه‌ های سر، از جمله ابزاری است که با استفاده از آنها می‌توان کمک قابل توجهی به سلامت موها کرد.
البته نباید از اهمیت دقت و توجه کافی در انتخاب نوع استفاده شده این نوع ابزار ها غافل شد؛ چرا که ممکن است با انتخاب برسی نامناسب، نه تنها به حفظ سلامت و زیبایی مو کمکی نکرد، بلکه باعث آسیب دیدن آنها نیز شد.
.

انواع برس‌ها برای موهای مختلف

جالب است بدانید که تولید کنندگان برس‌ و شانه مو، با توجه به نیاز جامعه به انواع مختلف این وسیله کاربردی، محصولات خود را با تنوع و کاربری مختلفی تولید و ایجاد کرده و در اختیار مشتریان قرار داده‌اند.

 • برس‌های گرد بزرگ

این نوع برس‌ها، گزینه‌ مناسبی برای افرادی است که تمایل دارند موهای خود را حالت دهند. همچنین کسانی که موهای سرشان بسیار مجعد یا به اصطلاح فر است نیز می‌توانند برای صاف کردن موهای خود از برس‌های گرد بزرگ استفاده کنند.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن

 • برس‌های گرد کوچک

اگر از آن دسته افرادی هستید که موهای سرتان نازک و شکننده است، استفاده از برس های گرد کوچک بسیار مناسب و مطلوب است. البته نباید از این مهم غافل شوید که بهتر است این نوع برس از جنس چوب انتخاب شود، چرا که برس‌های فلزی موهای ظریف و نازک شما را به راحتی کنده و باعث صدمه زدن به پوست سرتان می‌شود.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن

 • برس‌های تونل‌دار

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از افراد در مورد موهای سرشان با آن مواجه هستند، کم‌پشت بودن آنها است. مخصوصا اگر میهمانی یا جشنی در کار باشد و کم‌پشت بودن موها، باعث ایجاد حسی نامطلوب خواهد شد.
در چنین مواقعی استفاده از برس‌های تونل‌دار، یکی از بهترین گزینه‌ هایی است که می‌تواند کمک بزرگی به حجیم کردن یا به اصطلاح حجم‌دار کردن موهای کم‌پشت کند. این نوع از برس‌ها، معمولا به شکل مربع ساخته می‌شود و سوراخی در آنها وجود دارد.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن
زمانی که از این برس‌ها برای خشک کردن موها استفاده شود، به دلیل جریان و چرخش هوا زیر موها از طریق این سوراخ، علاوه بر سرعت بخشیدن به خشک شدن مو، باعث حجیم شدن آن نیز خواهد شد.

 • برس‌های حرارتی

سشوار کشیدن موها، یکی از معمول‌ ترین کار هایی است که برای اهداف مختلفی از جمله خشک کردن موها و حالت دادن به آنها، استفاده می‌شود. برس‌های حرارتی یکی از بهترین نوع برس‌هایی است که هنگام سشوار کشیدن موها، به‌کار گرفته می‌شود؛ چرا که با گرم شدن سطح برس، فرایند گرما بخشیدن به مو توسط سشوار تکمیل شده و با توجه به گرد بودن برس‌ها، می‌توان حالت بهتری به موها بخشید.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن
برس‌های حرارتی در اندازه‌ های مختلف تولید شده است که با کمک نوع کوچک آن، می‌توان فرهایی را در مو ایجاد کرد و زیبایی دلخواهی را برای موهای صاف ایجاد کرد. این در حالی است که نوع بزرگ این برس‌های حرارتی، برای صاف کردن موها مناسب و مطلوب خواهد بود.

 • برس‌های چهار گوش و پهن

موهای بلند، یکی از مدل‌ های محبوب در بین خانم‌ها است که اتفاقا رعایت بهداشت و حالت دادن به آنها از جمله چالش‌ هایی است که اکثر خانم‌ها با آن مواجه هستند. اگر موهایی بلند دارید، استفاده از برس‌های چهار گوش و پهن، می‌تواند نقش بزرگی را در سرعت بخشیدن به خشک کردن آنها پس از شستشو، ایفا کند.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن
جالب است بدانید که پهنا و صاف بودن برس، تاثیر مستقیمی در صاف و مخملی شدن موها نیز دارد؛ در واقع هرچه برسی که استفاده می‌کنید پهن‌تر باشد، موها را بهتر صاف می‌کند. همچنین بزرگ بودن این برس‌ها، به دلیل آن که در خود موهای بیشتری را جای می‌دهد، در داشتن یک سشوار سریع که نتیجه آن صرف زمان کم‌تری است، بسیار ایده‌آل و مناسب خواهد بود.

 • برس‌های بیضی شکل

معمولا شانه کردن موهای پرپرشت و ضخیم مخصوصا زمانی که زبر هم باشد، بسیار مشکل و در اکثر اوقات خسته کننده است. اما استفاده از برس‌های بیضی شکل، این امر را بسیار ساده کرده و افرادی که دارای چنین موهایی هستند، می‌توانند با کمک آنها، بدون آن که دردی را حس کنند یا موهایشان هنگام شانه کردن کشیده شود، به راحتی فرم و حالت دلخواه را به موهایشان ببخشند.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن
در واقع شکل این نوع برس‌ها به ‌گونه‌ای است که دندانه‌ های آن به سادگی در موها فرو می‌رود و بی هیچ کشیدن تار مویی و وارد کردن فشاری، آنها را شانه می‌کند. جالب است بدانید که این مدل از برس برای موهای فر و اکستنشن مو نیز مناسب است.

 • برس‌های بالش‌دار

داشتن موهای بلند و ظریف، مراقبت مطلوب نیز درپی خواهد داشت. شانه کردن این نوع موها نیازمند برسی مناسب است که استفاده از نوع بالش‌دار، بسیار ایده‌آل و مطلوب خواهد بود. این نوع برس‌ها به دلیل نوع قرارگیری دندانه‌ ها به صورت مدور، مانع از وز شدن موها شده و همچنین در باز کردن گره‌ های ایجاد شده در مو نیز بسیار موثر است.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن
بنابراین توصیه می‌کنیم که برای داشتن موهایی نرم و حالت‌دار پس از برس کشیدن بهتر است از نوع بالش‌دار استفاده کنید که در دو نوع پلاستیکی و طبیعی تولید می‌شود. جالب است بدانید که اگر پوست سرتان حساس است و نمی‌خواهید هنگام شانه کردن موهایتان کشیده شود، بهتر است از برس‌های بالش‌دار استفاده کنید چرا که بالش پلاستیکی آن از تولید الکتریسیته ساکن جلوگیری کرده و حالت گرد آن نیز مناسب پوست کف سر است.

 • برس‌های حالت‌ دهنده

برخی از افراد به دلیل نازک بودن ریشه‌ های موهایشان، در آرایش کردن و حالت دادن به آن‌ها دچار سردرگمی و ناامیدی می‌شوند. برس‌های حالت‌ دهنده، برای این نوع از موها بسیار مناسب است؛ چرا که دندانه‌ های آن فقط در یک جهت کار گذاشته شده و در برس انحنای خاصی ایجاد شده است و همین امر سبب می‌شود تا حجم قابل قبولی را به ریشه‌ موها ببخشد و به اصطلاح از آن برای پوش دادن موها و همچنین فر کردن آنها استفاده شود.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آناین نوع برس‌ها به صورت کاملا نرم ساخته می‌شود که در قسمت پشتی آن یک کوسن تعبیه شده است و سوراخی در آن دیده نمی‌شود. تولید کنندگان این برس را با دندانه‌ های مصنوعی و دندانه‌ های طبیعی تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

 • برس‌های دندانه چوبی

برس‌های دندانه‌ چوبی، برای افرادی که دارای موهایی فر هستند بسیار مناسب است. در واقع این نوع از برس‌ها، به دلیل بهره‌مندی از دندانه‌ های چوبی، باعث ایجاد فشار کم‌تری به مو می‌شود. همچنین هنگام شانه کردن، فر های مو را باز نمی‌کند و همین امر سبب می‌شود تا موهای استفاده کنندگان، وز نشود.
راهنمای انتخاب برس مناسب و روش صحیح استفاده از آن

 • برس‌های جدا کننده

برس‌های جداکننده، می‌تواند برای موهای مدل‌ داری که به صورت لایه‌ای کوتاه شده است، مورد استفاده قرار گیرد. به بیانی ساده‌تر برس‌های جداکننده گزینه‌ مناسبی برای موهایی است که به صورت خرد کوتاه شده است؛ چرا که باریک بودن آن کمک بزرگی به تقسیم‌ کردن موها شده و همین امر سبب می‌شود پس از شانه کردن، مدل مو بهتر دیده شود.
همچنین این نوع برس مناسب برای موهایی است که بسیار نازک است و در حجیم کردن آنها تاثیرگذار خواهد بود.
.

برس‌ خوب چه خصوصیاتی دارد؟

پس از آن که توانستیم انواع مختلف برس را بشناسیم و بدانیم که کدام نوع از برس مناسب موی سر است، مهم است بدانیم که در انتخاب برس مطلوب، باید به چه نکاتی دقت و توجه داشت.

 • دندانه‌ های برس

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید هنگام خرید یک برس مناسب به آن توجه داشت، جنس دندانه‌ های برس است که نقش مهمی در سالم نگه داشتن موها خواهد داشت. بهتر است این دندانه‌ ها از جنس نایلون باشد تا پلاستیک چرا که به دلیل بهره‌ مندی از انعطاف‌ پذیری بیشتر، آسیب کم‌تری به موها وارد می‌کند و همین امر سلامت بهتر موها را تضمین خواهد کرد. همچنین گرد بودن بخش انتهایی دندانه‌ های برس، مانع از زخمی شدن پوست سر هنگام استفاده از آن می‌شود.

 • دسته برس

از دیگر نکته‌ های قابل توجه هنگام تهیه یک برس ایده‌آل، دسته‌ آن است. در واقع با خرید یک برسی که دارای دسته‌ ارگونومیک است، می‌توانید هنگام شانه کردن موها احساس راحت‌تری داشته باشید چرا که به راحتی در دست قرار می‌گیرد و می‌توان کنترل بهتری هنگام شانه کردن موها داشت.

 • بالشتک برس

وجود یک بالشتک آن هم از جنس پارچه در بخش انتهایی دندانه‌ های برس، کمک می‌کند که آسیب کم‌تری هنگام شانه کردن به موها وارد شود.
.

طرز صحیح استفاده از برس های مو

برای شانه کردن موها هرگز از برس های نوک تیز فلزی استفاده نکنید.
گرد و غبارهایی که در اثر مرور زمان بر روی برس یا شانه تان نشسته را جدی بگیرید، هر چند وقت یک بار شانه یا برس خود را با شامپو یا محلول نشاسته شستشو داده و موهایی را که بین آنها گیر کرده بیرون بیاورید.
به محض خارج شدن از حمام و زمانی که هنوز موهایتان خیس است بر روی آنها برس نکشید و شانه نزنید. موها در این حالت به شدت حساس و آماده کنده شدن هستند.
موهایتان را به سمت عقب شانه نکنید و برس نکشید. این کار به فولیکول های مو فشار آورده و باعث کنده شدن موها می شود.
روزانه 3-2 بار برس یا شانه زدن مو کافی است و از این بیشتر کشش وارده بر مو در دراز مدت سبب آسیب به مو می شود (مثل مو خوره ، شکسته شدن وگاهی کم پشتی موها ) .
.

رعایت بهداشت برس

حال که با انواع برس و نکات مربوط به خرید یک برس مناسب و ایده‌آل آشنا شدیم، نباید از مهم‌ ترین بخش یعنی بهداشت برس غافل شد. برای آن که تمامی رعایت نکاتی که برای داشتن مویی سالم و زیبا، موثر واقع شود، رعایت بهداشت برس نیز باید صورت پذیرد تا کم‌ترین صدمه و آسیب متوجه موهای سر شود.
از این رو بهتر است پس از هر بار شانه کردن، موهای اضافی که به بالشتک و دندانه‌ های برس چسبیده است را خارج کرد و حداقل هر یک ماه یک بار برس را با کمک آب گرم و صابون شستشو داد.
همچنین توصیه می‌شود هنگامی که برای آرایش موهایتان به آرایشگاه می‌روید، برس مخصوص خود را همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید تا از انتقال انواع بیماری‌ های پوست و مو پیشگیری شود.
و اما این که برای پیشگیری از هر نوع بیماری پوستی و انتقال انواع میکروب‌ ها به سر بهتر است که از برس شخصی خود استفاده کنید و آن را به هیچ فردی حتی اعضای خانواده خود ندهید.

.
منابع:
.https://spamag.ir
.https://www.saat24.news
.https://www.iranve.com

- مطالب مرتبط -

«لوازم آرایش و زیبایی»

البسه و اکسسوری

مشاهده مطالب ←

آرایش و زیبایی

مشاهده مطالب ←

لوازم خانگی و دکوری

مشاهده مطالب ←

بهداشت و سلامت

مشاهده مطالب ←

گل و گیاهان

مشاهده مطالب ←

موادغذایی و خوراکی

مشاهده مطالب ←

مسافرت و کمپینگ

مشاهده مطالب ←

نظافت و شستشو

مشاهده مطالب ←

ماشین و موتورسیکلت

مشاهده مطالب ←

لوازم دیجیتال

مشاهده مطالب ←

ساز و موسیقی

مشاهده مطالب ←

کودک و نوزاد

مشاهده مطالب ←

لوازم اداری

مشاهده مطالب ←

تحصیل و تحریر

مشاهده مطالب ←

منابع

مشاهده مطالب ←

قوانین

مشاهده مطالب ←

error: Alert: Content is protected !!